VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Velehrad dorazilo v sobotu pěšky sedm set poutníků

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Viditelným znamením na hrudích sedmi stovek poutníků, kteří dorazili v sobotu dopoledne do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na posvátném Velehradě byly malé i větší dřevěné cyrilometodějské kříže. Někteří z nich si je na krk pověsili, když se minulé pondělí vydávali z Vítochova na 15. ročník pěšího putování na Velehrad, jiní v průběhu týdne, když se přidávali ve vesnicích a městech k některému z poutních proudů, směřujících ke kořenům víry, vzdělanosti a kultury.

23.8.2015
SDÍLEJ:

Desítky kilometrů měli za sebou věřící poutníci, kteří dorazili v sobotu dopoledne na Velehrad.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Letošní pěší pouť se konala na poděkování svatým Cyrilu a Metoději a s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo. Ti, co s námi letos na Velehrad šlapali, šli mimo jiné také za posvěcení rodin a rodiny v těžkostech," okomentoval pouť plnou modliteb a duchovních písní předseda Matice velehradské, farář z Křtin a jeden z organizátorů putování P. Jan Peňáz.

Každý poutník dostal podle něj na začátku putování na krk malý dřevěný dvouramenný cyrilometodějský kříž. To proto, že se stal poutníkem Velehradu. „Po třetí takové pouti dostane velký dřevěný kříž, při sedmé pouti na něj obdrží kovovou ozdobu a při dvanácté si na něj dá ozdobu mosaznou. Po pětadvaceti letech putování na Velehrad dostane poutník stříbrný kříž," okomentoval označení poutníků kříži páter Peňáz.
Při pěším putování se věřící modlili, zpívali náboženské písně a zpovídalo. „V každé skupině byl nějaký kněz. Stačilo, aby zpovědník s kajícníkem šli kousek za procesím a svátost smíření mohla začít," uvedl P. Marek Dunda, farář z Vranova nad Dyjí, který je pravidelným účastníkem pěších poutí na Velehrad.

„Poutník potřebuje přebytečné tekutiny ,vypustit´ chybějící vodu ,dopustit´, ale především hříchy ,odpustit´. Proto kněží cestami na Velehrad poutníky zpovídali, sloužili jim mše svaté a udělovali jim svátost přijímání," svěřil P. Jan Peňáz.

Při jednom kázání vyjádřil díky a chválu za déšť, který Stvořitel na zemi po dva dny jejich putování poslal. „On neposlal déšť na nás, ale s námi, aby se vyschlá země trochu napojila a my se trochu otužili," řekl s pousmáním páter Peňáz, který při pouti často zouvá boty a jde bosky. Po jeho vzoru tak šlapou část cesty i další poutníci. Díky tomu, že jdou bosky, zapojují do putování nejen zrak, čich a sluch, ale také další smysl, hmat. Nervová zakončení na chodidlech jim přinášejí do jejich mozků příjemné vzruchy. „Bosá chůze připadala přece kdysi věřícím poutníkům přirozená a boty na nohy obouvali jen v nepříznivých podmínkách. I já jsem si v průběhu týdne užíval bosky pocit svobody a volnosti," svěřil poutník Jan Kroutil, jak přišel na chuť bosé chůzi a dopřál si při ní mnoho příjemných vjemů. Radost z bezprostředního kontaktu s přírodou pocítily při sobotní pouti i řeholnice františkánky z Brna.

„Už pojedenácté jsem byla pohlcena zpěvem náboženských písní a modlitbami, jejichž obsahem byla úcta, vděčnost, vyznání i prosba k Bohu," sdělila své pocity z pouti Jana Pálková z Brna-Bystrce. Ačkoliv při některých poutích zažila tropická vedra, při té letošní šlapala s ostatními poutníky dva dny v dešti. Ale ten jí pranic nevadil. Naopak se radovala z toho, že déšť přišel přírodě vhod.

Patnáctá pouť na Velehrad vyvrcholila v tamní bazilice, kde poutníci obnovili své zasvěcení Pánu Bohu rukama Matky boží. K oltáři položili dřevěné křížky, s nimiž putovali, ale také kytičky polních květin, které natrhali při cestě na Velehrad.

Autor: Zdeněk Skalička

23.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní vyhlášení výsledků X. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2017 v Polešovicích. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín Slovácka
AKTUALIZOVÁNO
33

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

ROZHOVOR/ - Hodně solidní zápas odehrálo Slovácko na pražské Letné. Bohužel, domů se svěřenci trenéra Levého vraceli bez bodového zisku. K vysněné remíze scházely doslova centimetry. Šest minut před koncem, po rohu střídajícího Sadílka, orazítkoval Stanislav Hofmann jenom tyčku sparťanské branky.

Amatérští výtvarníci si odskočili na týden malovat na Velehrad

Obrazy se dají prezentovat nejen v tradičních galeriích, ale ledaskde. O tom se mohli přesvědčit obyvatelé i návštěvníci poutního Velehradu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení