Potvrdil to ředitel tamního domova Pavel Šoltys.

Pomáhají jim radnice

„Od nás děti odchází nejčastěji při dosažení plnoletosti. Mohou zůstat i do 26 let, pokud by studovaly. Naprostá většina z nich odchází bydlet zpátky k rodičům, i když tyto podmínky nemají vysokou úroveň. Některé děti se ale stěhují do sociálních bytů, které jim poskytne město,“ uvedl bojkovický ředitel. Opačná situace panuje v hradišťském zařízení. Tamní svěřenci se o sebe chtějí starat sami.

„Náš domov má jednu garsonku, kde si děti dospělácký život zkouší. Samy si perou, uklízí a vstávají, v domově se pouze stravují,“ uvedla tamní vychovatelka Iveta Sládková o bytě, kde momentálně bydlí dvě dívky.

Město Uherské Hradiště dětem pomáhá svými byty, které jim pronajímá za nízké částky. „Naši svěřenci využívají tři městské byty. Domov jim do začátku pomůže nakoupit potřebné věci, ze zákona na to máme vyčleněno 15 tisíc korun,“ vysvětlila ředitelka hradišťského domova Iveta Lacková s tím, že jim kupují například peřiny, nádobí nebo spotřebiče.

V Uherském Ostrohu děti zůstávají nejčastěji do osmnácti let nebo když si podají žádost a ještě studují, tak do devatenácti. Potom většinou odchází buď do domů na půli cesty, nebo si zajišťují vlastní bydlení.

K rodičům se nevrací

„Pracovníci dětem s vyřizovaním ohledně bytu pomáhají. Nápomocné je i město, které například před dvěma lety přidělilo jedné ze svěřenkyň byt. Do původních rodin se odsud děti většinou vůbec nevrací, buď bydlí samy, nebo se sourozenci,“ uvedla sociální pracovnice ostrožského domova Jana Havlíková.

Městský byt ulehčil start do života i nyní pětadvacetileté Lucii Basovníkové. „Z hradišťského domova jsem šla i se sestrou bydlet do městského bytu. Tam jsme byly přes rok, moc nám to pomohlo. Nyní už bydlím dva roky s přítelem,“ uvedla Basovníková.