VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brod ocenil mnohaleté zásluhy Ireny Koubové

Uherský Brod – Cenu města Uherský Brod obdržela za své zásluhy před několika dny Irena Koubová, která se po celý svůj dosavadní život aktivně zapojovala do tamního společenského života, zejména v oblasti kulturních a sociálních věcí.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Předávání cen se konalo v Panském domě.Foto: Elen Sladká

Irena Koubová maturovala v roce 1958 na tehdejší uherskobrodské jedenáctiletce. Nebylo jí umožněno pro její náboženské přesvědčení studovat na vysoké škole, proto nastoupila do Slováckých strojíren. „Stíhala pracovat na oddělení technického rozvoje a přitom si rozšiřovat kvalifikaci. Nejdříve večerním studiem střední průmyslové školy, poté i dálkovým studiem Vysoké školy ekonomické v Praze. Tam také úspěšně promovala na fakultě výrobně-ekonomické v roce 1970 a získala titul inženýr,“ popisuje její hektické mladí místostarosta Uherského Brodu Pavel Josefík.

V roce 1992 opustila po 33 letech Slovácké strojírny a začala pracovat v Domě kultury v Uherském Brodě. Ve funkci vedoucí obchodního oddělení tak skloubila celoživotní zájem o kulturu se svým zaměstnáním. „Po odchodu do důchodu ji předčasně a neočekávaně opustil manžel. Oporou se jí staly její dvě dcery. Obě už také obohacují zpěvem kulturní život v našem městě. Velkou radostí jsou jí i vnoučata,“ zmiňuje její další životní etapu Josefík.
Členkou pěveckého sboru Dvořák je Irena Koubová padesát let. V něm vykonávala a stále zastává řadu funkcí. Taktéž je tomu v mladším komorním sboru tohoto souboru. Je také iniciátorkou a neúnavnou spoluorganizátorkou Festivalu sborových lidových písní, který se v Uherském Brodě koná od roku 1994 každé tři roky.

„Do veřejného života v městě Komenského se výrazně zapojila po revoluci v roce 1990, kdy byla zvolena do městského zastupitelstva a stala se také členkou rady města,“ upřesňuje místostarosta. Z tohoto období patří k jejím výrazným počinům znovuobnovení starého hřbitova. „Už i samotné získání podkladů pro obnovu hřbitova si vyžádalo spoustu úsilí. Dnes je starý hřbitov opět organickou částí našeho města, byť stopy po jeho zakonzervování jsou stále zřejmé,“ konstatuje Josefík.

Do této doby se datuje také navázání kontaktů s dnes již tradičním partnerským městem Naarden v Holandsku a založení Spolku Uherský Brod – Naarden. Oceněná se stala jeho jednatelkou a tou je dodnes. Od té doby zorganizovala desítky vzájemných setkání. V roce 1999 se jí dostalo nejvyššího ocenění města Naarden, když z rukou starosty Jacka Patijna obdržela stříbrnou medaili.

Od roku 1994 je stálou členkou kulturní komise při uherskobrodské radě města a od roku 2002 její předsedkyní. Je rovněž členkou Moravskoslezské křesťanské akademie a Rotary klubu v Uherském Brodě. „Odtud měla již blízko ke svým dalším aktivitám v oblasti sociální, směřované především k pomoci starším občanům a mentálně postiženým dětem,“ dodává Josefík.

O ocenění Ireny Koubové rozhodli uherskobrodští zastupitelé. Cenu si slavnostně převzala ve čtvrtek 29. října v obřadní síni Panského domu. Ve stejný den město Komenského udělilo také cenu Stavba roku 2008. Získala ji firma HOKR – bytové domy, s. r. o., za architektonické řešení a zhodnocení lokality Babí louka bytovými domy.

Autor: Irena Trojková

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bruno Bujáček, 16. 8. 2017, 3750 g, 53 cm, Uherský Brod
10

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

Stanislav Hofmann

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

Amatérští výtvarníci si odskočili na týden malovat na Velehrad

Obrazy se dají prezentovat nejen v tradičních galeriích, ale ledaskde. O tom se mohli přesvědčit obyvatelé i návštěvníci poutního Velehradu.

Novoveští dragoni doma vybojovali sedm medailí

Sedm medailí vybojovaly na Dračím mistrovství Moravy v Ostrožské Nové Vsi domácí posádky ONV Box. Přestože si na Kunovské tabuli brousily zuby i na nejcennější kov, ten jim pokaždé unikl. Postarali se o to famózní přerovští dragoni, kteří ovládli všech devět závodů. Mezi amatérskými posádkami se dařilo slováckému seskupení s názvem Pobřežní hlídka, které slavilo dvě druhá místa.

Slovácko rozesmutnil kanonýr Lafata

Fotbalisté Slovácka se v předehrávce 4. kola HET ligy statečně rvali na hřišti pražské Sparty, další body do tabulky si ale nepřipsali. O výhře domácích rozhodl v 60. minutě David Lafata.

Lukášek z Mařatic bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

FOTOGALERIE / Ještě na začátku roku byl Lukášek z Mařatic bezstarostný kluk, který si užíval dětství, běhal po hřišti a chodil do Hradišťánku. Únor 2017 bude už navždy pro celou rodinu jedním z nejsmutnějších měsíců letošního roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení