VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Velehrad dorazilo v sobotu pěšky sedm set poutníků

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Viditelným znamením na hrudích sedmi stovek poutníků, kteří dorazili v sobotu dopoledne do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na posvátném Velehradě byly malé i větší dřevěné cyrilometodějské kříže. Někteří z nich si je na krk pověsili, když se minulé pondělí vydávali z Vítochova na 15. ročník pěšího putování na Velehrad, jiní v průběhu týdne, když se přidávali ve vesnicích a městech k některému z poutních proudů, směřujících ke kořenům víry, vzdělanosti a kultury.

23.8.2015
SDÍLEJ:

Desítky kilometrů měli za sebou věřící poutníci, kteří dorazili v sobotu dopoledne na Velehrad.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Letošní pěší pouť se konala na poděkování svatým Cyrilu a Metoději a s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo. Ti, co s námi letos na Velehrad šlapali, šli mimo jiné také za posvěcení rodin a rodiny v těžkostech," okomentoval pouť plnou modliteb a duchovních písní předseda Matice velehradské, farář z Křtin a jeden z organizátorů putování P. Jan Peňáz.

Každý poutník dostal podle něj na začátku putování na krk malý dřevěný dvouramenný cyrilometodějský kříž. To proto, že se stal poutníkem Velehradu. „Po třetí takové pouti dostane velký dřevěný kříž, při sedmé pouti na něj obdrží kovovou ozdobu a při dvanácté si na něj dá ozdobu mosaznou. Po pětadvaceti letech putování na Velehrad dostane poutník stříbrný kříž," okomentoval označení poutníků kříži páter Peňáz.
Při pěším putování se věřící modlili, zpívali náboženské písně a zpovídalo. „V každé skupině byl nějaký kněz. Stačilo, aby zpovědník s kajícníkem šli kousek za procesím a svátost smíření mohla začít," uvedl P. Marek Dunda, farář z Vranova nad Dyjí, který je pravidelným účastníkem pěších poutí na Velehrad.

„Poutník potřebuje přebytečné tekutiny ,vypustit´ chybějící vodu ,dopustit´, ale především hříchy ,odpustit´. Proto kněží cestami na Velehrad poutníky zpovídali, sloužili jim mše svaté a udělovali jim svátost přijímání," svěřil P. Jan Peňáz.

Při jednom kázání vyjádřil díky a chválu za déšť, který Stvořitel na zemi po dva dny jejich putování poslal. „On neposlal déšť na nás, ale s námi, aby se vyschlá země trochu napojila a my se trochu otužili," řekl s pousmáním páter Peňáz, který při pouti často zouvá boty a jde bosky. Po jeho vzoru tak šlapou část cesty i další poutníci. Díky tomu, že jdou bosky, zapojují do putování nejen zrak, čich a sluch, ale také další smysl, hmat. Nervová zakončení na chodidlech jim přinášejí do jejich mozků příjemné vzruchy. „Bosá chůze připadala přece kdysi věřícím poutníkům přirozená a boty na nohy obouvali jen v nepříznivých podmínkách. I já jsem si v průběhu týdne užíval bosky pocit svobody a volnosti," svěřil poutník Jan Kroutil, jak přišel na chuť bosé chůzi a dopřál si při ní mnoho příjemných vjemů. Radost z bezprostředního kontaktu s přírodou pocítily při sobotní pouti i řeholnice františkánky z Brna.

„Už pojedenácté jsem byla pohlcena zpěvem náboženských písní a modlitbami, jejichž obsahem byla úcta, vděčnost, vyznání i prosba k Bohu," sdělila své pocity z pouti Jana Pálková z Brna-Bystrce. Ačkoliv při některých poutích zažila tropická vedra, při té letošní šlapala s ostatními poutníky dva dny v dešti. Ale ten jí pranic nevadil. Naopak se radovala z toho, že déšť přišel přírodě vhod.

Patnáctá pouť na Velehrad vyvrcholila v tamní bazilice, kde poutníci obnovili své zasvěcení Pánu Bohu rukama Matky boží. K oltáři položili dřevěné křížky, s nimiž putovali, ale také kytičky polních květin, které natrhali při cestě na Velehrad.

Autor: Zdeněk Skalička

23.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies