Finále Techem cupu začalo remízou, rozhodne se zítra

Staré Město /FOTOGALERIE/ – Remízou začalo finále 3. ročníku šachového turnaje Techem Cup 2010, do kterého se ve Společensko-kulturním centru ve Starém Městě stejně jako loni probojovali mezinárodní mistři Jan Sosna, vítěz z roku 2008, a Pavel Zpěvák, který v turnaji triumfoval loni.

16.12.2010

Začal i turnaj žen, postup do semifinále si zajistila i 14–letá staroměstská šachistka Lenka Blechová Foto: R. Studený

Souboj staroměstských hráčů o 3. místo začal lépe pro Jaroslava Buráně. Vedle duelů o umístění byl pod názvem AutoCont Cup 2010 rozehrán i turnaj žen.

Pavel Zpěvák z klubu Tatran Litovel v turnaji zatím ani jednou nepoznal hořkost porážky, postupně porazil Fuska, Fialu a Buráně, všechny jednotným skóre 1,5:0,5. Naproti tomu Jan Sosna na cestě do finále jednou klopýtl. V prvním kole a ve čtvrtfinále rychle rozdrtil Macuru a Sháněla 2:0, v první semifinálové partii však podlehl Františku Vránovi ze Starého Města. „Odveta však nezastihla Vránu v nejlepší formě, pokazil odvetnou partii a prohrál i obě dodatkové partie, což znamenalo, že se Sosna stal potřetí v řadě finalistou,“ připomněl ředitel turnaje Jiří Marek.

První finálová partie nepřinesla rezultativní výsledek, oba hráči se soustředili, aby neudělali žádnou chybu, spíše jen testovali síly soupeře a ve třicátém tahu se shodli na remíze. „K rozhodujícímu boji dojde tedy v odvetě a je docela dobře možné, že se dočkáme prodloužení, které se v letošním finále hraje na čtyři bleskové partie, tzv. pětiminutovky,“ zaprorokoval si Marek

Zápas o 3. místo mezi FrantiškemVránou a Jaroslavem Buráněm je zároveň soubojem o titul nejlepšího staroměstského šachisty. Zatím se tento zajímavý duel vyvíjí lépe pro Buráně, který první partii vyhrál, a k tomu ještě černými figurami, což mu dává do odvety výhodu.

Zároveň s finále Techem Cupu se pod názvem AutoCont Cup 2010 hraje i turnaj žen. Své reprezentantky do turnaje vyslaly kluby ŠK Staré Město, SK Boršice, Slavia Kroměříž, Sokol Postoupky, Spartak Uherský Brod a TJ Vlčnov.

Šachistky už mají za sebou čtvrtfinále, které se hrálo ve dvou skupinách. Ze skupiny A do semifinále postoupila hlavní favoritka, hráčka mistrovské třídy Zdeňka Blümelová z klubu Slavia Kroměříž, když všechny partie vyhrála, společně se staroměstskou juniorkou Janou Zpěvákovou, která se umístila na druhém místě s odstupem jednoho bodu. Na dalších místech ve skupině skončily Kateřina Zpěváková ml. a Lenka Slabá.

„Velké překvapení se zrodilo ve skupině B, kterou nečekaně vyhrála teprve čtrnáctiletá Lenka Blechová z ŠK Staré Město,“ prozradil Jiří Marek. Blechová nechala za sebou mnohem zkušenější šachistky, jakými jsou Kateřina Zpěváková z Uherského Brodu a Jarmila Vránová z ŠK Staré Město. Kromě Vránové do semifinále ještě nepostoupily Soňa Vávrová z Vlčnova a Julie Šimčáková z Postoupek.
V semifinále se utkají Zdeňka Blümelová s Kateřinou Zpěvákovou a ve druhém zápase Lenka Blechová s Janou Zpěvákovou. Vítězky postoupí do finále, poražené budou hrát o třetí místo. Zápasy se hrají na dvě partie v rapid šachu tempem 2x20 minut. V případě nerozhodného stavu se hraje tie-break.

Závěrečný program obou turnajů začíná zítra v 19 hodin.

(JM, ms)

16.12.2010 VSTUP DO DISKUSE

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.
20

Už žádné čekání. Zjistěte si, kolik je v nemocnici pacientů

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha. Ilustrační foto

Zápas se současnou Spartou je výzva, říká kouč Slovácka

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

FOTOGALERIE / Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

V Bánově zmizela ze zaparkovaného auta horská kola za 170 tisíc

Dvě horská kola v celkové hodnotě 170 tisíc korun zmizela v noci z pátku na sobotu 12. srpna v Bánově.

Starosta Slavkova Libor Švardala si převzal zlatou stuhu za vítězství v kraji

FOTOGALERIE / Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole Vesnice roku si v neděli z rukou hejtmana Jiřího Čunka převzal starosta obce Libor Švardala. Po úvodních zdravicích a vystoupení mužského pěveckého sboru Slavkovjané proběhlo samotné předávání ocenění.