VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Název Klebetnice vymyslel můj muž

Hluk /ROZHOVOR/ – Symbolicky dnes, 11. listopadu, oslaví jedenácté výročí vzniku ženský pěvecký sbor Klebetnice. Akce se uskuteční ve velkém sále na tvrzi v Hluku od půl osmé. Seskupení má v současné době dvanáct stálých členek, které vede Kateřina Říhová.

11.11.2011
SDÍLEJ:

Ženský pěvecký sbor v Hluku vede učitelka houslí Kateřina Říhová (vpravo dole). Foto: archiv souboru

Ta je také primáškou jediné cimbálové ženské muziky na Slovácku – Ženičky. Mladá fokloristka v rozhovoru pro Slovácký deník zavzpomínala, jak soubor vznikl a také prozradila, jak spolu čiště ženský soubor vychází.

Kdo dal popud ke vzniku souboru a kde tato myšlenka vlastně vzmikla?

Když jsem se nastěhovala do Hluku , začala jsem hrát v cimbálové muzice Mladé Dolňácko, která se postupně vyvinula v cimbálovou muziku Babica. Tam jsme hrály s mojí bývalou švagrovou Reginou (zemřela v roce 2007 ) a našimi manžely. V roce 2000 se nám narodila dcera Terezka, a tak jsem na nějaký čas přestala hrávat. Folklor mi ale chyběl, proto mě napadlo, že oslovím holky, které rády a pěkně zpívají , jesli by nechtěly zpívat společně. A tak vznikl malý sboreček – začínaly jsme totiž v pěti.

Prozraďte, proč právě název Klebetnice, to evokuje spíše něco negativního, nemyslíte?

Název Klebetnice vymyslel můj manžel, nám to přišlo velmi vtipné a někdy i ze života. To víte, když se sejde pár bab na mateřské, tak to někdy nejde zastavit.

Jakých největších úspěchů jste za dobu své existence dosáhly?

Asi největší úspěch byla nominace na Foskara v roce 2006, ale větší radost nám udělá, když za námi přijde nějaká baběnka, že se to pěkně poslouchá a že jsme jí udělaly radost .

Je mezi mladými děvčaty zájem o soubor?

Já myslím že jo , máme teď dvě nové a velmi mladé členky.

Řekněte, jak často zkoušíte a jak taková zkouška vypadá?

Zkoušíme podle potřeby , když se něco děje , tak každý týden. Namnožíme slova a postupně se naučíme písničky, ze kterých pak poskládáme nějaké pásmo k určitému tématu . Často spolupracujeme s cimbálovou muzikou Ženičky , které s námi oslaví v pátek 10. výročí. Takže pokud se blíží nějaká větší akce, zkoušíme s cimbálovkou.

Které vystoupení vám utkvělo v paměti nejvíce a proč?

Zaujalo mě více vystoupení, nedokážu vybrat to nej… Je to většinou podle reakce posluchačů a taky podle toho, jak se nám akce povede.

Jste v souboru samé ženy, jak spolu vycházíte? V ženských kolektivech dost často dochází k pomlouvání a podobně…

Doufám, že dobře, ale jestli mě holky pomlouvají, to fakt nevím. Ono se to od chlapů zase tak moc neliší .

Je počet „klebetnic“ nějak omezený, nebo přibíráte nové zájemce neustále? Co by takový člověk měl umět a na co by se měl připravit?

Nejlépe pěkně zpívat a hlavně rád – tedy ráda . Zažila jsem spoustu lidí, kteří tvrdí, že neumí zpívat a přitom zpívají úplně normálně. Myslím, že v dnešní době se doma zpívá velmi málo nebo spíš vůbec, a to je škoda a hlavně kámen úrazu. Spousta holek nám říkala, že by si tak rády zazpívaly, ale že to neumí, ale kdo ví, třeba to pořádně nezkusily a samy by byly překvapené. Takže kdo najde odvahu, ať přijde mezi nás. Budeme moc rády.

Jak dlouho vy osobně soubor vedete a co je na vedení nejnáročnějšího?

Vedu ho od začátku. Nejnáročnější je to na čas. Dnes je velmi uspěchaná doba a někdy se nám nedaří to všechno skloubit dohromady, ale snažíme se…

Co plánují Klebetnice do budoucna?

Zatím nemáme nějakou větší akci v plánu. Máme za sebou náročný rok – Dolňácké slavnosti s jízdou králů , Hluckou svatbu a teď to naše výročí. Myslím, že budeme chvíli odpočívat, aspoň já určitě. Plánuji jít nejméně na rok na mateřskou. V Ženičkách jsme na mateřské 3 houslistky a další kontráška se chystá, takže Ženičky budou na mateřské komplet

Autor: Blanka Malušová

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Archeoskanzen na Modré se proměnil v židovskou vesnici

Baladický příběh Pláč svatého Šebestiána, který se odehrává na pozadí velké morové epidemie na území Svaté říše římské, jež postihla Evropu ve 14. století, natáčeli v Archeoskanzenu Modrá a v polích za tamní Živou vodou scénáristé a režiséři Milan Cyroň a Tomáš Uher.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení