VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O neobyčejném setkání s Ivanem Theimerem

O víkendu jsem měl možnost strávit několik hodin v přítomnosti umělce Ivana Theimera, který do Uherského Brodu přijel z francouzské a italské ciziny zahájit trojici výstav svých neobyčejných děl. Nevím, jak ostatní, ale já musím přiznat, že poslouchat jej bylo mimořádně obohacující.

19.9.2012
SDÍLEJ:

Pavel BohunFoto: DENÍK/Milan Zámečník

Myslím, že nám všem, kteří jsme mu věnovali pozornost, dal velikou školu o tom, co bychom měli vědět o evropské (a tudíž o naší tuzemské) historii. Tento neobyčejně skromný, ale na druhou stranu mimořádně vzdělaný výtvarník dával totiž svými vizemi na frak jakémukoliv našemu lokálnímu a úzce regionálnímu vnímání života kolem. Namísto toho, aby se zaměřil na popis svých desítek v Brodě vystavených plastik, kreseb, grafik a akvarelů, vyprávěl (nikoliv poučoval) o tom, jak pátrá po našich evropských kořenech a co všechno tyto poznatky znamenají pro něj, a tedy i pro nás. S velkou úctou mluvil například o Karlu IV. Ten by podle něj měl být naším velkým příkladem zejména kvůli své úctě k předešlým kulturám, z nichž vzešla ta naše současná. Jeho soudy byly mimořádně poučné a zejména v dnešní době aktuální. Už jen proto, že evropanství jaksi přestává být díky direktivitě euroúřeníků v kurzu, a proto se pocit sounáležitosti s konzervativními základy naší civilizace vytrácí rychleji, než si to stačíme uvědomovat. Slepou uličku naší doby nejlépe vyjadřují tato Theimerova slova, vycházející z jeho architektonického popisu Masarykova náměstí v Uherském Brodě: „Všechno si člověk uvědomí až na tom náměstí, jako je to vaše. Na jedné straně zbytky komunismu a socialismu a na straně druhé vidím, kam jsme se dostali dnes s opulentním bohatstvím západní Evropy."

Související S malířem a sochařem Ivanem Theimerem se v Brodě setkaly davy lidí

Autor: Pavel Bohun

19.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení