VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okno do nebe – výstava ikon ve velehradské Cyrilce

Velehrad – Nejen bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, ale i sousedící kostelík Zjevení Páně zvaný Cyrilka byl o víkendu centrem pozornosti stovek věřících a turistů. Na Velehradě se totiž konala nejen takzvaná malá pouť, která následuje vždy po cyrilometodějských slavnostech, ale také pouť děkanátu Uherské Hradiště, setkání rodin, ale i přednáška genealoga Petra Nohela na téma Karel IV. potomek předků i světců.

10.7.2016
SDÍLEJ:

Výstava ikon ve velehradské CyrilceFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Jejich účastníci si prohlédli v kostelíku Cyrilka výstava 32 novodobých pravoslavných ikon, které jsou zobrazením Krista, Bohorodice, andělů a světců v pravoslaví, ale také sochu sv. Anežky České, která je určena papeži Františkovi. Z vyhnánovského pískovce ji vytesala mladá sochařka Alena Kubcová Šubertová ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské z Hořic.

Skulptura sv. Anežky, vysoká 160 centimetrů a vážící tři centy, bude 10. září slavnostně předána Svatému otci Františkovi. Socha mu bude předána jako dar České republiky a příspěvek našeho státu ke Svatému roku milosrdenství. Iniciátorkou daru této sochy, která se v Cyrilce těší velké pozornosti návštěvníků, je místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská. Socha je zároveň symbolem dialogu mezi českým státem a církvemi.

Miluše Horská podnikla loni za doprovodu zástupců církví a občanské společnosti tři pracovní cesty do Vatikánu, kde jednala s papežem a členy jeho rady o aktuálních problémech mezi státem a církvemi. Záštitu nad darem převzal vedle senátorky Horské ministr kultury Daniel Herman.

Symbolika sv. Anežky má v současné době potenciál zmírňování panujícího napětí mezi většinovou společností a církví. Svatá Anežka jakožto současnice, a v jistém smyslu i žačka sv. Františka z Assisi a sv. Kláry z Assisi, je svým osudem a učením blízká současnému papeži. Výstava s názvem Ikona – okno do nebe bude v kostelíku Zjevení Páně k vidění do 9. září.

Autor: Zdeněk Skalička

10.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies