VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firmy v Bojkovicích odmítly smlouvu na odstranění pachu a hluku

Celkem čtrnáct bodů bylo ze strany města a signatářů petice proti zápachu a hluku v Bojkovicích předloženo majitelům firem v průmyslovém areálu bývalé Zevety.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Veřejného projednávání se v kulturním domě zúčastnilo několik desítek Bojkovjanů.Foto: Deník / Malušová Blanka

Podpisem smlouvy o odstranění pachové a hlukové zátěže z města do konce letošního června mělo být tamním obyvatelům zajištěno fungování místních společností v mezích stanovených hygienickými předpisy. Právě stížnosti na překračování hranic hluku ve vybraných lokalitách Bojkovic, ale i na zápach z chemických prostředků, které jsou v závodech používány, odstartovaly na konci letošního března vlnu nevole vůči dalšímu rozšiřování jednoho z podniků. Nově předloženou smlouvu však společnosti nepodepsaly. Město proto dalo podnět na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP).

„Je třeba si uvědomit, že nešlo o smlouvu o pravidelném měření, šlo o soupis bodů, které bychom byli rádi, kdyby se při případném provozování starých i nových hal dodržovaly. Nebyly to žádné nové věci, vše bylo v podstatě připomínkováno na veřejném projednávání, a pokud dojde k povolení provozu, mělo by to být nějakou součástí běžného fungování,“ upřesnil povahu předložených dokumentů iniciátor petice Jan Rumánek.

Odmítnutím požadavků, podle jeho slov, by mohly společnosti doufat, že se v budoucnu na něco pozapomene, nebo se vše bude řešit bez ohledu na čas. „Pro nás však není podstatné, zda bude něco podepsáno, ale to, zda a dokdy budou jednotlivé body splněny,“ dovysvětlil.

Ve smlouvě například bylo od firem požadováno, aby městu a obyvatelům poskytly informace o všech druzích využívaných chemických látek či o měrných a ročních emisích i odpadech, a to za období 2010 až 2017. Také by mělo být zavedeno kontinuální sledování emisí, teplot a hluku.

„Jednali jsem kvůli odmítnutí smlouvy na životním prostředí v Uherském Brodě, kde nám bylo doporučeno obrátit se na ČIŽP. Bohužel město páky na dořešení celé kauzy nemá, proto věc do rukou přebere státní správa,“ sdělil starosta Bojkovic Petr Viceník. Ta by měla body především zajistit plnění bodů ze smlouvy, které lze po firmách požadovat.

Své důvody k odmítnutí čtrnácti podmínek ze strany Bojkovic a jejích obyvatel sdělili Deníku zástupci Moravia Cans. „Naše společnost provádí měření prostřednictvím autorizovaných institucí v souladu s požadavky platné legislativy České Republiky. Měření, která provádějí zástupci petičního výboru svépomocí nemůže společnost Moravia Cans a.s., s ohledem na zákonné normy, považovat za závazná. Považujeme za správné dodržovat zákon a státem stanovené předpisy,“ sdělil za Moravia Cans František Míka. Ačkoliv projevilo vůli vyjádřit se také vedení další společnosti v areálu bývalé Zevety Albo Schlenk, nepodařilo se od ní Deníku ani po týdnu získat požadované odpovědi.

Autor: Vojtěch Trubačík

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1.FC Slovácko absolvovali předsezonní tiskovou konferenci a oficiální fotografování.
31

Slovácko na úvod ligy vyzve Jablonec. Doufám, že zápas zvládneme

Ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach je jedním z hlavních organizátorů tradičního Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Antonín Mach: Slavnosti na Velké Javořině mají úžasnou atmosféru

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Lidé, kteří se o poslední červencové sobotě nechají zlákat populárním XVI. ročníkem Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice, organizovaným Folklorní agenturou Buchlov, se mají nač těšit.

Odpůrci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu předali báňskému úřadu petici

Petiční kampaň proti plánované těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem sílí. Po dvou týdnech se k podpisové akci na Hodonínsku a Ostrožsku připojily téměř tři tisícovky lidí.

Slavnosti na Javořině lákají na Banjo Band Ivana Mládka

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků se už popětadvacáté uskuteční na Velké Javořině. Hlavním lákadlem pro účastníky bude v neděli 30. července vystoupení Ivana Mládka.

VIDEO: Novinky filmovky: jednorázové vstupné i filmy staré pouze rok

HLASUJTE V ANKETĚ / Prodloužení na regulérních deset dní, nový akreditační systém i více nových snímků. To jsou hlavní novinky 43. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení