„Stromy jsem tam před čtyřiceti lety osobně vysazoval. V parku jsem odpracoval tisíce bezplatných brigádnických hodin. Teď jsou všechny dřeviny pryč. Když jdu po Ostrožské Nové Vsi, zastavují mě lidi a ptají se, co jsem to dopustil, proč jsem kácení nezabránil,“ smutně konstatoval osmdesátiletý Novovešťan Josef Zajíc, který je přesvědčený, že stromy v parku se těšily dobrému zdraví a jejich likvidace byla zcela zbytečná.

Nejen Josefu Zajícovi, ale také dalším obyvatelům obce se změny v parku, jenž byl donedávna rájem bříz, topolů a japonských třešní, nelíbí. „Dřeviny tam tvořily příjemné prostředí, obzvláště, jakmile z jara rozkvetly. Když už obec dostala dotaci, měla ji využít smysluplněji než za ni zbytečně kácet stromy,“ vyjádřila se Gabriela Armsterková z Ostrožské Nové Vsi.

Skutečnost, že likvidace zeleně nebyla zcela nutná, nepřímo potvrdil novoveský místostarosta Pavel Botek. „Nechali jsme si specializovanou firmou vypracovat studii. Úplně všechny stromy nebyly ve špatném stavu, to je pravda,“ vysvětlil Botek.

Za dotaci jsme spojili příjemné s užitečným

Projekt podle něj chtěli pojat komplexně, aby nedošlo k vykácení jen některých stromů a park nevypadal jako vylámané zuby. „Stejně nejpozději do deseti let ke kácení muselo dojít, protože dřeviny byly na samém konci svojí vegetace,“ konstatoval místostarosta.

Povolení ke kácení zeleně malých průměrů schválil obecní úřad v Ostrožské Nové Vsi. Stovku pokácených stromů má v parku nahradit zhruba stejný počet japonských třešní a parkových javorů. „Na obnovu zeleně jsme dostali dotaci z Evropské unie, tak jsme spojili příjemné s užitečným. Celý projekt přijde na 1, 4 milionu korun, z čehož dotace pokryje zhruba polovinu,“ vyčíslil Botek, podle kterého bude dřevo ze stromů rozprodáno mezi zájemce. Nových dřevin by se neměl dočkat jen park, ale také okolí nedaleké základní školy a obchodního domu. Vysazovat se má začít v polovině března. Kromě stromů by v parku neměly chybět prvky pro malé děti a lavičky.

„V poslední době se kácí dost stromů, ale nejde o extrém, nýbrž o nutnost. Na dřeviny, které se likvidují, jsou vypracované posudky. Proto je kácení nutné bezpodmínečně provést, aby se předešlo eventuálním poraněním osob, škodám na majetku a dalším,“ řekl k masivnímu kácení zeleně, které se stává trendem posledních let, vedoucí odboru ochrany přírody v Uherském Hradišti Květoslav Fryšták.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Pavla Bohuna O dřevorubecké mánii radních