VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový hit Slováckého divadla - Králova řeč

ROZHOVOR / Teprve tři měsíce má Slovácké divadlo v repertoáru hru americko-australského scenáristy Davida Seidlera Králova řeč a už s ní slaví obrovský úspěch. A je to ten nejdůležitější - divácký.

20.4.2017
SDÍLEJ:

Slovácké divadlo: Králova řečFoto: Marek Malůšek

"Po každé repríze se tleskalo vestoje. Inscenace je jedenadevadesátou režií Igora Stránského, který opět dokázal, že divákům rozumí," uvedl mluvčí divadla a zároveň i představitel arcibiskupa Langa Josef Kubáník. Příběh o přátelství mezi logopedem Lionelem Loguem a koktavým králem Bertiem je však především skvělou hereckou příležitostí pro dva zralé herce, jenž režisér našel v Pavlu Majkusovi a Pavlu Hromádkovi.

Co bylo pro ně na této práci nejzajímavější? „Nejspíš jakási dvojpólnost té postavy – slabost i síla. Slabost, která je daná drsným dětstvím, odtud je zřejmé koktání i jiné nemoci a taky téměř neexistující sebevědomí. Ale zároveň má v sobě jakousi vnitřní sílu, která se v něm někde uvnitř i přesto vše stále vyskytuje – nevzdat to, nezahořknout," řekl Pavel Hromádka. „Pro mě je radost v tom, že se setkávám s mým kolegou Pavlem Hromádkou. Sedíme vedle sebe v šatně už skoro 15 let, ale takovou příležitost k vzájemné spolupráci jsme ještě neměli. Druhá radostí je, jak je hra úsporně napsaná, jsou to téměř samé krátké dialogy, otázka - odpověď. Slovní ping pong," doplnil představitel logopeda Pavel Majkus.

5 otázek pro Igora Stránského

Králova řeč se hraje necelé tři měsíce, ale už teď je divácky velmi úspěšná, zatím se vždy tleskalo vestoje. Zaslechla jsem, že i vy vývoj inscenace sledujete a nechybíte na představeních jako divák. Co říkáte na reakce publika?
Dovolím si malou opravu. Jakoukoliv inscenaci, kterou jsem režíroval, nesleduji jako spokojený divák, nýbrž jako režisér, protože pro mne žádná inscenace premiérou ani zdaleka nekončí. Ona totiž před divákem, který je tak trochu nepřímo také režisérem, dál roste, vyvíjí se. A já zpovzdálí vše koriguji tak, aby její vývoj šel správným směrem. U Královy řeči jsou to však pouze téměř mikroskopické detaily. A co říkám reakci publika? Samozřejmě jsem potěšen a utvrzuje to mé přesvědčení, že se práce na Králově řeči od prvních počátků ubírala správným směrem.

Čím podle vás hra diváky nejvíc oslovuje?
Svým hlubokým lidským příběhem. Vůbec jsem se nesnažil inscenovat Královu řeč jako hru historickou. Skutečné historické události jsou v naší inscenaci pouze výraznou kulisou. Dominantní je zde člověčina, kterou divák cítí i v těch nejposlednějších řadách Slováckého divadla.

V hlavních rolích excelují Pavel Hromádka a Pavel Majkus. Jak se vám s nimi spolupracovalo?
Byla to spolupráce báječná, tvůrčí, ryze profesionální, byť s drobnými konflikty, ale to k tvorbě neslučitelně patří. Kdybych od začátku práce na této hře neměl jasnou představu o hlavních představitelích, nikdy bych se nemohl do Královy řeči pustit.

Co bylo na zkoušení nejtěžší?
Všechno a zároveň vůbec nic, protože práce na inscenaci měla zdárný, byť náročný vývoj. Překážky tu sice dvě byly, ale to jsou spíše perličky - pohled do režisérovy divadelní kuchyně. Prvně to byla nesmírně náročná spolupráce s mimořádně erudovanou a talentovanou dramaturgyní Markétou Špetíkovou. Ta mne neustále zahrnovala novými a novými informacemi, které jsem musel mnohdy odmítnout, protože mi docházely síly a někdy také trpělivost.

Což se dá brát jako součást tvůrčího procesu…
Byly z toho naše malé interní spory, které však byly vždy v dobrém vyřešeny a výsledek byl ten, který už všichni znáte. Markéty si za její práci moc a moc vážím. A druhá překážka? Veřejná generálka, po které si vždy uvědomím, že právě teď tom hlavním moje práce končí a od této chvíle mají vše ve svých rukou herci a potažmo také diváci. A mně je někde v koutku duše trochu smutno… (kaj)

O čem je Králova řeč
Strhující příběh o koktajícím králi a jeho logopedovi je především příběhem o překonávání osobní lidské slabosti. Odehrává se na základě skutečných událostí ve třicátých letech 20. století ve Spojeném království a představuje jeden z nejcitlivějších momentů moderních britských dějin. "Byla to velmi zvláštní doba. Po končící hospodářské krizi nastala konjunktura, která byla naplněna politickými čachry v boji o moc na úkor skutečných potřeb společnosti. A stroj času neúprosně připravoval svět k válce. Situace, byla ne nepodobná té dnešní. V této zvláštní rozjitřené době se pohybuje někdo, kdo zoufale hledá své vlastní JÁ, víru v sebe samotného," řekl režisér Igor Stránský.
Fenomén Královy řeči zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu (2010), a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary. Do té doby neměla široká veřejnost o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Loguea na jejím odstranění ani ponětí. „Králova řeč coby fenomén vypovídá o potřebě naděje a každodenní spravedlnosti, s níž je Bertieho úsilí po právu odměněno," uvedla dramaturgyně Královy řeči Markéta Špetíková. Do konce sezóny divadelníci odehrají ještě devět repríz. Zájem je tak velký, že z téměř tří a půl tisíce lístků je volných už jen přibližně pětset.

Autor: Redakce

20.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dafné Nováková, 17. 5. 2017, 2300 g, 46 cm, Tupesy
11

Nově narozená miminka na Slovácku - 21. týden 2017

Jízda králů ve Vlčnově. Ilustrační foto.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ze Zlína chtějí udělat francouzské Saint Tropez

Znovuobjevení filmových ateliérů ve Zlíně, to bude podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka jeden z hlavních kroků v kreativním programu kraje. 

Vlčnovský král Petr Španěl pojede v kroji své maminky

Varování před horkem a bolestí zadku dostal Petr Španěl od svého předchůdce Ondry Mikulce. Stejně jako on v roce 2015 a jeho další kamarád Šimon Pešl vloni bude dvanáctiletý Petr Španěl sedět letos v čele víkendové jízdy králů ve Vlčnově.

Mikroregion Bílé Karpaty slavil své jubileum ve starohrozenkovském amfiteátru

Ani sychravé počasí neodradilo v sobotu odpoledne a večer na dvě stovky účinkujících a téměř stejné množství diváků od návštěvy Areálu Kopaničárských slavností ve Starém Hrozenkově.

Levý možná vytáhne tajný trumf. Korejce Yu

Koné je vykartovaný, mladík Kubala bude pomáhat zachraňujícímu se dorostu, do útoku zbývá jen Zajíc. Před duelem s pražskou Spartou nic moc vyhlídky. Trenér Slovácka Stanislav Levý ale možná vytáhne z rukávu tajný trumf – Korejce Yu. „Zajíc odjezdil začátek jara na krev, je možné, že se Yu na část zápasu objeví na hřišti," prozradil zkušený stratég.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies