VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti stahování nebrojím. Ať si naši hudbu „sosá", kdo chce, říká Pilgr

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Biorchestr je brněnský hudební projekt, o jehož letošním albu Umakartové napsal Antonín Kocábek v Týdnu, že „zní dotaženě a vedle hravosti i originálně. Díky něžné poetice se může bez obav postavit i vedle takových velikánů slova, jako je Jiří Suchý nebo Karel Plíhal, zároveň však nabízí neméně dobrodružství po stránce hudební". Biorchestr vystoupí v sobotu 20. října v Ulitém Kafé.

18.10.2012
SDÍLEJ:

Aleš Pilgr s Janou Pilgrovou Peškovou. Foto: DENÍK/archiv

Jak vlastně vznikl Biorchestr a kam byste se hudebně zařadili?

Oficiálně jsme se zrodili na podzim roku 2009 při příležitosti debutu Papučka. Původně se měl náš projekt tak jmenovat. Nakonec nám ale přišel název Biorchestr údernější a jízlivě nadlehčující vzrůstající bio módu. Máme moc rádi zvuk, jaký má například Tung, PJ Harvey, Radiohead a další. Snad je to v naší hudbě trošku cítit.

Album Umakartové produkoval Tom Háček, který stojí za skvělým Listoletem. Kdo dále stojí za vaší novinkou?

Umakarti vznikali po dobu tří let a snažili jsme se o propojení folku s elektronickými nástroji. Tomáš měl v tomto oboru daleko větší zkušenosti než my a při spolupráci se ukázal jako velmi citlivý a pracovitý parťák, který z písniček umí vymačkat to nejlepší. Vše jsme nakonec zabalili do zajímavého balení se společenskou hrou s ilustracemi mé sestry Jany Pilgrové Peškové.

Antonín Kocábek vás v Týdnu vynesl do hudebního nebe, jak vnímáš hudební kritiku? Píše se u nás o hudbě nezaujatě?

Kocábkova kritika nás velmi potěšila. Vždy pookřeju, když nám někdo naši práci pochválí. Myslím, že v dnešní audiovizuální době odborné hudební kritiky mnoho lidí nečte. Možná by celou věc mohla popularizovat webová stránka na podobném principu jako csfd, nebo by třeba mohl někdo zkusit natočit recenzi v podobě videoklipu s ukázkami.

Používáš velké spektrum nástrojů, rád si hraješ se zvuky, které často dokážeš dostat z roztodivných předmětů. Čím je pro tebe hudba a hraní samotné?

Když nahráváme a podaří se do písně přidat nějaký netradiční zvuk, jsem podobně zapálen, jako když jsem jako dítě dělal bábovičky na pískovišti. To je ta nejkrásnější odměna.

Spoluzaložil jsi Květy, ve kterých hraješ na bicí, stejně jako v Těch Syčácích Petra Váši. Jak moc máte s oběma kapelami vytíženou klubovou sezonu a kdy s Květy chystáte další desku?

Průměrně hrávám až tři koncerty týdně. Všechny tři kapely mají přibližně stejné koncertní vytížení. Vytváří to moc příjemnou a pestrou mozaiku. S Květy právě desku dokončujeme. Křtít bychom ji měli koncem listopadu.

Dá se v dnešní době uživit hudbou, která jde mimo hlavní, komerční proud? Je muzikant jediné tvé povolání?

Myslím si, že v dnešní době se těžce živí hudbou i v komerčním proudu. Ale není to na škodu. Ubývá spekulantů, podvodníků a zůstávají ti, kteří to opravdu milují. Já mám jiné civilní povolání a za to si kupuju uměleckou svobodu.

Své desky vydáváte pod brněnskými Indies, jaký máš názor na současný hudební průmysl, dramaturgii rádií, stahování hudby, sdílení etc…

Hudební průmysl jako takový už pomalu zaniká. Ale myslím si, že na to nedoplácí ani tak hudebníci jako obchodníci. Situace v rozhlasu a televizi mě trápí víc. Je mi líto, že je málo stanic, které si mohou dovolit vysílat novou a zajímavou hudbu. Co za to může? Strach, špatný vkus, řízený diktát playlistů? Nevím… Proti stahování nijak nebrojím, to bych byl padlý na hlavu. Ať si naši hudbu „sosá", kdo chce. Hlavně že si ji pak pustí a je mu s ní dobře.

Čemu se rád oddáváš kromě hudby? Co tě nejvíc baví a zaměstnává?

Rád se vždy pro něco nad- chnu a tím nějaký čas žiju. Letos jsme se začali intenzivně zajímat o půsty a zkoumáme na sobě jejich účinky. Je to velmi inspirativní a ozdravné. Ale nejvíc nás v posledním měsíci zaměstnává podpora profesora Vladimíra Franze v kandidatuře na prezidenta ČR. Dobrovolně jsme se stali pěšáky, kteří chodí ve volném čase po Brně a shánějí pro něj podpisy. Je to pomalá mravenčí práce.

Autor: Michael Lapčík

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies