Více receptů tipů a rad najdete na www.vseovareni.cz

Ovoce z trouby

Co vás napadne, když se řekne pečený čaj? Čaj, který se strčí do trouby? Ale kdepak! I když částečně na tom něco je. Kromě toho, že víte, co pijete, tak si můžete v domácích podmínkách vytvořit nápoj neopakovatelné chuti a ze surovin, které máte nejraději.

Pokud zbožňujete ovocné čaje, není nic snazšího než si nakrájet na plech vybrané druhy jablko, hrozny, mandarinky, hrušky (ovoce může být čerstvé i mražené) zasypat cukrem a vložit do trouby.

Zhruba po třiceti minutách je dobrota na světě. Směs rozdělte do malých skleniček, které zavaříte. Čajovou směs pak můžete mít doma po celou zimu. Do šálku stačí dát dvě až tři lžičky směsi a zalít horkou vodou. Čaj, který nikde jinde nepodávají, tak máte nadosah!

Pět ingrediencí

Teplé alkoholické nápoje jsou stálicí každé hospůdky či restaurace, která snad nikdy nevyhasne. Mezi tradiční a osvědčené nápoje patří grog, svařené víno, teplá medovina či punč.

Kde se ale vlastně ten legendární punč vzal? Koncem 17. století jej do Evropy přivezli až z daleké Indie angličtí námořníci. Správně bychom mu měli říkat panč, protože taková je anglická výslovnost psaného punch, ale budiž.

Slovo punč zdomácnělo nejen u nás, ale i v německém jazyce. Původní indické slovo pro tento nápoj je panča, což znamená pět pět ingrediencí, ze kterých se správný punč v Indii připravoval: cukr, arak (případně jiná lihovina), čaj, víno a voda. Hotový nápoj má obsahovat zhruba 30 % alkoholu.

VYZKOUŠEJTE: Rozinkový punč

Rum na zahřátí

Jeden grog, prosím! Tak tuto větu zná nejedna servírka či číšník na horské chatě. Promrzlí lyžaři si jen málokdy objednávají něco jiného. Grog má své kouzlo postačí horká voda a panák rumu a teplo je na světě.

Existuje i spousta jiných variant, místo rumu se může použít například koňak, griotka či whisky. Grog má také svou historii, dříve se totiž námořníkům na dlouhých plavbách přiděloval rum, ovšem morálka obvykle po takové pijatyce velmi rychle poklesla…

Až jeden chytrý viceadmirál přišel s nápadem rum zředit horkou vodou a nápoj, který nic z vůně oblíbeného alkoholu neztratil, byl na světě. Proč se mu ale říká právě grog?

Grogrén byla hrubá látka z hedvábí a vlny, ze které měl moudrý viceadmirál Vernon pláštěnku. A zkráceně se tento název přenesl i na dnes už legendární nápoj.

V současné době existuje celá řada variací grogu, například čajový grog, námořnický grog spojení rumu a vína, či rulandský grog kombinace koňaku a červeného vína.

Silné bombardino

Dnešní povídání ukončíme stylově, na zasněžených italských svazích, ze kterých k nám přijela skutečná bomba horký nápoj s příznačným názvem bombardino.

Tuto lahůdku poznáte na první pohled ohromí vás zářivá žlutá barva spolu se šlehačkou a brčkem. Zajímavá kombinace, co říkáte?

Základ tvoří horký vaječný koňak s přídavkem tvrdého alkoholu může to být brandy, rum, whisky či cokoliv jiného, zde záleží na samotném barmanovi. K nejčastějším variantám patří calimero (káva a brandy), scozzese (whisky) či pirata (rum).

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, pamatujte, že účinek tvrdého alkoholu po jakékoliv fyzické námaze je zřejmý sice se vám projasní mysl, skvěle se zahřejete, ale s jistotou na lyžařských prknech to nebude až tak valné…

S každou bombou se musí zacházet opatrně a s touto obzvlášť! Název bombardino má také svou historii, horkého tvrdého alkoholu je v něm minimálně čtvrtina, někdy až polovina takže je to fakt bomba!

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.

Markéta Tarabová