VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovácké divadlo začíná připravovat Cenu facky

Uherské Hradiště - Uherskohradišťské Slovácké divadlo se pouští do pozoruhodného projektu. Diváci se mohou těšit na osudy slováckých rodin, které sahají od padesátých let minulého století až po současnost v inscenaci s názvem Cena facky aneb Gotwaldovy boty.

19.4.2014 4
SDÍLEJ:

Herci Slováckého divadla u Josefa Holcmana ve Skoronicích.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Atraktivní není ale jen téma, nýbrž i jména tvůrců, jež novinku připravují. Kromě samotných divadelníků to je autor námětu Josef Holcman, dramatik Karel Steigerwald a režisér Břetislav Rychlík.

„Cena facky aneb Gotwaldovy boty je původní česká hra, kterou na motivy stejnojmenné povídkové knihy zlínského spisovatele a právníka Josefa Holcmana napsal renomovaný český dramatik Karel Steigerwald přímo pro Slovácké divadlo," přibližuje dramaturgyně Iva Šulajová. „Na podkladě jímavých povídek z prostředí slovácké vesnice v nelehkých dobách kolektivizace tak vznikla pozoruhodná hra s přesahem děje do dob krátce po listopadu 1989, kdy se hledali viníci hrůzných skutků minulého režimu. Dnes už víme, že mnozí z nich nikdy nebyli potrestáni ani odsouzeni. A protože jsme v Hradišti, řeč bude i o hradišťské věznici, jejíž současný osud v rámci snah o vytvoření Muzea komunismu je stále nejistý," dodává dramaturgyně. „Žánrový podtitul hry je navíc „cimbálmuzikál", a v tom je skryta nejen pověstná slovácká múzičnost a zpěvnost, ale i legrace," uzavírá Iva Šulajová.

Publikum tak vedle zinscenovaných silných příběhů, jež vznikly podle skutečných událostí, čeká živá cimbálová muzika Petra Mička a herecké výkony oblíbených uherskohradišťských herců Zdeňka Trčálka, Tomáše Šulaje, Martina Vrtáčka, Ireny Vackové a dalších. Premiéra novinky Cena facky aneb Gotwaldovy boty je naplánovaná na 21. června.

Kdo jsou tvůrci novinky?

Autor předlohy Josef Holcman se narodil v roce 1952 v Kyjově, kde v roce 1970 maturoval na gymnáziu. Vystudoval právnickou fakultu brněnské univerzity a působil jako notář v Hodoníně. Od roku 1978 žije ve Zlíně. Publikuje v časopisech ZVUK a Malovaný kraj, v Literárních novinách a dalších. V rodných Skoronicích se věnuje vinařství a folkloru.

Dramatik Karel Steigerwald přišel na svět v roce 1945 ve Vacíkově na Příbramsku. V říjnu 1967 začal studovat dramaturgii na FAMU. Od roku 1973 byl scenáristou a dramaturgem Filmového studia Barrandov, odkud však v roce 1979 musel z politických důvodů odejít. Poté spolupracoval s Činoherním studiem v Ústí nad Labem, od roku 1989 působil v činohře Divadla Na zábradlí. Roku 1994 se stal volným spisovatelem. V letech 1993 až 1997 působil jako člen a místopředseda Rady České televize. Steigerwaldovou manželkou je herečka pražského Národního divadla Eva Salzmanová.
Režisér Břetislav Rychlík se narodil v roce 1958 v Uherském Hradišti, začátkem 80. let debutoval ve Slováckém divadle, později hrál v brněnském HaDivadle a učil na JAMU. Diváci jej znají z mnoha snímků, neslavnějším je asi Dědictví aneb Kurvahošigutentag režisérky Věry Chytilové. V posledních letech již odmítá hrát a věnuje se převážně filmové dokumentární tvorbě a také divadelní režii.  (Zdroj: Wikipedie)

O Ceně facky: Příběhy o průběhu a následcích kolonizace a komunistické zvůle na vesnici očima pamětníků.
„Četl jsem ty příběhy jedním dechem. Mnohokrát jsem se přitom ptal (sám sebe), co spojuje Josefa Holcmana spisovatele s Josefem Holcmanem soudcem. Je to maličkost: touha po nemožném. Po spravedlnosti. Jestliže u soudu se udělují některé tresty jako pokání s podmínkou, v příbězích, které napsal, lidé takovou možnost neměli. Neřku-li, že se něčím provinili. Jeho nejnovější knížka je nekonečný příběh lidské paměti, kterou nelze promlčet. Té, která zaznamenává – ať už ve vzpomínkách, nebo dokumentech – drsnou skutečnost padesátých let, ale i tu dnešní, která si pamatovat nechce a raději fabuluje nové lži. Nové výmluvy na starou a staré výmluvy na novou dobu. Jako divadelní dramaturg si nejvíce cením her, v nichž se v soukolí dějin ocitne obyčejný člověk, který se odmítá přizpůsobit. Proto je mi tak blízké to, co žije a píše Josef Holcman."
Miroslav Plešák, pedagog JAMU. Zdroj: Bux.cz

Autor: Redakce

19.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení