VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaus: Suchá Loz, to je u Vlčnova?

Praha, Slovácko - Rozpaky se začátkem týdne zračily ve tvářích starostů třinácti krajských vítězných obcích v soutěži Vesnice roku poté, co přicestovali do Prahy na setkání s představiteli státu.

7.12.2007
SDÍLEJ:

Prezident se nepochlubil, kdy ochutná sucholožskou minerálku Slatina.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Do zákulisí návštěvy starostů vítězných obcí v soutěži Vesnice roku 2007 u nejvyšších představitelů ČR dává nahlédnout reportáž Slováckého deníku

Odměnou za úspěšné vystupování v celostátním klání se jim a jejich doprovodu totiž měl stát program, jenž pro ně v úterý v hlavním městě republiky přichystali úředníci ministerstva pro místní rozvoj a prezidentská kancelář. Rozpaky skupinky zástupců venkova spočívaly v tom, že na návštěvníky z regionů čekal v Praze hodně okleštěný program. Obligátní, ani ne půlhodinová prohlídka části Valdštejnského paláce, kde v současné době sídlí Senát Parlamentu ČR, proběhla sice zrychleným způsobem, ale v podstatě standardně. Hned po ní se však přítomní dozvěděli několik doslova jobových zvěstí, podle kterých nebylo možné počítat s účastí hned několika osobností.

„Přítomen zde nemůže být předseda Senátu Přemysl Sobotka, který je bohužel na zahraniční cestě. Setkání bylo naplánováno tak, aby vyhovovalo panu prezidentovi, proto se také mohlo křížit s dlouhodobým plánem jiných nejvyšších představitelů státu, což se v tomto případě stalo,“ upozornil delegaci hned v úvodu předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala.

Smůlu měli její členové i v případě osobního setkání s šéfem ministerstva pro místní rozvoj, které je z důvodu odstoupení Jiřího Čunka stále neobsazeno. Spokojit se tedy museli s jeho prvním náměstkem, shodou okolností také Jiřím, ale pro změnu Vačkářem. Doslova na skok přiběhl do společenského sálu Senátu, kde se uvítání finalistů soutěže Vesnice roku 2007 konalo, místopředseda Senátu Petr Pithart, který hostům sice poblahopřál k vítězství v soutěži, ale bleskurychle zpěchal zpět na seminář o českém soudnictví, který označil za mimořádně důležitý.

Aby ochuzení už tak prořídlého programu nebylo malé, odpadlo také přijetí vítězů soutěže u premiéra Mirka Topolánka. To se mělo uskutečnit v Lichtenštejnském paláci. Na vině tomu byla hrozba opozičního hlasování o nedůvěře vládě v poslanecké sněmovně, která se nakonec po hádce mezi poslanci na téma kdo je víc opilý sice nepotvrdila, zástupci venkova se však už s předsedou vlády nesetkali.

Suchým svatovavřineckým a veltlínským zeleným ročníku 2006 ze Znojma si vzápětí ve vedlejším Rytířském sále připilo na pět desítek účastníků setkání. Z obrazu na ně přitom shlížel někdejší majitel paláce a věhlasný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. K obědu bez polévky se servírovala kuřecí prsa s broskví a jablečný štrúdl se šlehačkou.

V rámci dne plného nečekaných změn se nesl také přesun starostů a jejich doprovodů na Pražský hrad. Cesta autobusem z Malostranského náměstí k sídlu prezidenta se protáhla na více než půl hodiny. Řidič totiž z neznámých důvodů objížděl centrum přes Strahov. Výsledkem zdržení bylo to, že starostové museli oželet další bod programu, a to prohlídku Hradu. „Objeli jsme autobusem půlku Prahy, ačkoliv je to z Malostranského náměstí na Hrad deset minut pěšky,“ suše poznamenal Petr Gazdík, starosta ze Suché Lozi, obce, která se letos stala šampionem soutěže ve Zlínském kraji.

Setkání s hlavou státu, bylo oproti těm předchozím rovněž výrazně kratší. Zatímco před dvěma lety Klaus besedoval se starosty bezmála hodinu a půl, letos muselo stačit 30 minut. Poté, co si hlava státu potřásla pravicí se zástupci vítězných obcí a po kratinkém zapózování fotografům museli novináři překotně opustit prostor, jež jim vymezovalo nové opatření. Manželský pár ze Slovácka přivezl Václavu Klausovi tři dary. Sucholožskou minerálku Slatina, nivnickou Hromčíkovu medovinu a knihu Poezie Východního Slovácka.

Při setkání se starostou Suché Lozi prezident potvrdil svou dobrou paměť, když poměrně přesně jeho obec lokalizoval. „Suchá Loz, to je u Vlčnova?“ poznamenal při přebírání prezentu. Při pohledu na Gazdíkovu manželku Evu, na níž nebylo možné přehlédnout pokročilé těhotenství, Klaus šibalsky prohodil: „To bude asi malý budoucí starosta, co?“

Následovala konverzace prezidenta se všemi hosty z regionů při sklence vína. Diskuze se podle jejich slov točila kolem globálního oteplování, nadcházející volby prezidenta i neúměrného kopírování Spojených států. „Dostalo se nám poučení, že globální oteplování není tak hrozné, jak vypadá, a že supermarkety v tuzemsku zabírají hodně plochy. V tomto směru prý nevhodně kopírujeme Ameriku, která má oproti nám podstatně víc místa na to, aby obchodními centry dle libosti zaplavovala kontinent,“ prozradil Gazdík.

Podle všeho byla hlava státu doslova na roztrhání. Kromě jmenování nového ministra školství Klaus z debaty se starosty spěchal přivítat představitelku francouzské akademie věd. Kdo si myslí, že se Petr Gazdík setkal na Hradě s prezidentem poprvé, je na omylu. V roce 1998 tam sloužil jako voják hradní stráže a pravidelně potkával prezidenta Václava Havla.

„Během téměř ročního pobytu jsem Pražský hrad poznal docela podrobně. Dá se říct, že jeho dnešní návštěva byl takový můj kratičký výlet do minulosti,“ zavzpomínal sucholožský starosta.

Přečtěte si také:

Proč prezident nemá rád novináře

FOTOGALERIE: Dar ze Slovácka: prezident dostal minerálku i medovinu

Suchá Loz se stala vesnicí roku Zlínského kraje

7.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

Zdeněk Coufal
AKTUALIZOVÁNO
3

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies