VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opět nahlédnout do kopie Ďáblovy bible mohli lidé na Velehradě

Před deseti lety se do pražského Klementina vrátila na několik měsíců vzácná Ďáblova bible vytvořená na počátku 13. století, kterou za třicetileté války odvezla z českých zemí švédská vojska.

12.7.2017
SDÍLEJ:

Opět nahlédnout do kopie Ďáblovy bible mohli lidé na Velehradě.Foto: Deník / Skalička Zdeněk

Unikátní kopii Ďáblovy bible, latinsky Codex gigas, kterou zhotovilo a vazbu provedlo knihařství Jiří Fogl a Pavlína Rambová ze Žamberku, mají možnost od dubna vidět návštěvníci Muzea Bible ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje.

V neděli odpoledne, v rámci malé pouti, měli návštěvníci expozice možnost se s kopií největší rukopisné knihy světa seznámit blíže, ne ji pouze vidět otevřenou na nejslavnější dvoustraně. Na její levé straně je vyobrazen nebeský Jeruzalém, na pravé straně půlmetrový ďábel se zelenou tváří, čtyřprstými pazoury a rozeklaným hadím jazykem. Listovat v knize, která váží 75 kilogramů a měří 101cm na šíř otevřená, ale návštěvník nesmí.

Při komentované prohlídce v ní mohl listovat pouze Petr Slinták, koordinátor kulturních aktivit a PR poutního místa Velehrad. „Jedna z pověstí praví, že knihu napsal za pouhou jedinou noc hříšný mnich, aby se vyhnul zazdění zaživa, jako trestu za satanistické rituály, které měl údajně provádět. V přepisování mu prý pomáhal sám ďábel, kterého mnich do knihy za odměnu nakreslil,“ uvedl doktor Slinták.

A právě dvě strany, na nichž je kniha otevřená, a to obraz takzvaného nebeského Jeruzaléma, jako města spravedlnosti a hojnosti a zeleného ďábla, návštěvníky expozice nejvíc zajímají. Aby nedošlo k jejich opotřebení a poškození dalších listů, je Codex gigas překryt průhlednou igelitovou fólií.

Ďáblova bible obsahuje 14 textů různého charakteru. Kupříkladu Starý a Nový zákon, Kosmovu Kroniku českou, seznam bratří podlažického kláštera, historické práce Josepha Flavia, kalendář se seznamy světců a panovníků, dobové záznamy a zaklínadla na zahánění zimnice a vypátrání zloděje.

Jak sdělil Slováckému deníku autor knihy Jiří Fogl, na kopii bible odpracovali v jeho žamberské dílně přes pět stovek hodin. Jen šití vazby ze dvou polovic přírodní kravské kůže trvalo pět dní. Podmínkou Švédů, kteří dílně originál bible nepůjčili, bylo udělat její repliku, ale jen s třetinou listů okopírovaných, zbytek kopie tvoří jen prázdné listy.

Kopie Ďáblovy bible měla být na Velehradě vystavena od dubna do konce května, ale dá se předpokládat, že tam bude k vidění téměř do poloviny letošního září.

Autor: Zdeněk Skalička

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1.FC Slovácko absolvovali předsezonní tiskovou konferenci a oficiální fotografování.
31

Slovácko na úvod ligy vyzve Jablonec. Doufám, že zápas zvládneme

Ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach je jedním z hlavních organizátorů tradičního Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Antonín Mach: Slavnosti na Velké Javořině mají úžasnou atmosféru

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Lidé, kteří se o poslední červencové sobotě nechají zlákat populárním XVI. ročníkem Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice, organizovaným Folklorní agenturou Buchlov, se mají nač těšit.

Odpůrci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu předali báňskému úřadu petici

Petiční kampaň proti plánované těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem sílí. Po dvou týdnech se k podpisové akci na Hodonínsku a Ostrožsku připojily téměř tři tisícovky lidí.

Slavnosti na Javořině lákají na Banjo Band Ivana Mládka

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků se už popětadvacáté uskuteční na Velké Javořině. Hlavním lákadlem pro účastníky bude v neděli 30. července vystoupení Ivana Mládka.

VIDEO: Novinky filmovky: jednorázové vstupné i filmy staré pouze rok

HLASUJTE V ANKETĚ / Prodloužení na regulérních deset dní, nový akreditační systém i více nových snímků. To jsou hlavní novinky 43. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení