VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světlovánci z Bojkovic se slunili i tančili v Chorvatsku

Příjemné s užitečným spojil během jednoho srpnového týdne folklorní soubor Světlovánek z Bojkovic. Zájezd do Chorvatska se nenesl pouze v duchu vystoupení, ale i odpočinku, relaxace a poznávání.

5.9.2017
SDÍLEJ:

Světlovánci z Bojkovic se slunili i tančili v ChorvatskuFoto: Kateřina Stupňánková

Bojkovští tanečníci a muzikanti vyrazili na cestu večer 7. srpna a do chorvatského turistického resortu Zaton, ležícího 15 kilometrů od Zadaru, dorazili v ranních hodinách.

„Některé děti byly u moře poprvé, takže byly natěšené. U něj jsme taky zpočátku trávili nejvíce času. Jen ve středu jsme měli jedno vystoupení,“ vzpomíná vedoucí Iva Hlaučová, jinak tanečnice ze starší složky souboru.

Světlovánek už procestoval Evropu, jeho členové tančili ve Francii, Nizozemsku, Slovinsku, Polsku, Maďarsku i Německu. Mladší folkloristy ve věku 12 až 18 let, které doprovází cimbálová muzika Koménka, na své větší zahraniční dobrodružství dosud čekali. Podívali se pouze na blízké Slovensko.

V Zadaru Světlovánky zaujaly kromě historického centra i dva unikáty, Pozdrav slunci a Mořské varhany. Obě vytvořil chorvatský architekt Nikola Bašić.

„Varhany se skládají z trubek a píšťal zabudovaných do rozlehlých schodů. Po nich lze sejít až k moři. Zvuky varhan vznikají působením mořských vln,“ uvádí do tajů architektonického díla Iva Hlaučová.

Všichni si užívali i volné chvíle u moře. Oblíbené byly všudypřítomné atrakce, což potvrzuje tanečnice Darina Charvátová. „Vyzkoušeli jsme projížďku v nafukovacím člunu, který byl zapřažen za skútr. Někteří odvážlivci si i skočili z desetimetrové věže.“

Pátek znamenal konec koupání a začátek povinností. Členové souboru absolvovali šestihodinovou cestu do vnitrozemské Končenice. „Bylo zajímavé, jak tam udržují českou tradici. Je tam už asi čtvrtá generace Čechů, kteří umí perfektně česky,“ popisuje primáš Koménky Jakub Křižka. Vystoupení na Končenických hodech bylo specifické.

„Nejprve jsme za deště absolvovali průvod. Následovalo vystoupení všech hostů. Představili jsme oblast Moravských Kopanic, Luhačovického Zálesí a Bojkovska. Jako jediným zahraničním hostům se nám dostalo bouřlivých ovací. Spolu s námi předvedly svůj um ukrajinská či maďarská menšina v Chorvatsku,“ přibližuje Iva Hlaučová.

Po konci oficiální části pokračovala vzájemná výuka národních tanců a populární večer u cimbálu.

Přestože škola začíná dětem až v září, dostaly lekci dějepisu už v první polovině srpna. „S naší průvodkyní Kristýnou, která v Chorvatsku žije, jsme jeli na výlet do Daruvaru. V zámku jsme navštívili výstavu o druhé světové válce i bojích, jež se v Daruvaru odehrály před čtvrt stoletím během války v Jugoslávii. Po návratu do Končenice a dalším vystoupení následovala večeře a po ní jsme zamířili domů,“ pokračuje Iva Hlaučová.

Do Bojkovic se Světlovánci vrátili v noci na 14. srpna. A mají na co vzpomínat. „Viděli jsme nejen krásná města, ale i zanedbanější vesnice. Moc se mi líbila vstřícnost a pohostinnost místních,“ zakončuje Jakub Křižka.

Autor: Marek Bartošík

5.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení