VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přilákat k nám exotické soubory není jednoduché. Náklady jsou velké

ROZHOVOR/ – Jitka Maštalířová je jednou z hlavních organizátorek mezinárodního folklorního festivalu Světlovský bál. Akce se letos uskutečnila už potřinácté. „Vždy je velmi milé vidět děti, které se na konci festivalu nemohou rozloučit, protože se z nich stali přátelé. A také o tom je náš festival," říká organizátorka Jitka Maštalířová.

1.7.2017
SDÍLEJ:

Přilákat k nám exotické soubory není jednoduché. Náklady na ně jsou velké, říká organizátorka Světlovského bálu Jitka MaštalířováFoto: Vladimír Regináč

Jak byste zhodnotila letošní ročník Světlovského bálu?

Letošní ročník Světlovského bálu se opravdu vydařil a vše, co jsme si v rámci festivalu naplánovali, se povedlo. Vyšlo také počasí, což je základem úspěchu. Všechny soubory, které od nás dostaly pozvání, přijely, předvedly skvělý folklor a akci si užily.

Bezproblémová byla i spolupráce s okolními městy a obcemi, skvěle nás přijal Slavičín, spokojeni byli i v Uherském Brodě a Nezdenicích. Pozitivní zpětná vazba od dětského i dospělého publika je pro nás důležitá.

V čem byl letošní Světlovský bál specifický?

Odlišnost každého ročníku určuje hlavně kultura a zvyklosti různých národů. Letos jsme se museli připravit na soubor z Dagestánu, kterému jejich víra (jsou muslimové, pozn. red.) přikazuje v měsíci ramadánu dodržovat půst, jehož součástí je i stravování po západu slunce.

Jak do Bojkovic nalákat soubory z Portorika, Velikonočních ostrovů nebo Dagestánu?

Přivést k nám elitní soubory není vždy jednoduché, nemůžeme jim nabídnout takové zázemí, kulturní památky a obchodní síť jako velké destinace. Lákáme je na krásné okolí, které nabízejí Bílé Karpaty, na kvalitní ubytování a stravování, na dobrou zábavu a přátelské vztahy a určitě na pohostinnost a vstřícnost místních lidí. Nabízíme také prohlídku zdejšího muzea, návštěvu lázeňských Luhačovic a další aktivity spojené s poznáním Bojkovic a okolních měst.

Jaký podíl z celkových nákladů padne na tyto „elitní“ soubory?

Samozřejmě soubory ze vzdálenějších míst, které se přepraví letecky do Prahy a následně u nás stráví pět až sedm dnů, pro nás představují daleko větší náklady. Ty jsou i se zajištěním programu po celou dobu festivalu. Odhadem je to jedna čtvrtina celkového rozpočtu. Při organizaci Světlovského bálu spolupracujeme i s ostatními folklorními festivaly v České republice a návštěvu některých zahraničních souborů plánujeme společně, což je určitě i finanční výhoda.

Existuje ročník, který Vás zklamal?

Obrovská očekávání jsme měli od ročníku, který se konal na nově zrekonstruovaném zámku Nový Světlov, protože Světlovský bál na zámku je bezesporu velkým lákadlem. S odstupem času můžeme jen litovat, že majitel zámku své nadšení pro kulturu a spolupráci nemyslel úplně upřímně.
Naopak jsem velmi ráda, že město Bojkovice vybudovalo Tillichovo náměstí, kam jsme mohli festival přesunout a tím mu dát úplně jiný rozměr.

Stalo se někdy, že jste přemýšleli o nepokračování festivalu?

Kdybych odpověděla ne, asi bych své okolí pobavila. Vždy, když přijde po konci akce únava a vyčerpání, říkáme naposledy. Ale brzy opět přemýšlíme, co příští rok vylepšíme a koho pozveme.

Naše síly jsou omezené. Proto musíme vychovávat nástupce, kteří budou v tradici pokračovat. Jsem ráda, že tyto následovníky máme.

Marek Bartošík

Jitka Maštalířová se narodila 31. ledna 1970. Má dvě děti. Vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Od roku 1992 učí na Základní škole T. G. Masaryka v Bojkovicích. S folklorem začala v šesti letech. Společně s Dagmar Peřestou a Bohumírem Gottfriedem vede dospělou složku Světlovánku.
Světlovský bál vznikl v roce 2005. Pořádá jej folklorní soubor Světlovánek ve spolupráci s městem Bojkovice a Folklorním sdružením České republiky. Je to jedna z největších kulturních akcí v Bojkovicích a okolí. Na festivalu dosud vystoupily soubory ze Srbska, Indie, Mexika, Portorika, Velikonočních ostrovů nebo Dagestánu. Hlavní program posledního ročníku zhlédlo 10. června na bojkovickém Tillichově náměstí přes tisíc lidí. Doprovodná vystoupení ve Slavičíně a Uherském Brodě pak dohromady pět set diváků.

Autor: Redakce

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zločin, trest a metanol. Příběh hamižnosti

Zločin, trest a metanol. Příběh hamižnosti

Brodexpo v uherskobrodském Domu kultury
14

Brodexpo ukázalo krásu tradičních řemesel

Na Smraďavce bude prý v červnu nové koupaliště. Zbožné přání, říká starosta

Co se týče koupání, jsou Buchlovice společně s nedalekou Smraďavkou v posledních letech takřka „mrtvou zónou“, což atraktivní lokalitě hodně škodí.

U Uherského Brodu se srazily dva kamiony

Zraněním řidiče, zaklíněného po srážce dvou kamionů v kabině jednoho z nich, skončila v pátek 22. září dopoledne dopravní nehoda na silnici I/50 u Uherského Brodu.

Nově narozená miminka na Slovácku - 38. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení