Podobně jako v jiných středomořských zemích, i tady se hodně používá zelenina, ovoce, čerstvé koření a bylinky, na jejichž prodej narazíte snad na každém rohu.

Kromě u nás klasických druhů zeleniny, jako jsou rajčata nebo papriky, holdují v arabských zemích olivám, baklažánu nebo ibišku.

Z mas se zde nejvíce konzumuje jehněčí a skopové, méně už hovězí. Oblíbená je též drůbež, nikoliv však vepřové maso. To by pravověrný muslim nevzal vůbec do úst.

Paradoxem je, že málo se zde jí ryby, a to i přestože je Arabové umějí obzvlášť chutně připravit.

Klasika: kuskus, pita, falafel

Klasickou součástí arabského jídelníčku je pita neboli arabský chléb. Ten si můžete dát buď jen tak, nebo plněný kaší z lilku a cizrny nebo sýrem.

Základní potravinou v severní Africe, Maroku a Alžírsku je kuskus (cous- cous). Ten vypadá trochu jako těstovina, ale jedná se o kuličky z pšeničné krupice, které se mohou vařit v páře jako u nás rýže nebo s mlékem jako dezert s ovocem.

Kuskus se dává do salátů, ale servíruje se také se zeleninou, luštěninami nebo masem.

Dalším typickým pokrmem Arabů je starobylé vegetariánské jídlo pocházející z Egypta – faláfel.

U nás bychom faláfel nejspíš přirovnali ke karbanátku, ovšem ryze zeleninovému, neboť jeho hlavní ingrediencí je cizrna.

Arabskou specialitou, na níž si výborně pochutnáme i my Evropané, je kebab – plátky jehněčího nebo drůbežího masa. Nejtradičnější arabský kebab je osolené a na kousky nakrájené maso, které se opeče na zpěněné cibuli a dusí se ve vlastní šťávě.

K němu se potom přidá česnek, brambory a skořice.

V našich končinách si kebab spojíme především s jeho přípravou na turecký způsob – plátky masa se okoření a po rožnění se podávají přímo do housky.

Důraz na stolování, jídlo si umí užít

Pohostinství v arabském světě si nezadá snad s žádným jiným. U jídla se neřeší žádná závažná témata a u stolu vládne většinou uvolněná atmosféra.

Letitým zvykem Arabů je podávání každému hostu, ať už jde o přátelské nebo obchodní jednání, čerstvě uvařené kávy nebo mátového čaje.

Velký důraz je kladen na stolování, Arabové si umějí jídlo prostě užít.

Servírování tradičního arabského pokrmu je časově náročný obřad, který začíná podáváním bohatých teplých i studených zeleninových či masových předkrmů, které vystřídá polévka, a pak následuje hlavní chod, sestávající z nejrůznějších druhů zeleninových kaší a kousků rožněného masa.

Pokrm zapíjejí nejčastěji bílou kávou neboli odvarem z okvětních lístků pomerančovníků nebo růží.

Pokud vás již omrzela evropská jídla, naučte se experimentovat s touto znamenitou kuchyní.

Nejen gurmáni budou uspokojeni a odměnou za trpělivost při přípravě jim budou překvapivé chutě a originalita.

Arabská kuchyně zarhnuje přírodní a snadno stravitelné pokrmy a má vysokou výživnou hodnotu, proto se při jejím objevování nemusíte obávat o své zdraví.

Více receptů najdete na www.vseovareni.cz

VYZKOUŠEJTE:

Zapečený faláfel

Co potřebujeme:
100 g bulguru, dvě cibule, jeden stroužek česneku, 15 g koriandru, jednu vrchovatou polévkovou lžíci kmínu římského, čtvrt rovné kávové lžičky kypřícího prášku do pečiva, špetka cayenského pepře, 200 g cizrny, 1 kg vajec, 60 g strouhanky, 700 g čerstvých listů špenátu, 6 lžic olivového oleje, 400 ml bílého jogurtu, dvě vrchovaté kávové lžičky hladké mouky, 50 g pistácií

Postup:
Bulgur nasypeme do mísy, zalijeme vodou a necháme 20 minut nasáknout. Do hladka rozmixujeme cibuli, čerstvý koriandr nebo petrželku, kmín a mletý koriandr. Přidáme prášek do pečiva, sůl, cayenský pepř, cizrnu, vejce, strouhanku, bulgur a vypracujeme těsto.

Rozdělíme je na 8 dílků a vytvarujeme kulaté placičky. Osmahneme cibuli, přidáme zblanšírovaný špenát, sůl a povaříme, až se voda vydusí.

Jogurt smícháme s moukou, přidáme jej do špenátu a pak směs rozprostřeme do pekáče. V pánvi rozpálíme olej a cizrnové placičky z každé strany osmahneme asi 1–2 minuty do hněda a rozložíme je na vrstvu špenátu v pekáči.

Pečeme asi 20 minut a hotové jídlo posypeme pistáciovými oříšky a sekaným koriandrem.
Z takto připravého jídla se najedí čtyři lidé.


Kebab


Marocká harissa


Muhallabia – rýžový puding s mandlemi

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
2. července se věnujeme zapékacím miskám.

Martin Šinkovský