VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na mezinárodní festival muzeální audiovize přijeli odborníci z celého světa

Prestižní a zároveň atraktivní festival zavítal ve dnech od 13. do 15. června do Uherského Brodu.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Do brodského muzea se sjeli odborníci na audiovizi z celého světa.Foto: Facebook Muzea JAK

Na mezinárodní soutěži muzejní audiovize MUSAIONfilm 2017 s hosty z Guatemaly, Finska, Číny či Pákistánu se celkově dvacet snímků od nás a ze Slovenska popralo o hlavní cenu Černého Janka. Společně s festivalem dokumentárních filmů pořádalo muzeum také FAIMP 2.0, který představil celosvětově nejzajímavější audiovizuální muzejní projekty.

„Z hlediska toho, co se koná tento rok v muzeích po celé České republice, je naše akce vůbec nejvýznamnější. Sjely se k nám doslova jedny z největších kapacit z celého světa, co se týče muzejnictví a jeho audiovizuální stránky,“ poukázal na výjimečnost posledních dní v Uherském Brodě mluvčí Muzea Jana A. Komenského Aleš Kapsa.

Proč se letos, na dvacáté výročí MUSAIONfilmu, sjeli odborníci právě do Uherského Brodu, vysvětlil předseda jedné z pořadatelských organizací ICOM-AVICOM Janos Tari z Maďarska. „Sám navštěvuji členské země ICOMu a jednou z nich je také Česká republika. Poslední dobou se snažíme dodržovat trend, aby ceny byly udělovány vždy v jedné z členských zemí, a protože střední a východní Evropu jsme několikrát vynechali, rozhodli jsme se tentokrát pro ni,“ popsal důvody, které vedly nakonec do Uherského Brodu. Podle něj bylo konkrétně pro Uherský Brod rozhodnuto díky zkušenostem tamního týmu Muzea J. A. Komenského s pořádáním velkých akcí.

Odborníky z celého světa nakonec zaujala také osobnost Jana Amose Komenského. „Sama se dnes za sebe trochu stydím, protože před návštěvou Uherského Brodu jsem toho moc o osobnosti Komenského nevěděla. Po několika dnech v Uherském Brodě však musím říct, že to byla jedna ze stěžejních autorit evropské kultury,“ dodala předsedkyně ICOM-ICEE Carina Jaatine z Finska.


Autor: Vojtěch Trubačík

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies