VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřehlížejte nás, jsme součástí Brodu, znělo na vernisáži umělců

Uherský Brod /VIDEO/ – Dva noví členové Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí (SVUMSP) Víťazoslav a Vladimír Chrenkovi, byli v pátek navečer představeni veřejnosti v Galerii Panský Dům v Uherském Brodě. Stalo se tak při vernisáži výstavy členů SVUMSP, jejichž počet se tak zvýšil na 22.

9.6.2012
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí (SVUMSP) v Galerii Panský Dům v Uherském Brodě.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Úvodní slovo na vernisáži výstavy, představující tvorbu dvou desítek autorů z oborů grafika, malba, plastika a fotografie, pronesl Oldřich Páleníček. Ten nejen že vyjmenoval místa, kde všude se letos bude možné setkat s expozicemi členů SVUMSP, ale také upozornil na vzrůstající význam Sdružení pro Uherskobrodsko.

„Říkám to proto, abychom vryli do mysli veřejnosti vědomí toho, že naše výstavní a tedy i kulturní činnost daleko přesahuje hranice uherskobrodského regionu a že je to jedna z forem jak Uherskobrodsko i Uherskohradišťsko propagovat a zviditelnit," poznamenal Oldřich Páleníček.

Dvaadvacet let činnosti SVUMSP představuje podle něj bezmála čtvrt století vystavovatelské činnosti a intenzivní, mravenčí a dobrovolné veřejné kulturní práce.

„Naše Sdružení se tak stává historickou součástí kulturního života Uherského Brodu, což se nedá jen tak přehlédnout. Byli bychom vděčni, aby si toho s větším zájmem všímali ti, kteří jsou zodpovědní za kulturní život Uherskobrodska a vzali Sdružení na vědomí, jako plnohodnotnou, kulturně vzdělávací instituci," upozornil Oldřich Páleníček a poté poděkoval řediteli brodského Domu kultury Jaroslavu Mikulíkovi za jeho vstřícný postoj vůči SVUMSP. Výstava potrvá do 1. července

Sdružení vzniklo z Klubu učitelů výtvarníků, které mělo sídlo ve Vlčnově a už v předrevolučním období mělo dlouholetou tradici. Jejím předsedou byl výtvarný pedagog Ivan Jurčička. Ten společně s Milanem Boudou, Oldřichem Páleníčkem a Karlem Táborským založil v listopadu 1989 sdružení nové.

Na první hromadné schůzce 10. března 1990 v Uherském Brodě byly schváleny stanovy vznikajícího sdružení. Jeho ideou bylo nepřímé navázání na ideály Sdružení výtvarných umělců moravských, založené Jožou Uprkou v roce 1907. 

Registrace Sdružení proběhla na Ministerstvu vnitra 21. května 1990 s názvem Sdružení nezávislých výtvarníků moravsko-slovenského pomezí se sídlem ve Vlčnově. Sdružení spojovalo výtvarníky okresů Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště, Trenčín, Senica a Bratislava – vidiek.

Mezi nejvzdále¬nější umělce patřil pražský výtvarný teoretik, etnograf a muzeolog Josef Beneš,Zdeněk Lorenc, kreslíř, grafik a básník legendární surrealistické skupiny RA, rovněž žijící v Praze. Ze slovenského Hlohovce to byl grafik Viktor Chrenko, který v oblastí ex libris dosáhl evrop¬ské úrovně.

Členem sdružení byl do roku 2005 i žijící syn legendárního malíře moravského Slovácka Joži Uprky, mistr akvarelu a oleje Martin Sochor-Uprka.

Do rozpadu federace mělo sdružení 87 řádných členů. Začátkem roku 1998 došlo ke změně stanov. Sdru¬žení se stalo uměleckou, výběrovou organizací a změnil se i název na Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí a po Ivanu Jurčičkovi se stal předsedou František Slovák. Nyní je předsedou Milan Bouda.

Současní členové Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí:

o Ašot Arakeljan
o Milan Bouda
o Jaroslav Bureš
o Antonín Hájek
o Pavel Hanák
o Víťazoslav Chrenko
o Vladimír Chrenko
o Mgr. Eva Jandásková
o Jindřich Kárský
o Dr. Stanislav Knotek
o Marie Křapová
o Miroslav Kubiš
o Vlastimil Mahdal
o Oldřich Páleníček
o Zdenka Ramnousková
o Eva Slačálková
o František Slovák
o Jaroslav Surý
o Anna Šalandová
o Karel Táborský
o Libor Velan
o Zdeněk Zábranský
o Čestným členem je Viktor Chrenko

Autor: Pavel Bohun

9.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Slavnostní vyhlášení výsledků X. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2017 v Polešovicích. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín Slovácka
AKTUALIZOVÁNO
33

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

ROZHOVOR/ - Hodně solidní zápas odehrálo Slovácko na pražské Letné. Bohužel, domů se svěřenci trenéra Levého vraceli bez bodového zisku. K vysněné remíze scházely doslova centimetry. Šest minut před koncem, po rohu střídajícího Sadílka, orazítkoval Stanislav Hofmann jenom tyčku sparťanské branky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení