VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzejníci představí Františka Horenského

Uherské Hradiště - Poslední měsíc poutá pozornost milovníků folkloru pozoruhodná výstava ve Slováckém muzeu Slovácko očima Františka Horenského.

31.10.2011
SDÍLEJ:

Výstava vzácných fotografií byla zahájena minulý týden v Hlavní budově Slováckého muzea. Představuje výběr z díla zajímavé, i když už pozapomenuté osobnosti slováckého regionu, Františka Horenského (1886 – 1933).Foto: DENÍK/Petra Kučerová

Autor souboru fotografií, které dokumentují již zaniklý svět slovácké vesnice, zejména Pašovic, kde se narodil, a Boršic, kde působil jako učitel, ale i okolních obcí a přírodní oblasti Chřibů, je dnes již takřka zapomenut.

Avšak jeho dílo, ať už jde o fotografie či fejetony a povídky publikované na přelomu století ve Slováckých novinách a později ve dvou knihách, jsou vzácným dokumentem o životě slováckého lidu, jeho kultuře, zvycích a tradicích.

„Horenský si v literární tvorbě všímal života venkovského člověka, sám byl venkovan, pocházel z Pašovic, celý život učil na venkovské škole a důvěrně znal své prostředí.

A tak jako Uprka obrazem, Horenský perem, ale také fotoaparátem, mimochodem jedním z prvních ve slováckém regionu, zachytil to, čím byl svět Slovácka zvláštní, odlišný od jiných krajů. Je to Slovácko tak říkajíc pod drobnohledem,“ říká Romana Habartová, kurátorka výstavy a etnografka Slováckého muzea.

Ve středu 2. listopadu od 17 hodin se uskuteční ve Slováckém muzeu ve Smetanových sadech komentovaná prohlídka výstavy fotografií a následná beseda. O životě a díle spisovatele a průkopníka fotografie Františka Horenského budou hovořit kurátorka výstavy Romana Habartová a publicisté Jiří Jilík a Bořek Žižlavský, úryvky z tvorby Františka Horenského přednese člen souboru Slováckého divadla Vladimír Doskočil. Výstava Slovácko očima Františka Horenského končí 6. listopadu.

JIŘÍ JILÍK

31.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies