V přízemí muzea mohli zhlédnout přírodovědnou putovní výstavu Západné Karpaty – společná hranica, nesoucí podtitul Chránené územia Trenčianskeho kraja. Ta tu bude k vidění do 1. března.

V prvním nadzemním podlaží, v galerii muzea, byla otevřena zcela ojedinělá výstava s názvem Smradlavé vody a jiné (dobré) studánky. Než se mohli návštěvníci začít procházet mezi výstavními panely a degustovat vody i pálenky z Buchlovic a z družební slovenské obce Soblahov, představila se jim v kulturním pořadu Cimbálová muzika Jaroslava Čech se svými sólisty. Pak představila geoložka Hornonitranského múzea Katarína Keratová a Dušan Trávníček z Muzea jihovýchodní Moravy výstavu Západné Karpaty – společná hranica.

Už potřetí udělila Folklorní agentura Buchlov ceny Česneková hlava. Informujeme o tom na jiném místě Slováckého deníku. A pak už návštěvníkům muzea rozproudil krev v žilách ženský sbor Parádnice z Tupes. Tentokrát trochu netradičně. Smradlavé i křišťálově čisté vody přišly Parádnice očarovat písničkami nikoliv ve slováckých krojích a slováckými písničkami, ale ve vodnickém přestrojení a písničkami o vodě.

Čilý degustační ruch pak zavládl u vod vonících sírou, pryskyřicí, vápnem, solí, sanitrem či vitriolem, ale také u křišťálově čistých vod ze studánek z Chřibů a okolí slovenského Soblahova. Ty smradlavé vody zapíjeli návštěvníci voděnkami pálenými z kvašeného ovoce.

„Ačkoliv myšlenka uspořádat výstavu smradlavých a dobrých vod vznikla v Buchlovicích, prezentujeme se na ní deseti vzorky minerálních vod a kyselek ze Soblahova a okolí. Byť jsou to vody skvělé, přivezli jsme k ochutnání také naši slivovici, hruškovici a meruňkovici,“ nechala se slyšet první žena Soblahova Eva Ďuďáková.

„Těší mě, že návštěvníci ochutnávali nejen pálenky, ale především vody ze dvaceti chřibských pramenů a studánek a z deseti pramenů Soblahovska. Ostatně i ta buchlovická voda má velikú moc, kdo sa jí napije, nespí celú noc,“ dodal s úsměvem autor výstavy Miloslav Hrdý.