„Dnes třicetiletý Pavel Kusák, dvaatřicetiletý Bohumil Kusák, čtyřiadvacetiletý Martin Valný a devatenáctiletý Martin Mach s nimi totiž dosáhli řady skvělých výsledků," prozrazuje vedoucí trenér novoveského oddílu Vít Pjajčík.

V roce 1999 na mistrovství světa juniorů v chorvatském Zagrebu zasedl do deblkajaku a čtyřkajaku spolu s Pavlem Kusákem Jan Štěrba. Česká dvojice obsadila na kilometru ve světovém finále osmou příčku. „Ještě lépe se jim dařilo ve čtyřkajaku. Na poloviční trati zaostalo české kvarteto necelou vteřinu za bronzem," vzpomíná trenér Pjajčík, který byl členem realizačního týmu juniorské reprezentace.

O tři roky později zasedl do čtyřkajaku na stejné dráze dnes bronzový olympijský medailista Jan Štěrba také spolu s Bohumilem Kusákem. Ve finále evropského šampionátu do 23 let skončili osmí. V tomtéž roce zaklekli v Týně nad Vltavou do deblkanoe tehdejší žáci Martin Valný a Filip Dvořák. Bez jediného tréninku získali na maratonském republikovém mistrovství zlato.

Asi nejdelší společnou sportovní kariéru mají za sebou další bronzový olympionik Josef Dostál a Martin Mach. Dlouholetí spolujezdci se nesčetněkrát radovali z vítězství, medailí a výborných výsledků, včetně loňského pátého místa na juniorském ME v Zagrebu ve dvousetmetrovém sprintu.

Svůj olympijský zápis má rovněž Ostrožská Nová Ves. Petr Hruška spolu s pražským Reném Kučerou v roce 1992 zabodoval postupem do finále na olympiádě v Barceloně, o čtyři roky později ještě startoval v Atlantě, kde skončil v semifinále. (vp, ms)