"Žena si pravděpodobně chtěla cestování vlakem zpříjemnit kouřením, a když vlak v meziříčském nádraží zastavil, vystoupila z něj na nástupiště a zapálila si cigaretu,“ popsala vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Zastávka rychlíku však zřejmě netrvala tak dlouho, jak nešťastná žena předpokládala. Vlak začal z nádraží odjíždět. „Slovenka se snažila do rozjíždějící se soupravy naskočit, to se jí ale nepodařilo,“ konstatovala Brousilová. Žena upadla pod kola jedoucího rychlíku. „Utrpěla smrtelné zranění hlavy, kterému na místě podlehla,“ uvedla policejní mluvčí.

Vážné poranění hlavy jako příčinu smrti potvrdil také přivolaný lékař záchranné služby Valašské Meziříčí. Policisté, kteří tragickou nehodu na místě vyšetřovali, nezjistili žádné cizí zavinění.

Případem se zabývá také společnost České dráhy (ČD). Podle Petra Šťáhlavského z tiskového odboru ČD došlo k tragédii kvůli chybě cestující, která porušila základní pravidla bezpečnosti a rozhodla se naskakovat do rozjíždějícího se vlaku, který měl již uzavřené dveře.

„Vlak je vybaven moderními vozy s centrálním zavíráním dveří a jejich blokováním. Před rozjezdem byly vlakovou četou dveře uzavřeny a po rozjezdu soupravy navíc došlo i k jejich automatickému zablokování,“ vysvětlil Štáhlavský.

Tento typ zavírání a blokování dveří se standardně využívá i v jiných státech Evropy, například v Rakousku a to i u vlaků, které se pohybují rychlostí až 200 kilometrů za hodinu.

Dosavadní vyšetřování podle mluvčího drah nepotvrdilo chybný postup personálu ČD, jeho průběh ale není ještě ukončen. „V daném případě však bylo riskantní chování cestující zachyceno kamerovým systémem instalovaným na nádraží,“ podotkl Štáhlavský. S tím, že cestující se často chovají riskantně, pokouší se nastupovat do jedoucích vlaků, nedbají pokynů dopravce, nejsou dostatečně pozorní a sami se tak svým nebezpečným chováním ohrožují.