VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovácké divadlo má už druhou Thálii

Uherské Hradiště – Někdo tomu do poslední chvíle nevěřil, jiný byl přesvědčený, že to ani jinak dopadnout nemůže. Legendární jednaosmdesátiletá Květa Fialová minulou sobotu bojovala v Praze o cenu Thálie.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Květa Fialová a Josef Kubáník na slavnostním večeru. Foto: archiv Slováckého divadla

Povedlo se a díky tomu se hradišťská scéna zařadila mezi divadla, která se mohou pochlubit už dvěma skleněnými trofejemi.

První Thálii vybojoval v roce 2006 Tomáš Šulaj za hlavní roli v muzikálu Donaha! Muzikál o šestici nezaměstnaných, které zoufalá situace dožene až k nastudování striptérského čísla, se díky tomu stal nejúspěšnějším hudebním titulem v celé historii divadla a chlubí se i největším počtem repríz. Konkurovat mu mohou jen Rychlé šípy. V dubnu jej čeká už devadesátá repríza a je stále vyprodaný.
Komedie Harold a Maude o netradičním přátelství mladého muže a 80leté hraběnky má jinou historii. Květa Fialová při jedné návštěvě Uherského Hradiště poznala herce Josefa Kubáníka, který ji, jak sama říká, okouzlil svým charisma natolik, že jej a následně i ředitele divadla Igora Stránského požádala, aby si s ním mohla na prknech hradišťské scény zahrát. Principál si vzal týden na rozmyšlenou a pak kývl. „Všichni vidí, že to není divadlo, že je to náš život. Máme spolu tolik společného a diváci to poznají. Stává se nám, že se v jedné scéně obejmeme a publikum tleská, protože pozná lásku,“ vyznává se z pozoruhodného přátelství jedna z nejuznávanějších českých hereček.

Komedie Harold a Maude měla premiéru loni v lednu. Od té chvíle je téměř nemožné sehnat na ni vstupenky. Do prázdnin herce čeká padesátá repríza. „Thálie znamená, že Harold a Maude s paní Fialovou byla dobrá volba. Já osobně to považuji za nejlepší rozhodnutí v mém životě,“ raduje se ředitel divadla a režisér Igor Stránský. Nejbližší repríza je naplánována na 19. dubna. Ten večer chystají divadelníci i velkou oslavu na počest Květy Fialové.

Udílení prestižních cen očima herce Josefa Kubáníka

Do Prahy jsme s panem ředitelem jeli v sobotu odpoledne. V autě nervozita ještě velká nebyla, i když jsme v rádiu slyšeli, že celé Národní divadlo očekává udělení ceny a mezi největší favority řadili právě paní Květu. Všechno se zlomilo až v Praze.

Naše první scéna byla ve svátečním, všude spousta známých kolegů, ředitelů, pan ministr a my jsme dostali lístky do první řady. Květa si nás všimla a mávala. Mně už pomalu trnuly ruce.

Vyhlašování začalo. Jedna cena, druhá, třetí… Čím víc čas ubíhal, tím větší nervy jsem z toho všeho měl. Klouby na prstech jsem prolamoval tak často, až to začalo rušit. Do toho jsem žmoulal sako a křečovitě se usmíval. Když na jeviště vystoupila Simona Postlerová, aby cenu předala, upadal jsem už lehce do bezvědomí. A ještě to natahovala. V jednu chvíli jsem pocítil naději.

Otevřela obálku a usmála se. Vzpomněl jsem si, jak jsme se s paní Postlerovou potkali nedávno v Praze. S Květou se objaly, bylo vidět že se mají rády. Květa jí vyprávěla o Haroldovi, takže věděla, co to pro ni znamená. „Cena Thálie byla udělena Květušce Fialové,“ dodala pak. Vykřikl jsem. Květa stála a přijímala gratulace. Pan ředitel Stránský sedící vedle mě, mi podal ruku. Pak si zase moc nepamatuji. Seděl jsem, díval se na Květu, poznal na ní, jak je šťastná a tekly mi slzy.

Když všechno skončilo, na jeviště se vyřítili fotografové a televizní štáby. „Musíš být pořád se mnou,“ říkala mi Květa a tiskla mě takovou silou, že jsem si říkal, kde ji jenom bere. Hned poté jsme se přesunuli do ředitelny Národního divadla, kde nás čekal přípitek s ministrem kultury a ostatními oceněnými. „Tak to jste vy,“ prohlížela si mě důkladně Jiřina Bohdalová, oceněná Thálií za celoživotní mistrovství. Pak jsem se představoval dalším lidem. Některé jsem znal z televize, jiní tvrdili, že znají mě, moc jsem tomu nevěřil. „Prosím, pošlete mi, kdy budete Harolda hrát, chtěl bych do Hradiště přijet,“ poprosil mě ministr kultury Jiří Besser.
Pana ředitele Stránského čekala cesta do Hradiště a chtěl už odjet. Nabídl nám ale, že nás zaveze ke Květě do Dejvic. Sedli jsme do auta, zapnuli si mobily a nestačili přijímat zprávy, kolik jich bylo. Doma u paní Fialové jsme se objali, zavolali dceři Zuzaně a v jednu hodinu šli spát. Byl to krásný večer po boku krásné dámy.

Josef Kajetán

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto.

Strážníků i policistů je v Hradišti nedostatek

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Letos tomu je deset let co se Zlíňanka Dáša Koubková poprvé vylodila na Ischii, největším ostrově Neapolského zálivu, kde se v pondělí, tak jako v minulosti už nesčíslněkrát třásla země.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Setkáním všech zaměstnanců zahájilo Slovácké divadlo v Uherském Hradišti novou sezónu 2017/2018. Ta je v pořadí už dvaasedmdesátá. “Herci nastoupili v plné síle a ve stejné sestavě, k žádným změnám v souboru tak nedochází a můžeme se vrhnout do práce,” prohlásil ředitel Michal Zetel.

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení