V praxi to sice pro zaměstnané znamená snížený počet pracovních hodin, na druhé straně ale i záchranu zaměstnání nebo alespoň větší naději na její zachování. Jen na Uherskohradišťsku je tímto způsobem zaměstnáno na tři tisíce lidí.

„Náhrada mzdy musí, při částečné zaměstnanosti, tvořit minimálně šedesát procent průměrného výdělku,“ upřesnil ředitel hradišťského úřadu práce Richard Janíček.

Některé regionální podniky si částečné úvazky už nemohou dovolit a své zaměstnance propouští. Na podobný krok se v poslední době chystají nebo chystaly mimo jiné společnosti Baťa Dolní Němčí, Statestrong Bojkovice, Algeco Staré Město nebo Slovácké strojírny Uherský Brod. „My jsme byli nabídce částečných úvazků z důvodu stávající ekonomické situace rovněž přinuceni,“ přiznal obchodní ředitel společnosti Algeco Staré Město Tomáš Kaňovský.

V současné době je na Uherskohradišťsku 7,52 procentní nezaměstnanost. „Už v listopadu 2008 jsme evidovali celkem 4098 uchazečů o práci při míře nezaměstnanosti 5, 91 procent. Počty lidí bez práce od té doby rostou. Tento stav považuji za mimořádně nepříznivý. Předpokládám, že se situace bude v tomto ohledu uklidňovat jen velmi pomalu,“ poznamenal Janíček.

Jedním z „částečně nezaměstnaných“ je i třiatřicetiletý kovoobráběč Jaroslav Stehlíček. „Firma nám vyplácí sedmdesát procent výdělku. Jsem doma dva týdny, protože nemáme zakázky. Doufám jen, že nás nepropustí. Živím tři děti, nemohu si dovolit být bez práce,“ netají své obavy Stehlíček.