„Hlídky na kolech se nám osvědčily. V místech, kde je velká koncentrace lidí, se ukázaly jako flexibilní a účinné. Během slavností budeme asi trochu tolerantnější ke zpěvu a bujarému veselí,“ slíbil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental. Naopak nekompromisní budou policisté při kontrolách na silnicích. „Na slavnosti panuje všude trochu volnější atmosféra. Prostě to k té akci patří. Přivřít oko nad nějakým hlučnějším hloučkem nebo prozpěvující partičkou by bylo rozumné. Slavnosti jsou fajn akce, máme tady řadu jiných, blbějších, na kterých do noci mlátí muzika přímo na náměstí,“ myslí si Michal Pokorný, který bydlí v centru města.
Zvládnout extrémní počet lidí, to je úkol číslo jedna i pro radní. „Všichni se chtějí dobře pobavit, podívat se na slavnostní průvod, navštívit programy nebo nahlédnout do památných objektů, kam běžně nepřijdou. Je nutné, aby se lidé i v přeplněném městě cítili dobře a uvolněně a bylo o ně kvalitně postaráno,“ poznamenal Květoslav Tichavský, starosta Uherského Hradiště a předseda přípravného výboru Slováckých slavností vína a otevřených památek.

Čeho bude v ulicích podstatně méně, to jsou koňské povozy. „S ohledem na bezpečnost návštěvníků jsme je tentokrát zařadili pouze do čela průvodu,“ řekl Antonín Mach, ředitel spolupořádajícího Klubu kultury Uherské Hradiště. I pro něj je doba slavností vína tou nejhektičtější v roce.

„Na přípravách se podílí každý, kdo má ruce a nohy. Já zvedám jeden telefon za druhým, všichni v práci skoro nocujeme,“ popsal shon organizátorů před největší akcí v regionu.

V programu návštěvníci nepřijdou o nic, na co si za devět let zvykli. Nebude chybět slavnostní průvod, jarmark, ukázka řemesel, Slovácká křídlovka na Koruně, vinný stan na Masarykově náměstí či degustace slováckého guláše. Slováckou jídelnu na Palackého náměstí zpestří přehlídka originálních moravských specialit. Po Moravě poplují muzikantské lodě. Jejich pasažéři se v přístavištích mohou těšit na přehlídku rybích specialit. U Slovácké búdy se představí dětské cimbálové muziky, které vystřídá hlavní program nazvaný „Šenkérenko, nalej vína…“. Nejoblíbenější část slavností, Putování Vinohradskou ulicí, má i jednu novinku. Hostí totiž národní výstavu vín slovácké vinařské podoblasti, která je nominační přehlídkou pro Salon vín České republiky. Na novinku se mohou těšit i milovníci slovácké písničky. Na slavnostech se totiž objeví úplně nové cédéčko. „Připravili jsme vydání alba s názvem Slováckem s písničkou. Je na něm 15 vybraných cimbálových muzik zdejšího regionu,“ uvedl Antonín Mach.

Neděle bude kromě otevřených památek patřit také tradičnímu koštu vín v Redutě, na který odpoledne naváže nový pořad nazvaný Do Hradišťa města. V něm se pod dohledem etnografů Slováckého muzea představí slavnostní kroje celého regionu. Na Masarykově náměstí pak v neděli vystoupí temperamentní skupina Ciganski diabli.

S myšlenkou zrodu této akce přišel v roce 2003 zakladatel holdingu SYNOT, Ivo Valenta. „Jsem rád, že si tato akce našla své stálé příznivce. Pro neopakovatelné zážitky si na Slovácko přijíždí rok co rok více lidí, a to nejen ze všech koutů naší republiky, ale také ze zahraničí. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí,“ hodnotí Ivo Valenta.