Odborná komise, která se sešla uplynulý pátek, už vybrala nejlepšího herce a herečku i nejlepší inscenaci roku. „Komise se schází v prostorách redakce Slováckého deníku. Pak následuje dlouhá debata o výkonech jednotlivých herců. Tradičně bouřlivá bývá, když přijde na jména herců. U hereček bylo rozhodování z posledních let jednoznačnější,“ prozradil informace ze zákulisí poroty její předseda a šéfredaktor Deníků střední a východní Moravy Martin Nevyjel.

Již třetím rokem se partnerem udílení cen stala potravinářská společnost Hamé. „Máme s divadlem mnoho společného. Oba jsme velcí hráči v regionu – divadlo v oblasti kultury, my v oblasti byznysu,“ usmála se marketingová ředitelka Hamé Marcela Mitáčková s tím, že udílení divadelních cen považuje za jednu z mála příležitostí, kdy lze hercům za jejich výkony na prknech veřejně poděkovat.

Horkým kandidátem na prestižní ocenění je inscenace vyhlášeného J. A. Pitínského Cikáni. Vzbudila spoustu emocí a divadelníci si to pochvalují. „Je dobře, že takové inscenace vznikají. Naši diváci jsou pyšní na to, že mají soubor, který určuje krok českého divadelnictví, jak před časem prohlásil ministr kultury,“ uvedl mluvčí slováckého ansámblu Josef Kubáník. Co o diskutované inscenaci říkají divadelní recenzenti?

„…Co na hradišťském souboru vždy opakovaně udivuje, to je kázeň a pokora, s níž slouží režijnímu výkladu. I v tomto případě jde o kompaktní kolektivní herectví, jehož společnými rysy jsou maximální soustředění, precizní stylizace a vypjatá expresivita. (…) O poslední inscenaci Jana Antonína Pitínského by se dalo napsat i říci mnoho. Jednu informaci však považuji za zásadní: v Uherském Hradišti vznikla další skvostná inscenace, která ukazuje bezbřehé možnosti současného divadla. To, že Máchův text posloužil vlastně jen jako inspirace pro nové umělecké dílo, je nakonec zpráva radostná.“

Recenzi Davida Kroči odvysílal Český rozhlas, stanice Vltava

„…V Cikánech je několik bravurních momentů – tam, kde v jiném čase a v jiném prostoru skákala z prkna do bazénu bezstarostná dívka, se v tomto čase a v tomto prostoru na tomtéž prkně houpe oběšený Cikán. I když ne všechny obrazy jsou na první pohled pochopitelné a chce to znát Máchu nebo vidět Cikány vícekrát, je to, co Pitínský v Hradišti vytvořil, bezezbytku výsostným dramatem.“

Klára Kubíčková, MF DNES

„Nestihl toho Karel Hynek za života mnoho. Jen šestadvacet let mu osud vymezil. Před Havlíčkem první, a na dlouho oba jediní čeští Evropané. Znovu je možné uvědomit si to při jedinečné dramatizaci Cikánů z pera Jana Jirků, Ivy Šulajové a J. A. Pitínského. Premiéru v hradišťském Slováckém divadle provázel nekonečný potlesk za inscenaci, za jakou by se v sousedním Zlíně vyhazovalo. Inu rozdílnost uměleckých kritérií a soustavnosti ve výchově publika. To slovácké své divadlo miluje. A má proč… Zeptejte se mě na nejlepší inscenaci roku 2009. Mám ji…“

J. P. Kříž, Právo

Zda se názor kritiků bude shodovat s názorem odborné poroty udělující cenu Největší z pierotů, se dozvíme už 23. ledna.

Historie divadelních cen Největší z pierotů
Již popatnácté letos udělí redakce Slováckého deníku ocenění ankety odborné kritiky Největší z pierotů, která hodnotí umělecké počiny Slováckého divadla vždy za uplynulý rok. Vyhlášení ankety patří k vrcholům divadelního plesu.
Anketu iniciovaly poprvé v roce 1996 tehdejší Slovácké noviny (díky šéfredaktorovi Jiřímu Jilíkovi, který o svolení použití názvu požádal autora stejnojmenného románu Františka Kožíka). K výtvarnému ztvárnění ceny byli vyzváni přední výtvarníci. První tři roky byla udělována pouze jedna cena. Za rok 1996 si keramiku Idy Vaculkové odnesl herec Karel Hoffmann za roli Čochtana. O rok později získal dřevěnou plastiku Bořka Zemana režisér Igor Stránský za inscenaci Měsíc pro smolaře a pak byl úspěšný herec Vladimír Doskočil (hlavní role v Šumaři na svatbě) – odnesl si obraz Zdeňka Targuse Červinky. Od čtvrtého ročníku se udělovaly tři ceny – za inscenaci (Pierot), mužský herecký výkon (Harlekýn) a ženský herecký výkon (Kolombína).
Už tři roky je partnerem udělování cen ankety „Největší z pierotů“ firma Hamé. Ceny letos vytvořil výtvarník Ladislav Pálka z Louk, který je známý především z filmové branže. Je třeba autorem poslední šestice příběhů Pata a Mata. (man)

Arnošt Bedrník