Do vesničky, která je vzdálená necelých deset kilometrů od Uherského Brodu, si jezdí zaskákat či zařádit na různých překážkách vyznavači tohoto sportu nejen z Uherskohradišťska a Zlínska, ale také z Kroměříže, Brna a zbytku jižní Moravy. „Už jsme tady měli i kluky a holky z Čech, kteří se o nás dozvěděli na internetu. A hodně si to tady pochvalovali,“ říká Bohdan Michalec, jeden z lídrů nezdenické freestylové komunity.

Nelehké začátky

Psal se rok 2004, když parta kluků přešla od úvah a tajných snů k činům a na sjezdovce v Nezdenicích se začaly objevovat první můstky. „Dlouhé roky jsme jezdili do alpských středisek, kde jsou snow parky běžnou záležitostí. S nápadem vybudovat něco podobného u nás jsme přišli proto, že v okruhu sta kilometrů tady nic takového nebylo,“ vzpomíná na „dávnou“ historii Michalec.

Začali proto přemlouvat provozovatele sjezdovky a vleku – Sokol Nezdenice –, aby jim budování parku povolili. „Zpočátku se na nás dívali s nedůvěrou, mysleli si, že je to jen náš takový rozmar, který nás brzy přejde,“ usmívá se jeden ze správců parku Michal Kramář. Časem ale nedůvěra opadla a těžká technika tak postupně mohla terénními úpravami vytvořit platformu pro můstky a doskok.

Hned v následujícím roce se uskutečnily první lokální závody, na které přijelo předvést své umění ve dvou kategoriích (děti a dospělí) 30 závodníků. „Všechno proběhlo parádně, závody měly i pozitivní ohlas na obci. V ten okamžik jako by uvěřili, že to myslíme vážně,“ podotýká Bohdan Michalec.

Popularita vzrůstá

Krátká sjezdovka (asi 230 metrů), která v konkurenci celé řady dalších v okrese nebyla pro lyžaře atraktivní, začala získávat na popularitě. „Navíc se nám podařilo náš park umístit na server freeride.cz,“ zdůrazňuje důležitý fakt Kramář. V kolonce parksinfo pod názvem Destropark Nezdenice se zájemci mohou dozvědět nejen aktuální sněhovou situaci, ale také co je v areálu čeká.

O snow parku v Nezdenicích se tak začalo dozvídat stále více lidí, s jejich návštěvami ruku v ruce stoupala i úroveň parku. „Jsme stále populárnější, takže k nám stále častěji míří i velmi zkušení freestylisté, kteří předvádí velmi náročné skoky, jako jsou salta přes hlavu a tak podobně. Nebál bych se říct, že jsou to triky světové třídy,“ chválí Bohdan Michalec své kolegy a kamarády. Od nich se mu na oplátku dostává pochvalných komentářů na adresu můstků i dalších překážek.

Big air a tak dále

Nezdenický park se tak postupně posouvá na úroveň nejlepších parků v republice. V současnosti nabízí především překážku typu big air se dvěma kickery (můstky) – 10/2 a 6/1. „První číslo znamená, jakou vzdálenost v metrech musí snowboardista nebo lyžař při skoku minimálně překonat, druhé je výška odrazové hrany,“ vysvětlil pro nezasvěcené Michal Kramář.

Vedle big airu si tak mohou freestylisté vyzkoušet své umění na speedrailu (dvojtrubka 5 metrů), kinkboxu (lámačka 3/3 m), malé dvojtrubce (2,5 metru) a také na kinderboxu (2 m). „Je to tady perfektní. Když je sníh, tak sem s kamarády jezdíme velice rádi,“ říká Pavel Nožička z Uherského Hradiště. „Když to můžu srovnat s dalšími parky u nás i v Evropě, tak Nezdenice v ničem nepokulhávají.“ Velkou předností parku je rovněž fakt, že je osvětlený a lyžaři a snowboardisté zde mohou trénovat až do večerních hodin.

Chybí sníh

Pravidelný návštěvník nezdenického snow parku hned v první větě vystihl největší problém místního areálu – nedostatek sněhu. „Třeba vloni byla špatná zima a skoro jsme si nezaskákali,“ krčí smutně rameny Bohdan Michalec. To letos je Nezdenickým mnohem veseleji. „Konečně tady máme lepší dělo, které stačí zasněžovat. Bez umělého sněhu se zde totiž neobejdeme. Jsme v provozu asi od Vánoc a věřím, že alespoň do konce února vydržíme,“ přeje si Michal Kramář. „Bohužel jsme nízko, a jakmile přijde obleva, je konec. Nemáme totiž technické zázemí na to, abychom si vytvořili zásobu sněhu,“ dodává správce parku.

Provozovatel sjezdovky Sokol Nezdenice se sice ve spolupráci s obcí snaží do areálu investovat, má však omezené prostředky. Na další sněžné dělo nebo na rolbu si tak budou muset milovníci zimních radovánek zřejmě počkat. „Líbí se nám, jak to tam kluci dělají a že to funguje. Jsme však malá obec a nemáme peněz na rozhazování,“ říká starosta Nezdenic Jan Jančařík. „Jsme ve výšce nějakých 260 metrů nad mořem a udržet tady sníh není jednoduché. Dalším aspektem je nedostatek vody, která je pro výrobu sněhu potřeba. Proto nemůžeme bezhlavě nakupovat drahé vybavení,“ vysvětluje starosta, který rovněž vnesl jasno do spekulací ohledně dalšího rozšiřování lyžařského areálu. „Existuje záměr sjezdovku rozšířit. K tomu je ale potřeba udělat spoustu, kroků vykoupením pozemků počínaje. Zkrátka – je to běh na dlouhou trať.“

Začínala zde mistryně světa

Nezdenický park se rovněž může pochlubit zajímavou perličkou. Na zdejším svahu totiž pronikala do tajů snowboardingu juniorská mistryně světa Šárka Pančochová. Osmnáctiletá freestylistka z Uherského Brodu byla rovněž zvolena nejlepší snowboardistkou České republiky za loňský rok a může se pochlubit celou řadou prvenství v big airu na závodech po celém světě.

„Teď už nám zde začínají vyrůstat další želízka. Místní kluci jezdí mimo jiné i na závody Českého poháru ve snowboardingu,“ doplnil Bohdan Michalec. Na domácí půdě budou moci ukázat své umění 7. února, kdy se v Nezdenicích uskuteční další závody.

Všichni zde věří, že místní park bude nadále vzkvétat a že všechny zimy budou tak přívětivé, jako je zatím ta letošní. „Hlavně bychom touto cestou chtěli poděkovat všem, kteří se na fungovaní parku podílí, kteří jej umožnili vybudovat a kteří nám pomáhají. Zároveň budeme rádi za každou další podporu,“ loučí se Michalec s Kramářem.

Související článek a fotogalerie:

Nad Nezdenicemi létali free snowboarďáci a lyžaři