Řeč je o Haně Machů (na snímku), která v rozhovoru pro Slovácký deník zmiňuje kromě celé řady zajímavostí také to, že by návštěvníci měli na tuto akci vyrazit raději pěšky, na kole nebo vlakem, protože organizátoři mají problém s parkovacími místy.

Desetiletá tradice, to je pro organizátora jakékoliv akce docela slušný důvod k ohlédnutí. Lehké určitě nebyly ani začátky Jablečné slavnosti v Hostětíně, jak na ně vzpomínáte?

Jablečná slavnost začínala v roce 2002 jako setkání desítky přátel, kteří chtěli společně oslavit druhé „narozeniny“ hostětínské moštárny. Neměli jsme tehdy vůbec žádné ambice ani představu o tom, do jakých rozměrů se slavnost postupem času rozroste. Akce byla sice amatérská, ale krásně emotivní a pohodová. Tu atmosféru se snažíme zachovat doteď. Akce se liší od různých profesionálních festivalů tím, že ji pořádají neziskové organizace a má za cíl prezentovat ovocnářství, místní výrobky a řemesla a hodně se při ní věnujeme i ekologickému vzdělávání. Jinak má vše, co má správná akce mít zábavný program, kvalitní hudbu, dobré jídlo a přátelské ovzduší.

Jak dlouho se akce takového kalibru vlastně chystá a o kolik lidí se v jejím průběhu zvýší počet obyvatel Hostětína?

Akci začínáme plánovat v červnu a s blížícím se termínem se samozřejmě intenzita chystání stupňuje. Teď už na přípravě akce pracujeme denně i více než 8 hodin. V hlavním organizačním týmu je asi 5 lidí, ale při samotné akci nám pomáhá přibližně stovka dobrovolníků. Pokud bude pěkné počasí, tak očekáváme zhruba 2500 návštěvníků. To je tak maximální kapacita, kterou Hostětín ještě unese. Jsme malá obec a víc návštěvníků by bylo už na úkor kvality akce. Už teď máme problémy třeba s parkováním proto prosíme návštěvníky, aby raději přijeli vlakem nebo na kole. Jako poděkování od nás dostanou poukázku na skleničku moštu zadarmo. Ty, kdo pojedou přece jen autem, prosíme o příjezd ze směru od Pitína.

Stovka dobrovolníků, to je docela velké číslo. Odkud se rekrutují a kde máte pro takovou armádu pomocníků vytvořeno nezbytné zázemí?

Máte pravdu, že sehnat takové množství pomocníků není rozhodně jednoduché a koordinovat potom ten dav prácechtivých lidí je ještě náročnější. My máme to štěstí, že se mnoha našim pomocníkům u nás tak líbí, že se k nám pravidelně vracejí. Pomáhají například studenti brněnských vysokých škol, slavičínského gymnázia a především hodně našich přátel z okolí. Patří jim náš velký dík, bez nich by to nešlo. Dobrovolníci se sjíždějí už v pátek a celou sobotu pracují na přípravách slavnosti. Bydlí v našem ekopenzionu v Centru Veronica a v obecní ubytovně.

Čím bude zajímavý ten její letošní jubilejní ročník?

V jubilejním ročníku jsme se nesnažili o žádné významné novinky jedinou novinkou bude Jablečný trojboj hry pro dospělé. Spíš se snažíme akci stále zdokonalovat, aby se u nás lidé cítili příjemně. Hrdí jsme na Jablečnou stezku pro děti, jejíž téma i aktivity vymýšlíme každý rok jiné a máme vždy dobré ohlasy. Nejsou to totiž jen tak ledajaké hry, ale vždy mají vzdělávací podtext a děti se na nich dozví mnoho zajímavostí z přírody. Letošní stezka se bude věnovat ovocnému sadu a tomu, co v něm roste a žije. Jinak na návštěvníky čeká řemeslný jarmark, ukázky řemesel, ovocnářské a ekologické poradenství, exkurze po hostětínských ekologických projektech, divadlo pro děti, koncerty, cimbálovka a řada dalších aktivit.

Pokud bych si měl představit něco konkrétního pod pojmem tradiční bělokarpatská odrůda ovoce, jaké ovoce by to mělo být?

Jsou to ty odrůdy, které se tady pěstují více než sto let a sadili je už naši dědové. Z jablek třeba jadernička, panenské, kožená reneta. Neodmyslitelně patří ke krajině, ale v dnešní moderní době se bohužel vytrácí. Přitom mají řadu vlastností, které u moderních odrůd postrádáme - odolnost proti chorobám, přizpůsobivost místním stanovištním a mikroklimatickým podmínkám i pestré možnosti využití. Zatímco některé sorty se hodí na přímý konzum, jiné jsou lepší na mošt, víno, destiláty, povidla, marmelády či k sušení. Ovoce bylo důležitým zdrojem obživy a příjmů místních podhorských zemědělců. V minulosti se také používalo při léčbě různých onemocnění a dodnes patří do tradiční kuchyně.

Přichystali jste pro návštěvníky akce bohatý, zábavný, kulinářský, poučný i mírně turistický program. Mohla byste zmínit některé atraktivní kulinářské speciality i to, v čem by váš turistický program pro ně mohl být zajímavý?

Vyhledávanou kulinářskou aktivitou je výstava a prodej jablečných moučníků, které pečou hostětínské hospodyňky. Návštěvníci si pochutnají samozřejmě na čerstvě vylisovaném moštu, jehož chuť a vůně nemají obdoby. V naší Fair Trade kavárně mohou také ochutnat míchané nápoje z našich moštů a sirupů. Na prodej budou jehněčí steaky i vegetariánské speciality. Co se týká té turistiky, tak se zájemci mohou vydat na procházku Po sochách v krajině v okolí Hostětína.

A kolik jablek se vlastně letos urodilo v Hostětíně a okolí? Je to rok příznivý spíš kvantitativně nebo také kvalitativně?

Jablek se bohužel urodilo velmi málo. U nás je situace o to komplikovanější, že moštujeme především jablka v bio- kvalitě. Také loňské zásoby moštů a sirupů jsou již doprodány, poslední láhve jsou nachystány právě na Jablečnou slavnost. Přijeďte ochutnat.