VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O muži, který prosadil zrušení roboty

Region - Po dlouhá desetiletí se královský původ Uherského Hradiště vůbec nepřipomínal, jako by titul „královské město“ byl skvrnou na jeho „kádrovém profilu“.

14.5.2010 3
SDÍLEJ:

Alois PražákFoto: archiv

Pohrdání vším, co by mohlo zastínit éru socialismu, patřilo k výzbroji předlistopadových ideologů, proto překvapí, že i po sametové revoluci se užívání oprávněného historického titulu prosazovalo jen pomalu a jakoby s rozpaky. Současný návrat k jeho užívání je na místě, ale nemělo by jít o pouhou slovní proklamaci, bez znalosti a osvojení si tradice a hodnot, z nichž královská města vyrůstala a k nimž se jejich obyvatelé hlásili. Soudě podle probíhajících oprav hrobu Aloise barona Pražáka (na snímku), hradišťského rodáka, ve 2. polovině 19. století nejvýznamnějšího moravského politika a posléze i českého ministra v rakouské vládě, se v tomto směru blýská na časy. Základní povědomí o tom, kdo byl a co znamenal JUDr. Alois Pražák, by mělo být součástí intelektuální výbavy každého středoškolsky vzdělaného Hradišťana.

A co tedy víme o muži, jehož monumentální náhrobek – z dálky patrný, i když je bez lešení jako v tuto dobu – patří k nejcennějším na mařatickém hřbitově?
Alois Pražák se narodil 21. února 1820 v Uherském Hradišti v zámožné měšťanské rodině a vyrůstal s pěti sourozenci – bratrem Augustinem, který však tragicky zahynul ještě coby student, a sestrami Annou, Rozálií, Karolínou a Amálií. Jeho otec vlastnil koželužnu, dvě usedlosti s pololánem ve Starém Městě a vinohrad v Mařaticích. Matka pocházela z italského rodu Pogliesů; její předkové se v Hradišti usadili na přelomu 16. a 17. století. Rodině Pražákově patřil dům na Mariánském náměstí, ten, kde je dnes obchod s domácími potřebami pana Červenáka. Obě rodiny, Pražákova i Pogliesova, patřily ve městě k těm váženým. Vzhledem k tomu, že Hradiště mělo v 19. století německý ráz, navštěvoval Alois školy německé, byť uměl dobře česky, protože v rodině se s dětmi mluvilo česky. V deseti letech studuje v Kroměříži piaristické gymnázium, v šestnácti filozofii v Brně, kde jsou jeho učiteli topograf Řehoř Volný a spisovatel Fr. Matouš Klácel, a od r. 1838 v Olomouci práva. Tady se seznamuje s rodinou Fanderlíkovou, z níž pocházel další významný moravský politik, který působil v Uh. Hradišti, Josef Fanderlík. Na studiích se probouzejí jeho vlastenecké city a prohlubuje se pod vlivem profesora Aloise Vojtěcha Šembery zájem o češtinu. V roce 1844 dosáhl Alois Pražák hodnosti doktora práv a o několik let později si otevřel v Brně vlastní advokátní kacelář.

O jeho politické kariéře rozhodl rok 1848 – po pádu kancléře Metternicha byl zvolen poslancem moravského zemského sněmu, kde záhy vynikal nad jiné jako skvělý řečník. Jeho životopisec Libor Vykoupil, z jehož studie čerpáme životopisné údaje, jej takto charakterizuje: „Mluvil vždy věcně a klidně, vyjadřoval se k širokému spektru problémů a byly mu svěřovány stále významnější referáty. Vynikajícím způsobem se zúčastnil rozpravy o obeslání či neobeslání frankfurtského sněmu. Jako moravský vlastenec se Pražák 14. dubna 1848 výrazně zasloužil o odmítnutí návrhu českých politiků spojit české země v jeden celek a rovněž sloučit jejich sněmy.“

Stal se osobností, která významně zasáhla do politického dění v monarchii; pod jeho vedením uskutečňovala země Morava vlastní národní politiku, nezávislou na politice staročeské, reprezentované Františkem Ladislavem Riegrem. (Morava v 19. století jako jedna ze zemí Koruny české měla vlastní zemský sněm a byla v rámci habsburské monarchie suverenním politickým subjektem. V tomto ohledu monarchie předčila současný polistopadový režim, který Moravě historické právo na zemské zřízení – zrušené komunisty po únoru 1948 – upírá. Pozn. aut.) V revolučním roce 1848, tehdy jako poslanec moravského sněmu, díky svým schopnostem a kvalitám vyjednávače sehrál Alois Pražák zcela zásadní roli při jednáních o zrušení roboty, což by mu samo o sobě mělo zaručit důstojné místo v učebnicích dějepisu, přinejmenším takové, jaké je věnováno politickým představitelům Země české té doby. Brzy nato byl zvolen za Hradiště do sněmu říšského a jeho politickým kolbištěm se stala Vídeň. V roce 1850 se oženil s dcerou olomouckého tiskaře a nakladatele Skarnitzla, s níž měl čtyři děti – syny Vladimíra, Jaroslava a Otakara a dceru Marii. Věnuje se advokacii a jako poslanec zemského sněmu a člen říšské rady je iniciátorem řady důležitých politických kroků, které směřovaly k prosazení státoprávních nároků Koruny české a rovnoprávnosti mezi Čechy (Slovany) a Němci v rámci monarchie. V roce 1879 vstupuje do nejvyšších pater politiky, když se stává v Taafeho vládě ministrem bez portfeje a v letech 1881-1888 ministrem spravedlnosti. V ministerských funkcích setrval až do roku 1892, když odstoupil ze zdravotních důvodů. Za své zásluhy byl císařem povýšem do šlechtického stavu, stal se baronem Pražákem, a zasedal v panské sněmovně. Na Moravě byl nezpochybnitelnou autoritou a když 30. ledna 1901 zemřel, upadla do smutku celá Morava. Jeho rodné město mu uspořádalo monumentální pohřeb, na kterém se s ním za Hradiště loučil starosta, lékárník Josef Stancl. Uherské Hradiště nemělo za celou dobu své existence významnějšího rodáka.

Hrobka Aloise Pražáka

JUDr. Alois Pražák se narodil 21. února 1820 v Uherském Hradišti a zemřel 30. ledna 1901 ve Vídni. Byl advokát, poslanec Říšské rady a od roku 1879 ministr rakouské vlády.
Rodinná hrobka na městském hřbitově v Mařaticích v níž je Alois Pražák pohřben, patří historicky k nejcennějším, nejen vzhledem k významu pohřbených osobností, ale také k charakteru uměleckého provedení. V únoru 2010 však, podle Květoslava Fryštáka z Městského úřadu v Uherském Hradišti, bylo zjištěno závažné poškození jednoho z nosných sloupů náhrobku. „Na základě provedených odborných expertíz včetně statického posouzení bylo konstatováno, že celá stavba o hmotnosti zhruba 21 tun je vysoce riziková, hrozí akutní nebezpečí zřícení. Neprodleně bylo provedeno provizorní statické zajištění pomníku ocelovými stojinami. Následně budou vyjmuty stávající poškozené sloupy a nahrazeny novým,i vyztuženými ocelí, v identickém tvaru. Předpokládané finanční náklady budou zhruba 125 tisíc korun. Doporučujeme převod do péče města a osvobození od placení poplatků,“ upřesnil Fryšták.

Jiří Jilík

14.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bruno Bujáček, 16. 8. 2017, 3750 g, 53 cm, Uherský Brod
10

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

Stanislav Hofmann

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

Amatérští výtvarníci si odskočili na týden malovat na Velehrad

Obrazy se dají prezentovat nejen v tradičních galeriích, ale ledaskde. O tom se mohli přesvědčit obyvatelé i návštěvníci poutního Velehradu.

Novoveští dragoni doma vybojovali sedm medailí

Sedm medailí vybojovaly na Dračím mistrovství Moravy v Ostrožské Nové Vsi domácí posádky ONV Box. Přestože si na Kunovské tabuli brousily zuby i na nejcennější kov, ten jim pokaždé unikl. Postarali se o to famózní přerovští dragoni, kteří ovládli všech devět závodů. Mezi amatérskými posádkami se dařilo slováckému seskupení s názvem Pobřežní hlídka, které slavilo dvě druhá místa.

Slovácko rozesmutnil kanonýr Lafata

Fotbalisté Slovácka se v předehrávce 4. kola HET ligy statečně rvali na hřišti pražské Sparty, další body do tabulky si ale nepřipsali. O výhře domácích rozhodl v 60. minutě David Lafata.

Lukášek z Mařatic bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

FOTOGALERIE / Ještě na začátku roku byl Lukášek z Mařatic bezstarostný kluk, který si užíval dětství, běhal po hřišti a chodil do Hradišťánku. Únor 2017 bude už navždy pro celou rodinu jedním z nejsmutnějších měsíců letošního roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení