VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Operace BIOSCOP a příběh jejích aktérů

Bánov – Josefu Bublíkovi, jednomu ze sedmi výsadkářů, kteří 18. června padli po nerovném boji se čtyřmi stovkami německých okupantů v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, odhalili minulou středu v jeho rodném Bánově pamětní desku.

5.5.2011
SDÍLEJ:

V Bánově odhalili pamětní desku válečnému hrdinovi Josefu Bublíkovi.Foto: DENÍK/archiv

FOTOGALERII si můžete prohlédnout po rozkliknutí ZDE

Letos by mu bylo 91 let. Tolik, co Aloisu Píškovi, který je posledním žijícím účastníkem bojů v druhé světové válce pocházejícím z Bánova. Ten na středeční ceremoniál přicestoval až z Anglie, kde dosud žije.

Vlast opustilo také 12 mladíků z Bánova

Na sklonku roku 1939 se žádná světlá budoucnost tehdejším obyvatelům naší země nerýsovala. Od jara byla protektorátem Čechy a Morava v ponižujícím područí Hitlerova Německa a od 17. listopadu se musela obejít také bez fungujících vysokých škol, které Němci zavřeli. Mnozí mladí Moravané proto utíkali do Francie a Anglie, kde vstupovali do vznikajících vojenských jednotek. Bylo mezi nimi také dvanáct bánovských mladíků. Domů se jich po válce ale vrátilo jen deset. V roce 1942 padl při náletu na německý přístav nejmladší letec, teprve 19letý František Janča, a ve stejném roce položil život za svobodu své domoviny dvaadvacetiletý Josef Bublík. Ten pocházel z pěti sourozenců. Matka byla ženou v domácnosti, otec dělník a legionář z 1. světové války. Po absolvování obecné školy vystudoval gymnázium v Uherském Brodě. Po maturitě v roce 1939 chce jít studovat práva do Brna. Tak jako jedenáct dalších bánovských mladíků odchází ilegálně za hranice s úmyslem vstoupit do československého odboje. „Nelehké bylo už to, co všechno jsme museli udělat pro útěk z protektorátu. Mě do Němci obsazeného Slovenska převedl kamarád, který znal ty trasy, protože tam pašoval koně,“ popisuje peripetie ilegálního odchodu z Bánova Píška.

Tak jako většina ostatních míří i Bublík ze Slovenska přes Maďarsko na Balkán, pak do Sýrie, Libanonu, odsud do Francie a pak do Anglie. Právě tam se v průběhu roku 1941 začíná připravovat speciální operace v týlu nepřítele. Bublík absolvuje několik sabotážních a výsadkových kurzů a 8. listopadu 1941 je přidělen na československou výcvikovou základnu. Brzy pak do operace BIOSCOP. „Úkolem této skupiny bylo provádět sabotážní a destrukční akce na železničních tratích a ve zbrojovkách na Moravě. Členy této skupiny byli rotný Bohuslav Kouba, četař Jan Hrubý z Kunovic a četař aspirant Josef Bublík,“ popisuje část Bublíkova životopisu starosta Bánova Zbyněk Král. Skupina je 8. dubna 1942 vysazena u obce Požáry na Křivoklátsku. Vlakem se dostanou do Prahy, odkud Bublík s Hrubým cestují po prozrazení na Moravu. Po návštěvách na Uherskohradišťsku a Zlínsku jsou však poznáni a hrozí jim nebezpečí zatčení. Na příkaz velitele parašutistů Opálky se skrývají v Praze a vzápětí se přesunují do pravoslavné katedrály Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Tam se spolu s dalšími dvěma parašutisty ukrývají také Josef Gabčík s Janem Kubišem a Josefem Valčíkem ze skupiny Antropoid, kteří 27. května spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. „Po objevení jejich úkrytu 18. června 1942 obklíčilo kostel 400 německých vojáků a všech sedm parašutistů po nerovném zápase umírá,“ dodává Král.

Salvy i přelet vrtulníku

Po šestašedesáti letech odhalila pamětní desku Josefu Bublíkovi na průčelí Základní školy Bánov jeho sestra Anežka Baránková. „Válka je velké zlo, proti němu je nezbytné stále bojovat a právě v tom jsou nám příkladem ti, kteří dokázali naplnit slova Bible: Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své bližní,“ řekl Král při středečním aktu. Ten se uskutečnil po salvách na počest padlých ve druhé světové válce, přeletech bitevního vrtulníku a za účasti rumunské velvyslankyně v ČR Daniely Gitman spolu s nejvyšším pravoslavným představitelem v tuzemsku vladykou Kryštofem. „Národ je sám o sobě silný, pokud má silnou armádu, ale není to jen o armádě, je to také o síle církve a o síle jednotlivců,“ prohlásila rumunská velvyslankyně u památníku 23 rumunských vojáků, kteří padli při osvobozování Bánova.

Tři otázky pro starostu Bánova Zbyňka Krále

Myslíte si, že by obnovení základní vojenské služby mohlo mít vliv na zkvalitnění morálky současných mladých mužů, kteří jsou ve věku někdejších odvedenců?

Dvouletá základní vojenská služba, jak jsem ji absolvoval já, byla podle mého názoru zbytečně dlouhá, ale bylo to jakési odstřižení pupeční šňůry, která spojovala mladé muže s nejbližší rodinou. Ze dne na den se museli v novém prostředí umět postarat sami o sebe. A i když při tom někdy prožívali krušné chvíle, učili se samostatnosti a odpovědnosti za své jednání. V kratší a kultivovanější formě bych si dovedl představit její znovuzavedení.

Víme, že o hrdinství našich předků není snadné naši nejmladší generaci přesvědčovat. Jaká je podle vás ta nejschůdnější cesta k tomu, aby současní školáci vůbec pochopili, v čem pro ně tkví odkaz konání Josefa Bublíka?

Odkaz Josefa Bublíka vidím v jeho odhodlání postavit se proti zlu. Nesmířil se s porobením našeho národa, ale hledal cestu, jak proti zlu bojovat. To je podle mě nejdůležitější odkaz dnešní mládeži. Dnes sice nejsme ve válečném konfliktu, ale musíme proti zlu bojovat neustále.

Můžete prozradit, co na Josefu Bublíkovi obdivujete vy a proč?

Můj obdiv má za to, že ve svých 22 letech šel do akce, o které věděl, že bude velmi těžká s nejistým koncem. Nevím, jestli měl strach, ale především jej dokázal překonat, což je pro mě největší hrdinství.

Autor: Pavel Bohun

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení