VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 1918: hradišťský starosta slavil ve sklepě

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Zítra oslavíme státní svátek vzniku samostatné Československé republiky. Je to již devadesát dva let od událostí, které do základů změnily život obyvatel v srdci Evropy.

28.10.2010
SDÍLEJ:

Uherskohradišťská kronikaFoto: DENÍK/Alena Kučerová

Události z období, kdy vznikalo samostatné Československo, detailně zachycují školní a farní kroniky i tisk včetně Slováckých novin

S tím, jak ubývá pamětníků, stoupá úloha písemných dokumentů. Mezi ty nejdůležitější patří kroniky měst a obcí. V Uherském Hradišti se o jejich řádné uložení stará Státní okresní archiv v Uh. Hradišti, v jehož čele nedávno stanul nový ředitel, Lukáš Čoupek.

„Kroniky Uherské Hradiště patří k našim stěžejním archiváliím. Zákonná povinnost měst a obcí psát kroniku se datuje od roku 1920. Do té doby dění zaznamenávaly školní kroniky a zápisy se vedly také na farách. Průběh událostí v Uherském Hradišti v roce 1918 tedy poněkud zpětně popsal tehdejší kronikář Metoděj Dobiáš, učitel měšťanské školy,“ říká na úvod Lukáš Čoupek a přináší v kůži vázanou Pamětní knihu královského města Uherské Hradiště, mapující léta 1910–1932. Už při pohledu na zápisy je zřejmé, že Metoděj Dobiáš patřil k elitním kronikářům. Krásné úpravné písmo a především čtivý styl zápisů činí kroniku zajímavou i v dnešní době. Významnému dni 28. října je samozřejmě věnována ze strany kronikáře velká pozornost. Dozvídáme se, že telegram o vzniku samostatné republiky doručili tehdejšímu starostovi do jeho vinného sklepa v Mařaticích, kde právě pobýval se svými přáteli. Právě oni jako první ve městě zvedli sklenku s vínem z mařatických vinohradů na slávu nové republiky. Vedení města se následně sešlo v Měšťanské besedě, kde vznikl text informují obyvatele města o této významné události. Neprodleně byly vytisknuty letáky a vylepeny po městě. Dobiáš popisuje nejen euforii, která oznámení provázela, ale neopomněl i doprovodné jevy. Tím byly například protižidovské nálady včetně rabování v obchodech.

„Není se co divit, byla to doba nejen radosti, ale i velké bídy po první světové válce. Z fronty se vraceli vojáci, aby vzápětí mnozí odcházeli bojovat na Slovensko, kterému hrozila maďarská okupace. Vznik republiky, to nebylo jen mávání prapory,“ dodává Lukáš Čoupek.

Toto všechno a ještě řadu dalších zajímavostí z dění v roce 1918 obsahují Dobiášovy zápisy, v nichž se často odvolává i na tehdejší Slovácké noviny. Součástí kroniky je i na tehdejší dobu unikátní věcný rejstřík, jakási podoba dnešního Googlu, kde badatelé najdou odkazy na jednotlivé výrazy.

Do zmíněné kroniky i do dalších archiválií mohou zájemci nahlédnout v badatelně Státního okresního archivu ve františkánském klášteře a lépe poznat dny všední i sváteční, jak je prožívali naši předkové.

Zápisy v hradišťské kronice zaznamenávají v souvislosti s 28. říjnem i humornou historku, která se odehrála u hejtmanství v dnešní Nádražní ulici. Nadšený dav obyvatel se snažil odstranit z budovy symbol rakouského mocnářství – orlici. Skupinka nadšenců si přinesla žebřík a v tu chvíli k místu přicházel policejní důstojník. Lidé se vylekali v obavě, jaká bude jeho reakce. K údivu přítomných však policista zavelel: „Máte krátký žebřík, z toho na orlici nedosáhnete. Pojďte do dvora, tam je větší.“ A skutečně, žebřík tam byl. Jeden z odvážlivců vylezl nahoru a rakouskou orlici shodil na zem, kde se rozbila na mnoho kousků.

Alena Kučerová

28.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Ilustrační fotografie.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení