VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krojový ples v Nedakonicích ozdobila Česká beseda

Nedakonice /FOTOGALERIE/ – Opravdové kulturní lahůdky se v sobotu večer dočkali příznivci tance a slováckého fokloru z Nedakonic a širokého okolí.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Členky nedakonického ženského sboru odměnily tanečníky z obce sladkostmi.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Pod dvou letech se do tamního kulturního obnoveného domu vrátil tradiční krojový ples, který přilákal pět stovek tancechtivých, z nichž sto čtyřicet jich bylo v krojích.

„Pořadatelem jeho šestnáctého ročníku je ženský sbor, taneční skupina ženáči, hodová chasa a Obecní úřad Nedakonice,“ informovala Jarmila Sošková, jedna z pořadatelek krojového bálu. Jeho lákavou nabídkou a velkolepou podívanou na pestrobarevné slovácké kroje byl tanec s všeslibujícím názvem Česká beseda. „Letos to vyšlo na ni, ale jinak se na našich krojových plesech vždy po roce střídá s Moravskou besedou., která podle dochovaných dokumentů vznikla v roce 1892,“ dala k dobru Sošková.

Tanec Česká beseda se stal ze salonního tance, jak byl původně zamýšlen, tancem lidovým a přetrval prakticky nezměněn do dnešní doby. Tancuje se dodnes po celé republice. „V Nedakonicích se o založení krojových plesů zasloužili v roce 1994 místní zahrádkáři. O dva roky později převzal jejich pomyslnou štafetu nedakonický mužský pěvecký sbor a letos jej poprvé pořádá ženský pěvecký sbor, ženáči, hodová chasa a obecní úřad,“ vrátila se stručně do historie krojových plesů v Nedakonicích Ludmila Tlachová, předsedkyně tamního muzejního spolku a spoluautorka publikace Nedakonice, dějiny obce.

Bezmála čtyři stovky bálových hostů se úderem jednadvacáté hodiny sobotní dočkalo bezesporu největšího taháku večera, České besedy. Na tanečním parketu ji zatancovalo čtyřicet krojovaných párů z Nedakonic, Babic, Vracova a Mutěnic. „Počítali jsme s tím, že besedu budou s námi tancovat také podlužáčtí krojovaní z Moravské Nové Vsi, ale ti se nakonec omluvili. Všem osmdesáti krojovaným, kteří se o zatancování České besedy zasloužili, patří od pořadatelů dík. Nácviku besedy se v Nedakonicích nás ujala umělecká vedoucí zdejšího ženského sboru Miluše Němcová, která na zkoušky dojížděla z Uhreského Ostrohu,“ Sošková.

Ani letos, několik minut po předtančení České besedy, nechyběl za velkého potlesku návštěvníků nástup krojovaných. „Byla to nádherná podívaná na krojované šohaje a děvčice, kteří si diváky podmanili tancem, zpěvem, šarmem i mimořádným charizmatem,“ nechali se slyšet Jiřina a Václav Kroutilovi z Vracova, kteří doprovázeli na plese vnučku, tančící Českou besedu. Nad zažloutlými fotografiemi si zavzpomínali na to, když oni tančívali Českou besedu. Pohledem na staré fotografie se potěšili i spolusedící u jejich stolu.

„Jsem velice rád, že po dvouleté odmlce, jejíž příčinou byla rozsáhlá rekonstrukce kulturního domu za 28 milionů korun, byl krojový ples opět obnoven. Obdivoval jsem, s jakým nadšením, odhodláním a odpovědností jej náš ženský pěvecký sbor, ženáči a hodová chasa připravovali,“ byla znát ze slov místostarosty Nedakonic Jaromíra Klečky radost z vydařeného krojového bálu.

Autor: Zdeněk Skalička

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Vysněné dětské postele

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Archeoskanzen na Modré se proměnil v židovskou vesnici

Baladický příběh Pláč svatého Šebestiána, který se odehrává na pozadí velké morové epidemie na území Svaté říše římské, jež postihla Evropu ve 14. století, natáčeli v Archeoskanzenu Modrá a v polích za tamní Živou vodou scénáristé a režiséři Milan Cyroň a Tomáš Uher.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení