VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opékání špekáčků může stát i sto tisíc

Zlínský kraj - Sezona táboráků a opékání oblíbených špekáčků už je tu. To svádí i k rozdělávání ohně na místech, která pro to nejsou vhodná nebo dokonce i zakázaná. Za to přitom hrozí stotisícová sankce.

16.4.2009
SDÍLEJ:

Je zakázáno rozdělávat oheň v období sucha, navíc poblíž lesních porostů a polí.Foto: DENÍK/archiv

Na nelegální táboráky se pravidelně zaměřují i zlínští strážníci.

„V této době jsou naše kontroly spíše namátkové, ale v létě a zejména o prázdninách budou časté a pravidelné. Máme totiž ve Zlíně vytipovaná místa, kde víme, že se takové nelegální táboráky odehrávají. Jedním z nich je i oblast zvaná Kocanda,“ upozornila mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Dodala, že o dalších se dozvídají na základě oznámení. Lidé, kteří se u takového ohýnku setkávají, bývají totiž často hluční.

Nejednou už se navíc hlídce stalo, že objevila hořící táborák zcela opuštěný. „Předloni, kdy bylo obrovské sucho, a platil zákaz rozdělávání ohňů, objevila hlídka u lesa nedaleko sídliště Jižní Svahy obrovský táborák, u něhož nikdo nebyl. Strážníci pak museli shánět vodu a hasit ho sami,“ připomněla mluvčí.
Lesní zákon přímo nařizuje, že táborák musí být vzdálen od lesa alespoň padesát metrů a v dostatečné vzdálenosti od budov a předmětů, které se mohou snadno vznítit.

Nesmí se rozdělávat v období sucha a za silného větru. Tomu, kdo toto pravidlo porušuje, hrozí pokuta až sto tisíc korun. Takový člověk navíc může snadno založit požár. Takových případů mají hasiči ve Zlínském kraji každým rokem desítky.

„Oheň proto nezakládejte pod větvemi stromů, na jejich kořenech, na suchém listí, lesní hrabance nebo rašelině, v blízkosti suché trávy nebo obilí, stohů, seníků a podobně,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

„Zcela zakázáno je rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi,“ zdůraznil mluvčí.

Podle něj je ideálním podkladem pro rozdělání ohně hlína.

„Je nutné rovněž ohniště bezpečně oddělit od okolního prostředí, například obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy. Oheň nikdy nezapalovat pomocí hořlavých látek, jako je například benzin,“ radí dále mluvčí.

Táborák rovněž nesmí zůstat nikdy bez dozoru. „Ohniště důkladně uhaste vodou nebo alespoň zasypte zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ním musejí být chladné. Stále se tam totiž mohou dlouhou dobu skrývat žhavé oharky, které pak snadno poryv větru rozdmýchá,“ podotkl ještě Mitáček.

Autor: Šárka Šarmanová

16.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vernisáží šestice fotografů ze Slovácka mapujících tradici a krajinu regionu byly v komunitní kavárně Cafe 21 k vidění také snímky procesí či Děvčátka z Velkého Lopeníka, oblíbená fotka jejího autora Martina Štechera.
7

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení