VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro podnapilou mládež si přijeli rodiče

Uherskohradišťsko - Policejní zátah na alkoholem posilněné mladistvé provedli strážci zákona ze soboty na neděli na Uherskohradišťsku. Odhalili při tom šedesát čtyři opilých dětí, proto hodlají i nadále v obdobných akcích pokračovat.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Policie provedla kontrolu požívání alkoholu u mladistvých.Foto: Policie ČR

„Devadesát uherskohradišťských policistů spolu s brněnskými posilami vyrazilo v sobotu večer do všech koutů okresu. Teenagery kontrolovali v parcích, hospodách, barech, i na diskotékách,“ informoval uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental, podle kterého byla některá místa tradičně problematičtější než jiná. „V některých zařízeních bylo vidět, že se provozovatelé z předchozích kontrol zřejmě poučili a přestali ve svých podnicích nezletilým alkohol prodávat,“ dodal Mergental. Přesto však výsledek pětihodinové kontroly stojí za zamyšlení dětí, rodičů, provozovatelů a zaměstnanců barů i hospod.

Fotogalerie z kontroly požívání alkoholu u mladistvých ZDE

„Podnapilých dětí jsme odhalili čtyřiašedesát. Nejmladším hříšníkem byl patnáctiletý chlapec na diskotéce v Hluku, který nadýchal 1,78 promile. Nejvíce alkoholu v sobě asi měla šestnáctiletá dívka na diskotéce v Uherském Brodě, a to 1,85 promile,“ vyčíslil Mergental. V případě zjištění alkoholu strážci zákona provinilé nezletilce zavezou domů nebo zkontaktují jejich rodiče, kteří si své ratolesti vyzvednou. Doprovod při zátahu dělá policistům obvykle kontrolorka ze sociálního odboru. „Dále postupujeme tak, že zahájíme spolupráci se školami, s lékaři, s psychology. Dáváme také rodičům potřebné kontakty například na sociálně psychologické poradny,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotní péče v Uherském Hradišti Květoslava Zlatušková.

V případě opakovaného přistižení mladistvého pod vlivem alkoholu sociální odbor vyhodnotí, zdali je dosavadní spolupráce dostačující, či je nutné přistoupit k dalším krokům. „Jde spíše o méně častou situaci. V takovém případě zjišťujeme, proč to dotyčný dělá a co ho k tomu vede, přes jeho blízké. Pokud rodiče nekomunikují, oslovíme prarodiče nebo školu. Zvažujeme, zdali prostředí, ve kterém dítě žije, je vhodné nebo ne,“ naznačila Zlatušková.

Majitelům provozoven, číšníkům, barmanům nebo i kamarádům, kteří podají alkohol mladistvým, hrozí za podání alkoholu nezletilému až dvoutisícová pokuta. Při víkendové akci policisté uložili pokuty ve výši téměř šestnáct tisíc korun. „Vzhledem k těmto výsledkům a evropskému průzkumu na pití alkoholu, kde česká mládež stojí na nelichotivých předních příčkách, je jasné, že je důležité se tomuto problému stále a důsledně věnovat,“ řekl Mergental. Mladiství jsou povinni podrobit se dechové zkoušce na alkohol. Její odmítnutí by bylo považováno za přestupek.

Irena Trojková, Zdeněk Skalička

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U kostelíku sv. Jana se konala v nedělním podvečeru mimořádná společenská událost, pořádaná na oslavu sv. Jana a požehnání nového hasičského auta.
19

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Farmy s chovem prasat v Sazovicích a Mysločovicích. Zde, kvůli výskytu afrického moru prasat ve Zlíně, přijali přísná bezpečnostní a hygienická opatření.
AKTUALIZOVÁNO
17

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Branku pro pěší v západní části areálu zprovozní Uherskohradišťská nemocnice (UHN). Obyvatelům městské části Uherského Hradiště Štěpnice se tak cesta do nemocnice podstatně zkrátí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies