VYBRAT REGION
Zavřít mapu

1967 Rok, kdy jsem se narodil

Jak vypadal svět před padesáti lety? Do jaké doby se v roce 1967 spolu se mnou narodilo v Československu 130 166 jeho obyvatel? Na kolik tehdy přišel chleba, mléko, pivo, lístek do kina nebo jízdenka na vlak? 

26.4.2017
SDÍLEJ:

Pavel BohunFoto: DENÍK/Milan Zámečník

Které významné osobnosti v tuzemsku i za hranicemi naší země tehdy spatřily světlo světa? Na tyto i spoustu dalších otázek se snaží odpovědět 150stránková publikace nakladatelství Management Press s názvem 1967 Rok, kdy jsem se narodil (a), našlapaná nejen hromadou zajímavostí, ale také spoustou dobových fotografií. Musím se přiznat, že jsem ji přečetl doslova jedním dechem během úterního podvečera 25. dubna, přesně 21 dnů poté, co jsem se mezi jubilanty zařadil také. 

Vždycky pro mě bylo vzrušující nahlížet do minulosti prostřednictvím faktů, které ji ukazují v její reálné, nekašírované, nefiltrované ani jinak neupravované podobě. Lze říct, že mě její obsah obohatil minimálně o informace, které jsem o svém rodném roce nevěděl a dalo by se říct, že jsem si tak doplnil část svého základního společenského přehledu. Jako správného patriota mě potěšilo čtení na straně 37, kde je zmínka o uvedení do provozu širokoúhlého kina (Hvězda) v Uherském Hradišti, jako vůbec prvního v Československu, které navíc mohlo sloužit v případě jaderného konfliktu jako kryt (což se naštěstí nikdy nestalo).

Osobně bych však v knize přivítal, pokud by její autoři šli do větší hloubky, počet stran třebas i o třetinu navýšili a informací dodali čtenářům ještě víc. Za dobrý nápad považuji závěr, věnovaný anketní vzpomínce deseti současných padesátníků na jejich život v roce 1985, kdy jim bylo sladkých osmnáct. Rád jsem si spolu s nimi zabrouzdal vzpomínkami na období svých studentských let.

Suma sumárum je kniha sestavena čtivě, zajímavě a se slušným encyklopedickým potenciálem.

Autor: Pavel Bohun

26.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zapršelo a houby rosou, jako divé, podívejte se, co v Chřibech  nasbírala Hradišťanka Ludmila.
AKTUALIZOVÁNO
2

Zapršelo a houby rosou, jako divé v Chřibech i v Bílých Karpatech

Brno 23.9.2017 - finálový galavečer České Miss 2017 v brněnské DRFG aréně.
42

Zlín slaví. Dvě nejkrásnější dívky jsou ze Zlína

AKTUALIZOVÁNO

Veletrh Brodexpo ukázal krásu tradičních řemesel

Studovat zedníka, instalatéra, truhláře či klempíře je na středních školách či odborných učilištích čím dál tím méně populární. Jak zajímavé a do budoucna výhodné však tyto řemesla mohou být, ukázal letos již pátý ročník veletrhu firem a středních škol Brodexpo 2017.

Báleše, makovce, škvarky i nudle. Tak chutnalo Slovácko na Rochusu

„Dejte si na to povidla a nechte si to posypat mákem,“ radila Marie Jakubíčková, členka Babince z Kozojídek, všem příchozím, kteří přijeli na Slovácký festival vůní a chutí ochutnat to nejlepší z regionální kuchyně.

Zločin, trest a metanol. Příběh hamižnosti

„Uběhlo přesně pět let ode dne, kdy zemřeli první lidé a do celostátní prohibice zbývaly necelé dva týdny. Až diváci film uvidí, dozvědí se, proč a jak se toto vše stalo,“ říká o námětu nového filmu Metanol autorka scénáře Lenka Szántó. Dramaturg Matěj Podzimek ji doplňuje: „Díky filmu zjistíme, jak málo víme o tom, co si tak dobře pamatujeme.“

Auto s matkou a malými dětmi vyletělo ze zatáčky na střechu

Dvě šokované děti ve věku dvou a pěti let a jejich matka, kterou si odvezla záchranná služba, byli smutnými aktéry dopravní nehody v sobotu 23. září kolem 15 hodin u Nezdenic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení