VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brod ocenil mnohaleté zásluhy Ireny Koubové

Uherský Brod – Cenu města Uherský Brod obdržela za své zásluhy před několika dny Irena Koubová, která se po celý svůj dosavadní život aktivně zapojovala do tamního společenského života, zejména v oblasti kulturních a sociálních věcí.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Předávání cen se konalo v Panském domě.Foto: Elen Sladká

Irena Koubová maturovala v roce 1958 na tehdejší uherskobrodské jedenáctiletce. Nebylo jí umožněno pro její náboženské přesvědčení studovat na vysoké škole, proto nastoupila do Slováckých strojíren. „Stíhala pracovat na oddělení technického rozvoje a přitom si rozšiřovat kvalifikaci. Nejdříve večerním studiem střední průmyslové školy, poté i dálkovým studiem Vysoké školy ekonomické v Praze. Tam také úspěšně promovala na fakultě výrobně-ekonomické v roce 1970 a získala titul inženýr,“ popisuje její hektické mladí místostarosta Uherského Brodu Pavel Josefík.

V roce 1992 opustila po 33 letech Slovácké strojírny a začala pracovat v Domě kultury v Uherském Brodě. Ve funkci vedoucí obchodního oddělení tak skloubila celoživotní zájem o kulturu se svým zaměstnáním. „Po odchodu do důchodu ji předčasně a neočekávaně opustil manžel. Oporou se jí staly její dvě dcery. Obě už také obohacují zpěvem kulturní život v našem městě. Velkou radostí jsou jí i vnoučata,“ zmiňuje její další životní etapu Josefík.
Členkou pěveckého sboru Dvořák je Irena Koubová padesát let. V něm vykonávala a stále zastává řadu funkcí. Taktéž je tomu v mladším komorním sboru tohoto souboru. Je také iniciátorkou a neúnavnou spoluorganizátorkou Festivalu sborových lidových písní, který se v Uherském Brodě koná od roku 1994 každé tři roky.

„Do veřejného života v městě Komenského se výrazně zapojila po revoluci v roce 1990, kdy byla zvolena do městského zastupitelstva a stala se také členkou rady města,“ upřesňuje místostarosta. Z tohoto období patří k jejím výrazným počinům znovuobnovení starého hřbitova. „Už i samotné získání podkladů pro obnovu hřbitova si vyžádalo spoustu úsilí. Dnes je starý hřbitov opět organickou částí našeho města, byť stopy po jeho zakonzervování jsou stále zřejmé,“ konstatuje Josefík.

Do této doby se datuje také navázání kontaktů s dnes již tradičním partnerským městem Naarden v Holandsku a založení Spolku Uherský Brod – Naarden. Oceněná se stala jeho jednatelkou a tou je dodnes. Od té doby zorganizovala desítky vzájemných setkání. V roce 1999 se jí dostalo nejvyššího ocenění města Naarden, když z rukou starosty Jacka Patijna obdržela stříbrnou medaili.

Od roku 1994 je stálou členkou kulturní komise při uherskobrodské radě města a od roku 2002 její předsedkyní. Je rovněž členkou Moravskoslezské křesťanské akademie a Rotary klubu v Uherském Brodě. „Odtud měla již blízko ke svým dalším aktivitám v oblasti sociální, směřované především k pomoci starším občanům a mentálně postiženým dětem,“ dodává Josefík.

O ocenění Ireny Koubové rozhodli uherskobrodští zastupitelé. Cenu si slavnostně převzala ve čtvrtek 29. října v obřadní síni Panského domu. Ve stejný den město Komenského udělilo také cenu Stavba roku 2008. Získala ji firma HOKR – bytové domy, s. r. o., za architektonické řešení a zhodnocení lokality Babí louka bytovými domy.

Autor: Irena Trojková

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies