Fenka se vrátila ke štěňatům. Vrata si sama otevřela
Štěňata těsně po převozu do obecní garáže. Autor: DENÍK/archiv
26.1.2012 19:21
Vlčnov - Už od neděle 8. ledna naháněli zaměstnanci obecního úřadu ve Vlčnově spolu s místními kynology fenku od šesti štěňat. Ty jejich majitel vyhodil do příkopu u silnice těsně za vesnicí směrem na Vlčnov.
Zatímco štěňata nalezla provizorní útočiště v obecní garáži, jejich matka se zřejmě ve stresu pohybovala několik dnů kolem Vlčnova. Nakonec však příběh dostal nečekaný obrat. Fenka si minulou sobotu své potomky našla a vrátila se k nim vraty, které si sama otevřela.
„Pět dnů jsme ji chytali, ale marně. Šestý den se ale stalo něco, s čím jsme nepočítali. Pohřešovaná psí máma se z ničeho nic objevila u svých potomků,“ popisuje happy end vlčnovský starosta a člen týmu naháněčů Jan Pijáček. Garáž podle něj nebyla zamčená a pro fenku, která je postavou i zbarvením spíše vlčák, tak zřejmě nebyl problém otevřít si. „S pánským řemenem namísto obojku kolem krku si otevřela vrata packou, což mimo jiné svědčí o tom, že jde o velice chytré zvíře,“ tvrdí Pijáček, jemuž dávají za pravdu i kynologové. Podle nich nejde o úplně běžné psí chování. „Vlčáci mají sice výborný orientační smysl, ale v tomto případě hrálo významnou roli i to, že je to dobrá matka. Svědčí o tom i to, že pokaždé, když jsme přijeli na místo, kde skupinku jejich majitel zanechal, lákali jsme fenku na dvojici jejích štěňat v kleci. Ta za svými potomky sice vždycky přišla, ale chytit se nedala ani na žrádlo, ve kterém jsme měli uspávací prostředky. Nepomáhala nám ani síť. Vždycky prchla,“ naznačuje marné pokusy o odlovení psa odborník na slovo vzatý Miroslav Švestka, který mimo jiné působí jako vedoucí záchranné brigády kynologů Jihomoravského kraje.
Fenka, která byla podle Pijáčka pokrytá zřejmě retrívrem, se však nevrátila ke všem štěňatům. První zájemci o ně se ozvali už po dvou dnech. „Pro první štěňátko si už minulé úterý přijeli zájemci z Kyjova, další dvě si odebrali holčička s tatínkem z Hodonína. Čtvrté zůstalo ve Vlčnově a páté jsem v neděli odvezl do Brna,“ vypočítává starosta nové domovy štěňat, kam se rozprchla z obecního kotce. Posledního psího nalezence si z Vlčnova odvezl nový majitel do Ratíškovic.
„Fenku si nějakou dobu necháme, než ji umístíme do psího hotelu u Uherského Brodu. Obce východního Slovácka se snaží s vlastníky domluvit na podmínkách, za jakých by tam odchycení psi mohli být umístěni,“ naznačuje Pijáček. Majitelka hotelu Danuše Jiříčková se tomu nebrání. „Ano, skutečně se mnou jednají o dlouhodobé spolupráci a já jsem ochotná jim v tom pomoct. V případě těchto psů bychom mohli jít na cenu až na úrovni provozních nákladů, která se u jednoho kusu pohybuje kolem dvou tisíc korun za měsíc,“ tvrdí Jiříčková.
Autor: Pavel Bohun
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
David Rath
Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›
Maželka Willa Smitha Jada: Vychrtlina samá kost a šlacha
Manželka Willa Smitha (43) Jada Pinkett (40) by měla ubrat s návštěvami fitka a nabrat nějaká kila.… celý článek ›
Směšné tresty v kauze Janoušek: Policistům snížili platy
Za zbabraný zásah v případu nehody lobbisty Romana Janouška rozdělilo policejní vedení tresty… celý článek ›
Plekanec přivezl bronz i syna Matyáše, čeští hokejisté jsou doma
AKTUALIZOVÁNO O EXKLUZIVNÍ FOTKY Z LETADLA | VIDEO | Do Prahy krátce po půl dvanácté dorazila cenná… celý článek ›

