VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platinová svatba: oslava lásky a tolerance

Osvětimany /FOTOGALERIE/ – Neděle 19. září 2010. Do poklidné obřadní síně na radnici v Osvětimanech vstupují doprovázeni svými dětmi, vnuky a pravnuky manželé Anděla a Cyrill Palánovi, kteří si na den přesně před šedesáti pěti lety řekli své ano společnému životu.

22.9.2010
SDÍLEJ:

Manželé Palánovi se vydali na společnou cestu životem před 65 lety.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Ačkoliv jubilanti netoužili po žádných rušných oslavách platinového životního výročí, připravil pro ně osvětimanský sbor pro občanské záležitosti slavnostní ceremoniál, který se hned tak nevidí a neslyší. Jak řekl oddávající Josef Bartoněk, starosta Osvětiman, není v městyse člověka, který by si v paměti uchovával tak vzácné a neobvyklé jubileum – 65 let trvání manželství, jakého se v neděli dožili manželé Palánovi.

„S nostalgií dnes vzpomínáte na dobu před 65 lety, kdy jste plni vzájemné lásky, radostných nadějí a mladistvého odhodlání nastoupili společnou cestu životem. Manželské žití vám přinášelo radostné a šťastné chvíle, ale také starosti i nesnáze, k jejichž překonání vám pomáhala láska, pochopení a úcta jednoho k druhému,“ pochválil starosta platinové jubilanty, aby pak ocenil jejich životní zkušenosti a moudrost. „Vaše poctivá celoživotní práce pro rodinu i společnost a příkladné manželství je vzorem pro občany našeho městyse,“ potvrdil první muž Osvětiman.

K hlubokým zážitkům oslavenců i jejich rodinných příslušníků patřila pomyslná kytice, kterou uvili z básní, písní, hudby a mluveného slova členové sboru pro občanské záležitosti – Věra Šebelová, Anna Mirošová, manželé Krýsovi a Hana Motalová. A pak už následoval slavnostní přípitek a zápis jubilantů do pamětní knihy.

„Jaké bylo manželství našich rodičů? Asi jako většina jiných manželství. Poznali dřinu v zemědělství, krásné chvíle, ale i ty horší. K těm nejbolestnějším, které rodiče před dvěma měsíci prožili, patřilo úmrtí jejich pětapadesátiletého syna,“ svěřila se jejich nejstarší dcera Jana Seháková. V čem spočívá podle jubilantů tajemství pětašedesátiletého trvání manželství? „Je to o toleranci a hlavně o tom – nezapomínat, že láska existuje celý život. A my jsme na to nezapomenuli,“ neskrývají recept na platinové žití manželé Palánovi.

Manželé Palánovi: Po pětašedesáti letech nestojí za to se rozvádět

Není mnoho manželských párů, které se na Slovácku dočkají tak vzácného a neobvyklého jubilea – 65 let trvání manželství. Tohoto výročí se v relativně dobrém zdraví dožili v neděli v Osvětimanech manželé Anděla a Cyrill Palánovi, a to ve věku 88 a 90 let.

Chtělo by to spíše složit symfonii nebo napsat krásnou báseň, oslavující šťastné manželství, obyčejný, ale přece svým způsobem výjimečný život obou manželů, kteří v kruhu svých nejbližších a osvětimanského sboru pro občanské záležitosti oslavili platinovou svatbu. Takové ocenění pro pětašedesátileté manželské žití je opravdu přiléhavé, neboť platina je kov ze všech nejdražší. I moudré přísloví praví: „Dobře-li komu činíš, vpiš to v listy květinové, dobře-li kdo tobě činí, vpiš to v listy platinové!“
Manželé Palánovi, Anděla, rodačka z Vřesovic, a Cyrill, rodák z Osvětiman, neměli cestu ke své platinové svatbě nijak růžovou. Už z jejich prvních vět bylo poznat, že jsou to velmi citliví a laskaví lidé, kteří při své celoživotní práci v zemědělství vychovali tři děti, od nichž se dočkali šesti vnuků a tří pravnuků.

Na pokraji společné cesty životem stanuli plni mladistvého odhodlání. „Po svatbě v roce 1945 jsme v rámci osídlování pohraničí odešli jako zemědělci pracovat do Tasovic u Znojma. Na dvanácti hektarech polností v Osvětimanech pracovali moji rodiče. Když jim začalo ubývat sil a nemohli pozemky obdělávat, vrátili jsme se do Osvětiman a pracovali na poli od nevidím do nevidím,“ vzpomíná devadesátiletý jubilant, jeden z nejstarších občanů Osvětiman.

Při své práci vychovali manželé Palánovi tři děti, které absolvovaly zemědělské školy. „Dcera Anna dokonce vysokou. Jinou než zemědělskou školu tenkrát naše děti studovat nemohly,“ tvrdí shodně Palánovi. Nezastírají ani to, že jako soukromí zemědělci dobrovolně vstoupili do tehdejšího jednotného zemědělského družstva (JZD). „Byli jsme rádi, že tu to zemědělské družstvo bylo, že jsme se těch kotárů, na jejichž obdělávání už nám síly nestačily, zbavili. V zemědělském družstvu jsme byli spokojeni. Doma jsme při tom chovali kravičku, prasátko a drůbež,“ komentuje dědeček Palán celoživotní práci v zemědělství.

Při ní si oba jubilanti našli čas na své koníčky.

„Manželka vyšívala kroje, já se až do svých pětasedmdesáti let věnoval muzice. Hrával jsem na klarinet a saxofon v různých regionálních kapelách,“ neskrývá radost z muzicírování dědeček Palán, jehož velkým koníčkem byli také koně. „Když rodiče obhospodařovali 12 hektarů polí, mívali jsme i tři koně. A s koňmi já si vždycky rozuměl,“ říká platinový jubilant.

Navzdory svému věku se manželé Palánovi těší dobrému zdraví. „Jen kdyby ty nohy lépe sloužily. Přesto není dne, aby manžel denně neobešel naši dvaadvacetiarovou zahrádku. Bez ní by asi nemohl být,“ neodpouští si poznámku babička Palánová. Jubilanti jsou dodnes jeden druhému oporou a radostí. Recept na dožití platinového jubilea mají docela jednoduchý, nicméně účinný. „Přistupovat k manželství odpovědně, trpělivě, vzájemně si odpouštět a neoplácet zlo zlem, ale dobrem. Když nám manželství vydrželo 65 let, dnes už se nestojí za to rozvádět,“ říkají unisono. Pro ně platí Goethovo: „Krásní mladí lidé jsou hříčkou přírody, ale krásní staří lidé jsou umělecká díla.“

Toho, kdo v touze po dlouhověkosti dodržuje zásady racionální výživy, slova dědečka Palána asi nepotěší. „Chutnal mi vepřový bůček se zelím a knedlíkem, ale i domácí špek a klobásy. Prostě to, co podle lékařů není nejzdravější,“ říká jubilant.
„A denně po ránu také štamprlička domácí slivovice. Tu si dáváme oba,“ dodává s mrknutím oka babička Palánová.

Autor: Zdeněk Skalička

22.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto.

Strážníků i policistů je v Hradišti nedostatek

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Letos tomu je deset let co se Zlíňanka Dáša Koubková poprvé vylodila na Ischii, největším ostrově Neapolského zálivu, kde se v pondělí, tak jako v minulosti už nesčíslněkrát třásla země.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Setkáním všech zaměstnanců zahájilo Slovácké divadlo v Uherském Hradišti novou sezónu 2017/2018. Ta je v pořadí už dvaasedmdesátá. “Herci nastoupili v plné síle a ve stejné sestavě, k žádným změnám v souboru tak nedochází a můžeme se vrhnout do práce,” prohlásil ředitel Michal Zetel.

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení