VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špinavé lavičky vzbuzují u lidí odpor

Uherské Hradiště – Souvislý nános špíny hyzdí několik let většinu laviček na zastávkách městské hromadné dopravy v Uherském Hradišti. Takové posezení si tak v drtivé většině dopřejí jen bezdomovci. Dítě nebo starší člověk by si na ně nesedl ani náhodou.

25.6.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Zodpovědným úředníkům to přitom evidentně nevadí. Problémem, na který opakovaně upozorňují obyvatelé města, se několikrát zaobíral i Slovácký deník, z ostudy si ale „město“ nic nedělá.

„Pamatuji si, že tyto lavičky jsou špinavé snad už deset let. Utkvěl mi v paměti jeden den, kdy byly čisté. To bylo zhruba před dvěma lety, když je město nechalo přetřít barvou. Za několik týdnů poté ale byly nánosy špíny opět na svém místě. Já si na ty špinavé zastávky už léta vůbec nesedám. Nebudu vám ani vyprávět, co všechno jsem tam už našla,“ komentovala rozhořčeně stav posezení v zastávkách Marie Poláchová z Uherského Hradiště.

Správa zastávek, a tím pádem i čistota v nich, spadá do kompetence hradišťské radnice. Úklid na těchto místech si objednává u Hradišťských technických služeb (HRATES). Donedávna působil ve funkci ředitele HRATESu Josef Krupa. Na své pozici pracoval dlouhých šestnáct let. Připouští, že vyčištění laviček na autobusových zastávkách si zástupci radnice objednávali jen zcela výjimečně.

„Žádné pravidelné čištění se neprovádělo. Umývali jsme je naprosto výjimečně a to jen tehdy, když si tuto práci město objednalo. Bez objednávky nebylo možné provést žádné práce,“ podotkl Krupa. Z vyjádření stávajícího ředitele Jiřího Klímy rovněž vyplývá, že lavičky „jeho“ pracovníci v posledních měsících ani jednou neumývali a situace se zřejmě nezlepší ani v nejbližších dnech. „Žádnou objednávku z města ohledně vyčištění laviček v současné době nemáme,“ poznamenal Klíma.

V ostrém kontrastu s Klímovou i Krupovou odpovědí stojí vyjádření hradišťské radnice. „Zastávky jsou každý týden čištěny. Při úklidu se provádí zametání prostoru včetně suchého očištění laviček. V případě hrubého znečištění laviček se provede jejich omytí, sběr odpadků, vyčištění dlažby od prorůstající trávy. Zároveň se zjišťují nedostatky. Poškození se hlásí pracovníkům pověřeného odboru městského úřadu,“ tlumočil odpověď radnice jejich mluvčí Jan Pášma.

Oslovení obyvatelé města považují taková vyjádření za výsměch.

„Taková slova považuji za nestoudnost. Tady přímo v zastávce na sídlišti Východ prorůstá metr vysoký plevel dlažbou a nezavedla bych sem ani psa, aby se neotrávil z odpadků, které se věčně válí na špinavých lavičkách. To je prostě hanba, a špatná vizitka města, nic víc,“ rozčiluje se důchodkyně Hana Stodůlková.

Pro regionální politiky je taková situace nepochopitelná. „O každý majetek je nutné se dobře starat. A pokud někdo vlastní či má ve správě zastávky, měl by je, logicky, i čistit,“ podělil se o svůj názor předseda politického hnutí Zdravé Hradiště a hradišťský zastupitel Stanislav Mikula. Podobně situaci vidí i jeho zastupitelský kolega a poslanec Parlamentu ČR Antonín Seďa (ČSSD). „Jestliže jsou zastávky špinavé, měl by provozovatel sjednat nápravu. A pokud je úklid zastávek ošetřen smlouvou s HRATESem, měla by být do této smlouvy zahrnut dodatek o čištění těchto sedacích ploch,“ podotkl Seďa, který se na některé zastávky zajel podívat a shledal, že podrážděná slova od spoluobčanů jsou namístě.

Za nánosem špíny stojí, podle bývalého ředitele HRATESu Krupy, hustý dopravní provoz a bezdomovci. „V letních měsících se u zastávek hodně práší. A protože se nachází u silnic a provoz je značný, lavičky jsou špinavé velmi brzy. Značným dílem je znečišťují i lidé bez domova,“ připouští Krupa. Ten, kdo znečistí zastávku či jiné podobné místo, se vystavuje nemalé pokutě. Těch udělí u autobusových přístřešků městská policie ročně několik desítek.

„Na místě můžeme udělit blokovou pokutu do jednoho tisíce korun, ve správním řízení až dvacet tisíc korun a v případě porušení obecně závazné vyhlášky o udržování čistoty na ulicích a jiných veřejných prostranstvích se postih může vyšplhat až na třicet tisíc korun,“ upozornil velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Špinavé lavičky mohou být i zdrojem infekce. Člověk, který se na ně posadí, riskuje, že si domů přinese zdravotní komplikace. „Získat by šly spíše teoreticky infekce, kde stačí malá infekční dávka. To znamená bacilární úplavice, která je v současnosti vzácná či některé respirační virové infekce. Viry v zevním prostředí na slunci a teplém počasí ale velmi brzy hynou. Základem je proto hygiena rukou před jídlem, po příchodu domu si umýt ruce teplou vodou a mýdlem. Riziko získání konkrétní infekce z pobytu na lavičce je spíše teoretické,“ podotkla vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Eva Javoříková.

Autor: Oleg Kapinus

25.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ujíždějícího řidiče nezastavila ni střelba, konečnou byla až slepá ulice

Jolana Voldánová

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

AKTUALIZUJEME

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies