VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro podnapilou mládež si přijeli rodiče

Uherskohradišťsko - Policejní zátah na alkoholem posilněné mladistvé provedli strážci zákona ze soboty na neděli na Uherskohradišťsku. Odhalili při tom šedesát čtyři opilých dětí, proto hodlají i nadále v obdobných akcích pokračovat.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Policie provedla kontrolu požívání alkoholu u mladistvých.Foto: Policie ČR

„Devadesát uherskohradišťských policistů spolu s brněnskými posilami vyrazilo v sobotu večer do všech koutů okresu. Teenagery kontrolovali v parcích, hospodách, barech, i na diskotékách,“ informoval uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental, podle kterého byla některá místa tradičně problematičtější než jiná. „V některých zařízeních bylo vidět, že se provozovatelé z předchozích kontrol zřejmě poučili a přestali ve svých podnicích nezletilým alkohol prodávat,“ dodal Mergental. Přesto však výsledek pětihodinové kontroly stojí za zamyšlení dětí, rodičů, provozovatelů a zaměstnanců barů i hospod.

Fotogalerie z kontroly požívání alkoholu u mladistvých ZDE

„Podnapilých dětí jsme odhalili čtyřiašedesát. Nejmladším hříšníkem byl patnáctiletý chlapec na diskotéce v Hluku, který nadýchal 1,78 promile. Nejvíce alkoholu v sobě asi měla šestnáctiletá dívka na diskotéce v Uherském Brodě, a to 1,85 promile,“ vyčíslil Mergental. V případě zjištění alkoholu strážci zákona provinilé nezletilce zavezou domů nebo zkontaktují jejich rodiče, kteří si své ratolesti vyzvednou. Doprovod při zátahu dělá policistům obvykle kontrolorka ze sociálního odboru. „Dále postupujeme tak, že zahájíme spolupráci se školami, s lékaři, s psychology. Dáváme také rodičům potřebné kontakty například na sociálně psychologické poradny,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotní péče v Uherském Hradišti Květoslava Zlatušková.

V případě opakovaného přistižení mladistvého pod vlivem alkoholu sociální odbor vyhodnotí, zdali je dosavadní spolupráce dostačující, či je nutné přistoupit k dalším krokům. „Jde spíše o méně častou situaci. V takovém případě zjišťujeme, proč to dotyčný dělá a co ho k tomu vede, přes jeho blízké. Pokud rodiče nekomunikují, oslovíme prarodiče nebo školu. Zvažujeme, zdali prostředí, ve kterém dítě žije, je vhodné nebo ne,“ naznačila Zlatušková.

Majitelům provozoven, číšníkům, barmanům nebo i kamarádům, kteří podají alkohol mladistvým, hrozí za podání alkoholu nezletilému až dvoutisícová pokuta. Při víkendové akci policisté uložili pokuty ve výši téměř šestnáct tisíc korun. „Vzhledem k těmto výsledkům a evropskému průzkumu na pití alkoholu, kde česká mládež stojí na nelichotivých předních příčkách, je jasné, že je důležité se tomuto problému stále a důsledně věnovat,“ řekl Mergental. Mladiství jsou povinni podrobit se dechové zkoušce na alkohol. Její odmítnutí by bylo považováno za přestupek.

Irena Trojková, Zdeněk Skalička

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ujíždějícího řidiče nezastavila ni střelba, konečnou byla až slepá ulice

Jolana Voldánová

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

AKTUALIZUJEME

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies