Porotci letos hodnotili 57 koláčů různých příchutí, zhruba o třetinu méně než před rokem, od loňska se totiž mírně zpřísnila pravidla. „Tradičně nejvíc frgálů bylo hruškových a tvarohových, nechyběly ale ani jiné obvyklé náplně – mák, povidla či třeba ořechy. Ke zvláštnostem patřil frgál rebarborový, takový jsme tu ještě neměli," uvedla vedoucí Spa hotelu Lanterna Zuzana Vašutová.

V soutěži se hodnotí jak vzhled a chuť frgálů, tak i dodržení správných parametrů. Pravý valašský frgál má mít v průměru 30 cm, váží přibližně 600 gramů a vždy je pouze s jednodruhovou náplní. V souladu se zeměpisným označením zapsaným do rejstříku Evropské unie v závěru roku 2013 může být navíc jako valašský frgál označován pouze koláč vyrobený na vymezeném území Valašska, které zasahuje Vsetínsko a část Zlínského a Moravskoslezského kraje. Právě toto územní omezení bylo letos do pravidel doplněno nově.

V čele poroty jako každý rok zasedl Ladislav Frgal. „Pekařky se opět činily, soutěžní frgály jsou rok od roku lepší. A pro nás je pak rozhodování čím dál těžší," konstatoval Ladislav Frgal. Víc než vyladění chuti frgálu je podle něj při výrobě obtížnější docílit ideálního tvaru koláře. „Udělat frgál pěkný kruhový a s rovnoměrným okrajem, tomu říkám opravdové umění," dodal.

Soutěž o nejlepší valašský frgál.

Porota měla letos také posilu „zvenčí", hodnocení frgálů si vyzkoušela herečka Aňa Geislerová, která patří k pravidelným návštěvníkům pořádajícího Spa hotelu Lanterna. „Osobně mám nejraději frgál hruškový, ale tady na soutěži mi moc chutnaly i tvarohové, ty byly opravdu skvělé. Celkově ale po tom dnešním maratonu musím říct, že si od frgálů ráda chvíli odpočinu," tvrdila s úsměvem.

Porota hodnotí soutěžní frgály anonymně, posouzení všech koláčů jí zabralo téměř tři hodiny. Vítězka Alena Krmenčíková z Leskovce neskrývala překvapení. „Když je dobrý tvaroh, tak to jde samo," krčila rameny nad otázkami, v čem spočívá tajemství jejího pečení, tato 64 letá pekařka. Celý život pracuje jako kuchařka, v současné době vaří v jídelně ve Vsetíně, ale zde se k pečení frgálů takřka nedostane. „Frgály si pečeme jen doma. Zdědila jsem recept po mamince. Který frgál mám sama nejradši? Já je raději peču než jím," prozradila vítězka, který si jako hlavní cenu odvezla z Velkých Karlovic domácí pekárnu ETA.

Letošní ročník opět zpestřila vedlejší kategorie věnovaná kuriózním koláčům – tedy takovým, které svými parametry nesplňují podmínky EU, jsou ale mimořádné a zajímavé neobvyklou velikostí, tvarem či zdobností nebo pocházejí mimo území Valašska. O vítězi hlasují návštěvníci. Ti letos dali nejvíc hlasů obřímu a bohatě zdobenému koláči z Pekařství Střelná ze Vsetína.

Výsledky soutěže o nejlepší valašský frgál

1. Alena Krmenčíková – tvarohový
2. Zdena Pončíková – tvarohový (loňská vítězka)
3. Pekárna Anežka Palačov – hruškový
4. Lenka Zemanová – tvaroh a Anna Šauerová – hruška
5. Miroslava Světinská - mák

Soutěž o nejlepší frgál je tradičně vrcholem Karlovského gastrofestivalu – gurmánské akce, jejíž šestý ročník se konal ve Velkých Karlovicích od 3. do 5. října. Přestože akci letos provázelo chladnější počasí, přilákala zhruba o dva tisíce hostů víc než loni – podle odhadů na 16 tisíc.

Gastrofestival opět nabídl ochutnávky nejen valašských specialit na 14 gastro zastávkách u místních hotelů a penzionů, mezinárodní farmářský trh, kuchařské show, řemeslný jarmark, lidové veselice, frgálovou manufakturu s možností vyrobit si vlastní frgál a další doprovodné programy pro dospělé i děti. Letošní novinkou byla soutěž o nejlepší klobásu, kterou vyhrál řezník Jaroslav Singer ze Lhotska. Porota hodnotila dvanáct vzorků a kromě chuti přihlížela i k vůni, tvaru či skladbě na řezu. „O první dvě místa se podělili profesionální řezníci, ale ostatní soutěžící za nimi nijak nezaostávali, úroveň byla velmi vyrovnaná. Zajímavostí je, že tím, co amatérským výrobcům v hodnocení škodilo, bylo přílišné solení," uvedl Lubor Gášek, majitel pořádajícího Penzion Pod Pralesem.

Velkému zájmu se opět těšily také tradiční galavečeře pro milovníky vysoké gastronomie, zvláště Michelinská galavečeře a Michelinský oběd hostujícího šéfkuchaře Romana Pauluse. Ten si stihl ve Velkých Karlovicích kromě pracovních povinností užít i atmosféru gastrofestivalu a také relaxaci v hotelu Lanterna. „Spojil jsem příjemné s užitečným, vzal jsem s sebou rodinu a užili jsme si jak bazény, tak výlet do přírody, která je tu opravdu krásná. A velmi se mi líbí myšlenka Karlovského gastrofestivalu – pochutnat si na dobrém jídle zprostřed přírody," prohlásil Roman Paulus.
www.karlovskygastrofestival.cz

Soutěž o nejlepší klobásu vyhrál řezník Singer ze Lhotska

Řezník Jaroslav Singer ze Lhotska zvítězil v soutěži o nejlepší klobásu, která se konala v sobotu 4. října v rámci Karlovského gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích.

Dosud byl gastrofestival známý pořádáním soutěže o nejlepší valašský frgál. Klání o nejlepší klobásu se uskutečnilo vůbec poprvé a to v místním Penzionu Pod Pralesem. Zúčastnilo se ho dvanáct soutěžících, z toho dva profesionální řezníci a deset domácích amatérských výrobců.

Soutěž o nejlepší klobásku.

Porota jejich vzorky hodnotila anonymně. Body se přidělovaly nejen za chuť, ale také vůni, tvar či skladbu na řezu. Většina přihlášených klobás byla vyrobena z vepřového a hovězího masa, objevily se ale i jelení a jehněčí. „O první dvě místa se podělili oba profesionální řezníci. Ostatní soutěžící za nimi ale v hodnocení nijak výrazně nezaostali, úroveň byla opravdu velmi vyrovnaná. Zajímavostí je, že tím hlavním, co amatérům v hodnocení uškodilo, bylo přílišné solení," uvedl Lubor Gášek, majitel pořádajícího Penzionu Pod Pralesem a jeden z členů poroty. V čele poroty zasedl Tomáš Avrat, člen Asociace hotelů a restaurací ČR.

Vítězové obdrželi ceny od Karlovského minipivovaru, který provozuje Penzion Pod Pralesem. Pivo z minipivovaru bylo zároveň při Karlovském gastrofestivalu oficiálně představeno veřejnosti.

Výsledky soutěže o nejlepší klobásu

1. Jaroslav Singer – „Klobása Klasik" – Vizovice
2. Ctibor Švirák – „Valašské klobásy" - Vsetín
3. Jan Obadal – domácí klobása - Vlachovice