VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velehradská bazilika se otevřela veřejnosti o páteční noci

Velehrad – Při čtvrtém ročníku akce Noc kostelů, která se uskutečnila v pátek mezi osmnáctou až čtyřiadvacátou hodinou v památné bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, se podařilo velehradské farnosti propojit svět světský s duchovním.

11.6.2016
SDÍLEJ:

Velehradská bazilika se otevřela veřejnosti o páteční nociFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Průvodkyně chrámem Alexandra Chytková a Anežka Jelínková ukázaly návštěvníkům sakrální památku se svým geniem loci nikoliv jako neživotné posvátné místo, ale jako prostory k setkávání lidí bez zřetele na jejich náboženský názor.

„Ačkoliv nejsem věřící, na velehradské Noci kostelů jsem už potřetí. Mám úctu k této památce i její historii. A to je to, co mě v bazilice oslovuje," svěřil se Karel Plíšek ze Zlína.

Ocenil, že večerní program byl zahájen společnou dětskou mší svatou s kytarovým doprovodem dětské scholy, po níž teprve začala netradiční prohlídka chrámu pro rodiče s dětmi, která nesla název Bazilika pod lupou.

V průběhu noci pak v posvátném prostoru baziliky zazněly liturgické písně v podání Dětské cimbálové muziky Džbánek z Tupes. Po nočních prohlídkách bočních kaplí baziliky, které se loni dočkaly restaurování, začaly stoupat kostelem tóny písní, které zapěla schola Nekonečno z Dolního Němčí. Po dvaadvacáté hodině zazpíval velehradský mužský chrámový sbor gregoriánský chorál.

Třicet minut po dvaadvacáté hodině rozezvučel varhanní píšťaly varhaník Jakub Macek, které vdechly život chladné bazilice, ale také v ní navodily posvátnou atmosféru, která se stala pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.

Lidé mohli v průběhu večera nahlédnout do chrámového prostoru, který je vyhrazen kněžím, například kolem hlavního oltáře nebo do sakristie.

Tam si mohli prohlédnout liturgické předměty, Zlatou růži, knihy či roucha kněží. V křížové chodbě si mohli kluci a holky také vyrobit královskou korunu. V pátek večer byl otevřen také kostelík Zjevení Páně, známý spíše jako Cyrilka, v němž byla k vidění výstava nazvaná Volím si Sofii.

„Velehradská farnost připravila pro nás návštěvníky zajímavý program, nikoliv povrchní masovou atrakci," konstatoval s uspokojením Martin Křivák.

Autor: Zdeněk Skalička

11.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies