VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravdové zkoušky maturanty teprve čekají

Jukají na nás v těchto dnech z výkladních skříní, najdeme je v parcích na lavičkách s hlavami v dlaních a s pohledem zabořeným do sešitů a učebnic. Připravují se na maturitu. Den ode dne ale někteří studenti tvrdí, že čím víc se učí, tím méně toho vědí, a cítí, že mají v hlavě to velké prázdno.

16.5.2009
SDÍLEJ:

Zdeněk SkaličkaFoto: DENÍK/archiv

Tohle období před maturitami není pro studenty vůbec lehké. Po takzvaném „svatém týdnu“ bude podle některých z nich maturita zkouška nervů, pro jiné strach, dřina, ale také legrace.

Jsou totiž studenti, které humor nepřejde ani před zkušební komisí. Vyprávěl mi jeden středoškolský kantor o studentu- -vtipálkovi, který se po vytažení otázek obrátil na komisi s dotazem, zda jsou vylosovaná čísla skutečně platná. Reakce zkoušejících komisařů na tento žertík byla zprvu znekliňující, ale když je posléze student překvapil velmi dobrými znalostmi ze všech maturitních předmětů, a že si ho komise řádně „proklepla“, s chutí se jeho neobvyklému dotazu zasmála. Podle sdělení kantora je dnes bývalý vtipný maturant úspěšným autorem anekdot v jednom humoristickém časopise.
V životě každého z nás se čas od času dostaví hodiny pravdy, kdy musíme dokázat, jací jsme, co je v nás. V těchto dnech došlo na maturanty, jejich čas je zde. A s maturitami i hodnocení oněch dlouhých čtyř let, které bylo nutno překonat ne sice přes devatery hory a devatery řeky, ale především vlastní pílí a snahou. Maturitou něco končí a něco také začíná. Studentům, ale i jejich rodičům. Je to takový koktejl, trochu neobvyklý. Trošku smutku, radosti, nedočkavosti, hodně touhy urychlit čas, aby už už bylo po maturitách… Ale jakápak by to byla rodost, kdyby jí nepředcházela úzkost? Co by to bylo za vítězství, o němž bychom ani na chvíli před jeho dosažením nezapochybovali? Uvolnění přece nemůže nastat tam, kde neexistovalo napětí.

Teprve až po letech poznají ti dnešní maturanti, že zkouška dospělosti, kterou skládali, byla jenom hrou na opravdové zkoušky. Ty velké i malé zkoušky na člověka v životě teprve čekají. V něm už nebude čas na předem připravené otázky a vypracované odpovědi, na „svatý týden“ a na taháky. Po ruce nebude ani učitel, který by alespoň nakousl odpověď. V tom opravdovém životě musí přijít na každou otázku přímá odpověď.

Zdeněk Skalička

16.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies