VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čestná stráž a vojenská hudba. Velehrad pochoval plukovníka Maděru

Velehrad – „Blíž k tobě, Bože můj, vždy k tobě blíž," zní velehradskou bazilikou za varhanního doprovodu známá pohřební píseň. V sobotním odpoledni se zde zástupy lidí loučí nejen se svým příbuzným, ale i spolubojovníkem a vlastencem.

20.1.2013
SDÍLEJ:

Plukovník Vladimír Maděra se dožil 95 let.Foto: DENÍK/Michael Lapčík

Blíž k bohu se 12. ledna v nedožitých 96 letech odebral plukovník Vladimír Maděra z Velehradu. U jeho rakve, již kromě květů zdobí také červený baret, stojí v pozoru čestná stráž v bílých rukavičkách i důstojníci ve výslužbě se standartami klubů výsadkových veteránů. Chrám zaplnili rodinní příslušníci, obdivovatelé, vojáci, Velehraďané. Dorazili i někteří starostové měst a vesnic regionu. Mrazivý chlad odrážející se od barokních výklenků a soch svatých prostupuje konečky prstů.

Vladimír Maděra vystudoval tkalcovskou a krejčovskou školu, poté pracoval ve firmě Baťa. Za německé okupace se připojil k polovojenské organizaci působící na Uherskohradišťsku, Obraně národa. Několikrát prchal před zatčením přes Maďarsko, Jugoslávii a Řecko až do Bejrútu, kde byl jako československý voják odveden do francouzské armády.

„Zúčastnil se bojů na řece Marně, v Anglii se podrobil speciálnímu výcviku. Při seskoku s padákem poblíž Manchesteru se těžce zranil," seznamuje s osudem zesnulého člen uherskohradišťského výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jan Štokman.

Maděra se stýkal se s parašutisty, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha, poskytoval jim materiál, informace, fotografie. Do Československa se po vyhlášení Košického vládního programu dostal přes Sevastopol a Rumunsko. Podílel se na budování výsadkového vojska, konstruoval padáky. V roce 1951 byl zatčen a o dva roky později odsouzen za údajné spiknutí, neminula jej patnáctiletá anabáze v ostravských dolech.

Plné rehabilitace se Vladimír Maděra dočkal až v roce 1990. Předloni byl zvolen Osobností Zlínského kraje. „Stojíme nad rakví statečného člověka, který se dokázal postavit proti zvůli. Během života vykonal mnoho dobrého a příkladného," hodnotí velehradský farář Petr Přádka. Upozorňuje však, že smrtí nic nekončí. Lidská duše opouští tělo a přichází před Nejvyššího se vším, co na světě prožila. A to i se svými hříchy. „Teprve Bůh spravedlivě zhodnotí, zda je člověk po takto prožitém životě hoden s ním pobývat v nebi," dodává kněz.

Šestice mužů v maskáčích uchopuje rakev a opouští za zvuku vojenské kapely chrám. Procesí míří se zesnulým k místu jeho posledního odpočinku. Černá zem za chvíli nadobro pohltí dalšího z lidí, jichž se současné době nedostává. Člověka, pro něhož ideje nejsou pouhou směnkou za pozemské hmotné statky. „Pane plukovníku, sbohem," salutuje poslední pozdrav muž v baretu směrem ke stříbrnému pohřebnímu vozu, než smuteční průvod zmizí za zatáčkou.

Autor: Michael Lapčík

20.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice U Pálenice v Kunovicích
5

Objíždění kolon v Kunovicích bude zase složitější

Na lep podvodníkovi skočila mladá žena pracující v prodejně koberců v Uherském Brodě. Přišla o devět tisíc korun.
2

Podvodník vylákal z prodavačky devět tisíc korun

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dožínkový průvod v Dolním Němčí povede hospodář František Ježek

V pořadí 12. dožínkové oslavy uspořádají v sobotu 19. srpna v Dolním Němčí. Průvod ženců, žneček, cepařek a dalšího vesměs krojovaného dožínkového doprovodu, včetně drobotiny, má sraz v 15 hodin v areálu zemědělské společnosti Agro Okluky s tím, že se o půl hodiny později procesí vydá za doprovodu dechové hudby Dolněmčanka pro hospodáře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení