Málokdo ale ví, že příprava těchto pochutin má pevně stanovená pravidla a zásady. O tom, co mají vybrané italské pokrmy obsahovat a jaké ingredience tam žádný správný milovník italské kuchyně nesmí tolerovat, upřesní nový seriál Deníku. Přípravu specialit přiblíží uznávaný odborník a provozovatel italské restaurace Ristorante Hotel Maxi v Uherském Hradišti Claudio Rossi. V prvním díle vysvětlí, jak má vypadat příprava pravé italské tiramisu.

Tiramisu je sladká lahůdka, která se podává jako dezert, nebo třeba jako pochutina ke kávě. První zmínky o podrobných ingrediencích potřebných k výrobě této lahůdky, se objevily v roce 1600 v době působení slavného rodu Cosimo III de´ Medici, ale pravá tiramisu byla poprvé prezentována v 70. letech dvacátého století v severní Itálii v regionu Veneto, ve městě Deviso. Název „tiramisu“ v češtině znamená „vytáhni mě nahoru“. „V dnešní době se do tiramisu přidává aroma, alkohol, ovoce nebo jiné ingredience,“ upřesnil Claudio Rossi.

Příprava: 500 gramů mascarpone, 4 vejce, 100 gramů cukru, 6 malých silných šálků kávy, 1 balíček dlouhých piškotů, 50 gramů horkého kakaa.

Postup: promícháme mascarpone s cukrem a žloutky, ušleháme tuhý sníh z bílků a vše propojíme. Piškoty namáčíme v kávě a skládáme vedle sebe do čtyřhranné nádoby. Navršíme polovinu připraveného krému a rozetřeme, posypeme kakaem. Postup opakujeme tak, abychom docílili dvou vrstev. Hotový dezert posypeme kakaem a necháme v chladničce odležet 12 hodin tak, aby zhutněl a byl připravený ke konzumaci.

V příštím díle představí Claudio Rossi omáčku z ragú (boloňská omáčka), která se používá při přípravě rozličných druhů těstovin.

Podrobnosti o nabídce italských sodalit lze nalézt na www.hotelmaxi.cz.