VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozvání na jízdu králů do Vlčnova

Vlčnov - Jízda králů a s ní spojené národopisné slavnosti ve Vlčnově bezesporu patří mezi nejvýznamnější a nejtradičnější kulturní akce v České republice. Pozoruhodné je jak historické ukotvení akce, tak její současná živá podoba.

26.5.2010
SDÍLEJ:

Jízda králů je ve Vlčnově největší folklorní akcí.Foto: Miroslav Potyka

Těžko se asi zjistí, odkdy se jízda králů ve Vlčnově jezdí. Podle Antonína Pavelčíka pochází nejstarší písemný záznam z roku 1890, kdy malíř Joža Uprka si vlčnovskou jízdu vybral jako námět pro svůj slavný obraz. Ale když ještě žil Jan Knotek (jako král jel v roce 1909), vzpomínal na vyprávění svého dědečka (byl členem královské družiny v roce 1864) o rodu Kovářů, co jako králové jeli po čtyři generace – ten první snad v roce 1808…

Nahlédnout do dávné minulosti mýtů a přitom se bavit současností budeme moci ve Vlčnově 28. až 30. května, kdy Klub sportu a kultury, obec Vlčnov a Společnost jízdy králů pořádají pod záštitou hejtmana Zlínského kraje tradiční slavnost. A na co se můžete těšit.

V pátek v 18 hodin bude v Galerii Měšťanka zahájena výstava Jízda králů objektivem fotoaparátu, zahraje CM Čardáš z Bojkovic. Ve 20 hodin začne na stadionu taneční zábava a v Klubu sportu a kultury se setkají verbíři z Uherskobrodska. Hrát budou Mladí Burčáci z Míkovic a spoluúčinkují Kopaničár ze Starého Hrozenkova, Vlčnovské búdové umělkyně a ženský sbor Falešnice.

Sobotní program zahájí ve 14 hodin jarmark lidových výrobků a ve stejné době bude na pódiu na návsi koncertovat DH Vlčnovjané. Tu pak vystřídá v 16 hodin pořad Vitajte ve Vlčnově (účinkují vlčnovské soubory Čerešničky, Vlčnovjánek, Vlčnovjan, Vlčnovské búdové umělkyně, mužský sbor a CM Durancia, dále CM Čardáš a folklorní klub Omladina z Košic). U kostela bude od 14.30 do 16 hod. vystupovat Valašský soubor Kašava ze Zlína. V 19 hodin proběhne v Klubu sportu a kultury předání vlády králů s královskou družinou, loňským králem Adamem Pešlem a letošním Romanem Hrubošem, spoluúčinkují CM Čardáš, Vlčnovské búdové umělkyně a DH Vlčnovjanka. U búd pak od večera do bílého rána budou hrát CM Burčáci a Mladí Burčáci.

V neděli pokračuje od 8 hodin jarmark lidových výrobků a v kostele proběhne slavnostní mše svatá za královskou družinu, která pak odejde na obecní úřad. Na mnoha místech Vlčnova se pak setkáte se soubory a muzikami. U hospodářské usedlosti č. 65 to bude Slovácký soubor Kyjov (od 9.00), Holúbek z Uh. Brodu (od 11.00), DK Vlčnovjanka (od 12.00) a DH Šohajka (od 13.00). u Galerie Měšťanka Kašava (od 9.00), u rolnického domu č. 57 Omladina z Košic (od 9.00), u kostela Děcka ze Skoronic (od 9.30) a mužské a ženské sbory z Hradčovic, Ostrožské Nové Vsi, Vacenovic, Šardic a Vlčnova (od 11.00 do 13.30). U obecního úřadu nás potěší od 10.00 Háječek z Ostrožské Lhoty, CM Burčáci a ženský sbor z Míkovic. U domu rodičů krále bude od 10.00 hod. koncertovat CM Jakub z Uh. Brodu a ve Vinohradské ulici DH Vlčnovjané. V Muzeu lidových pálenic začne ve 13.00 hodin beseda s jedním z autorů expozice Jiřím Severinem. Od 10.00 do 13.00 bude pódium na návsi patřit souborům Děcka ze Skoronic, Holúbek z Uh. Brodu, Čerešničky, Vlčnovjánek a CM Durancia z Vlčnova, Háječek z Ostrožské Lhoty, CM Burčáci, Slovácký soubor Kyjov, Kašava, Omladina, Vlčnovjan a CM Čardáš. Jízda králů vyjede ve 13.00 hodin a o hodinu později se připojí ke krojovanému průvodu všech účinkujících souborů a muzik. Závěrečné pořady proběhnou na pódiu na návsí, od 15.30 Královský vínek (král Roman Hruboš, Vlčnovjan a CM Čardáš) a od 16.00 Muzikantská rozlúčka (DH Šohajka z Dolních Bojanovic). Programy doplní celá řada výstav.

Miroslav Potyka

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ulice U Pálenice v Kunovicích
5

Objíždění kolon v Kunovicích bude zase složitější

Na lep podvodníkovi skočila mladá žena pracující v prodejně koberců v Uherském Brodě. Přišla o devět tisíc korun.
2

Podvodník vylákal z prodavačky devět tisíc korun

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dožínkový průvod v Dolním Němčí povede hospodář František Ježek

V pořadí 12. dožínkové oslavy uspořádají v sobotu 19. srpna v Dolním Němčí. Průvod ženců, žneček, cepařek a dalšího vesměs krojovaného dožínkového doprovodu, včetně drobotiny, má sraz v 15 hodin v areálu zemědělské společnosti Agro Okluky s tím, že se o půl hodiny později procesí vydá za doprovodu dechové hudby Dolněmčanka pro hospodáře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení