VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedožité 95. narozeniny primáše J. V. Staňka připomene pořad ve Slovácké búdě

Jaroslav Václav Staněk, jeden ze zakladatelů Hradišťanu, by se letos dožil 95 let. Právě jemu bude věnován pořad, který se uskuteční v sobotu 9. září od 16 hodin ve Slovácké búdě jako součást Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

6.9.2017
SDÍLEJ:

Nedožité pětadevadesáté narozeniny primáše Jaroslava V. Staňka připomene pořad ve Slovácké búděFoto: rodinný archiv J. V. Staňka

Autorkami programu jsou Staňkova dcera Radka Baboráková-Staňková, choreografka Hradišťanu Ladislava Košíková a vedoucí Hradišťánku Štěpánka Tománková. „Je nutné, aby si i současné generace uvědomovaly a připomínaly osobnosti, které tady byly před námi a ukázaly nám, kudy a jak se ubírat,“ říká Štěpánka Tománková.

V programu vystoupí současní i bývalí členové Hradišťanu i Hradišťánku. Zazpívá ženský sbor Rezeda, který tvoří bývalé členky Hradišťanu. Představí se dlouholetá sólistka Věra Domincová, zpěvák Stanislav Gabriel starší a také mužský sbor.

„Zaměřily jsme se hlavně na programová čísla, na nichž se pan Staněk autorsky podílel. Provázet pořadem budou David Pavlíček a Martin Rezek. Oba mají k rodině J. V. Staňka blízko,“ popisuje Štěpánka Tománková.

Už jako čtrnáctiletý začal Jaroslav V. Staněk hrát v kapele uherskohradišťského Slováckého krúžku. Na konci 30. let studoval v Hodoníně obor hudební nástrojář, kvůli zdravotním problémům ho ale musel opustit. Během války ho na tři roky z muzikantské činnosti vyřadilo těžké onemocnění. Po vzniku Hradišťanu, jeho dětské složky Hradišťánek a dvou cimbálových muzik se Jaroslav V. Staněk naplno oddal souboru. Od začátku padesátých let až do své smrti v únoru 1978 byl primášem cimbálové muziky Hradišťan.

„Setkání s panem Staňkem pro mě bylo osudové. Díky němu jsem prožila kus nádherného života. Spousta z těch, kteří měli šanci s ním spolupracovat, dále pokračují v souborové práci,“ přibližuje vedoucí Hradišťánku.

Přestože zemřel už ve věku nedožitých 56 let, stihl se Jaroslav V. Staněk trvale zapsat do kulturního života Uherského Hradiště. Založil dětský folklorní soubor Hradišťánek. Působil i jako scénograf Slováckého divadla, zasloužil se o vznik Dolňáckých slavností v Hluku, připravoval programy pro Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. „Odkaz pana Staňka je stále živý. Mnohé cimbálové muziky napodobují jeho styl, případně mají ve svých repertoárech jeho hudební úpravy,“ zakončuje Štěpánka Tománková.

Autor: Marek Bartošík

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení