Čím vyšší teplota, tím rychleji se rozvíjí. Vinaři v regionu proto v těchto dnech révu opakovaně chemicky ošetřují postřiky, ve snaze vyhnout se škodám na letošní i budoucí úrodě.

„Největší nebezpečí plísně révové za celé vegetační období hrozí právě v měsíci červnu. Proto je nutné nyní stříkat vinohrad opakovaně, a oželet tak spálené nepatrné květenství, než v případě napadení listů peronosporou čelit hrozbě nižší úrody a nižší cukernatosti hroznů,“ tvrdí zlechovský vinař František Jakubík a upozorňuje, že právě v letních měsících se tvoří v očkách zárodky úrody příštího roku.

Že nemluví do větru, dokládá i mluvčí Státní rostlinolékařské správy Dita Vrbová. „V současnosti dochází vlivem teplého a vlhkého počasí k rozšiřování této choroby. Zaznamenali jsme již první výskyty v květenství,“ informuje mluvčí Vrbová. Plíseň révová podle Vrbové napadá nejdříve plně vyvinuté a zejména starší listy. „Na těch napadených se objevují žlutozelené až žlutavé skvrny. Na spodní straně skvrn se jeví za příznivých podmínek bělavý povlak. Silně napadené listy předčasně opadávají,“ popisuje postup nemoci rostlinolékařská správa. Peronospora patří z ekonomického hlediska mezi nejvýznamnější houbová onemocnění vinné révy. I proto její vývoj vinaři na Slovácku bedlivě sledují. Před i po tradiční pouti se na peronosporu připravovali i na Blatnicku. „Začalo se stříkat minulý týden. Ale myslím si, že je to stejné jako loni,“ poznamenala vinařka z Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Státní rostlinolékařská správa upozorňuje, že v současnosti může dojít také k výskytu plísně šedé.

Petr Turek, Pavel Bohun