VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varhanní koncert připomněl sv. Ignáce z Loyoly

Velehrad – Milovníci královského hudebního nástroje, jak bývají někdy označovány varhany, přišli v pátek nasát do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje atmosféru koncertu ke cti sv. Ignáce z Loyoly a k 475. jubileu založení řádu Tovaryšstva Ježíšova.

1.8.2015
SDÍLEJ:

V BAZILICE. Varhanní koncert Michaela Bártka přilákal v pátek večer do velehradského chrámu celou řadu velehradských i přespolních posluchačů.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Varhannímu koncertu, třetímu ze série šesti koncertů k připomenutí výročí významných církevních osobností v roce 2015, předcházela bohoslužba, kterou celebroval páter Petr Přádka, duchovní správce velehradské farnosti a superior tamního řádu Tovaryšstva Ježíšova. Petr Slinták, koordinátor kulturních aktivit poutního místa Velehrad, připomenul posluchačům před vlastním koncertem život a dílo světce Ignáce z Lyoly, zakladatele řádu Tovaryšstva Ježíšova. Zmíněný řád stejně jako ty rytířské, avšak pouze duchovní silou, hájí a šíří křesťanství.

„Jezuité mají od roku 1890 na starosti správu velehradského poutního místa. Po nedobrovolném přerušení činnosti v období komunistické diktatury opět působí na Velehradě od roku 1990," informoval Petr Slinták.

A pak už mohli příznivci varhanní hudby vychutnávat skladby sedmi světových autorů, jakými byli kupříkladu Johan Caspar Kerll, Juan Bautista Cabanilles, Antonio Soler či Felix Mendelssohn Bartholdy. Díky jednatřicetiletému koncertnímu varhaníkovi Michaelu Bártkovi, který pravidelně vystupuje nejen v naší vlasti, ale také ve Francii, Nizozemí a Německu, se skladby dobově tak vzdálené staly překvapivě velice živé a zajímavé, což bylo skutečně dáno jeho jedinečnou interpretací.

Varhaník Bártek, rodák z Brna, začal hrát a klavír v sedmi letech. Vystudoval varhany na brněnské konzervatoři, v letech 2005 až 2009 byl studentem Janáčkovy akademie múzických umění a absolvoval také magisterské studium varhan na Akademii múzických umění v Praze. Od podzimu loňského roku je studentem Bernharda Haase na Vysoké hudební škole v Mnichově. V současné době žije mladý varhaník ve Štrasburku. Učí hru na varhany na Protestantské varhanní škole a v hudební škole města Sarre-Union. Jako liturgický varhaník působí v konzistoři Robertsau – sv. Matouš Štrasburk.

„Bylo pro mě ctí, že mi byla poprvé dána možnost koncertovat na varhany ve velehradské bazilice. Jsou úžasné," svěřil se Michael Bártek. Byl nadšený, že se mu poštěstilo, že při svém koncertu mohl nechat rozeznít víc než pět a půl tisíce píšťal rekonstruovaných varhan, jenž snesou srovnání s těmi nejlepšími v Evropě.

„Před sebou má mladý varhaník určitě slibnou budoucnost. Při koncertu Michaela Bártka jsem se setkala s výsostně čistým a precizním varhanním podáním," vysekla mu poklonu Jiřina Křívová ze Zlína.

Autor: Zdeněk Skalička

1.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies