VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monika Horká: Když mě divák na jevišti začal objímat, zvýšil se mi tep

ROZHOVOR / Moniku Horkou mohou návštěvníci Slováckého divadla vídat na jevišti už od roku 1985, Jaroslava Tihelková je v angažmá v Uherském Hradišti o deset let méně.

26.4.2017
SDÍLEJ:

Slovácké divadlo uvádí v netradičním prostředí restaurace Beef & Beer komedii Čarodějnice v kuchyni. Dvojici rivalek za plotnou i v soukromí vytvořila Monika Horká a Jaroslava Tihelková. Režisérem je Michal Skočovský.Foto: Marek Malůšek

Výčet rolí u obou skvělých hereček by tak byl nekonečný, nicméně obě dámy v současné době účinkují hned v několika inscenacích, například v úspěšné Vojnarce či Knize o hřbitově. Jako Dolly Biddleová a Isabela Lomaxová spolu excelují ve hře Čarodějnice v kuchyni, kterou Slovácké divadlo uvádí v uherskohradišťské restauraci Beef & Beer.

"Čarodějnice" jsou na repertoáru Slováckého divadla od loňského podzimu. Jak se vám inscenace hraje?
Monika Horká: No, my toto představení přes zimu mnohokrát nehráli. Je produkované exkluzivně pro restauraci Beef & Beer a hraje se tam na terase. V zimě by nám diváci umrzli.  Ale ano, i tak jsme párkrát vyjeli. Hraje se mi dobře, čím blíž je divák, tím lépe. Ověřili jsme si, že kukátkový typ scény (to je ten klasický, kdy herec nemůže moc vyjít do předscény) tomuto představení tolik nesvědčí. V přímé komunikaci je, myslím, hlavní půvab představení.
Jaroslava Tihelková: Je to pro mě takové nóvum. Inscenace je stavěná na způsob sitcomu, tudíž je potřeba jiného stylu hraní než u klasického představení. Ze začátku jsem s tím měla trochu problém, ale během zkoušek se to pomalu lámalo, a snad to i dospělo k úspěšnému konci. A když máte vedle sebe bezva kolegy… nemůže se vám hrát jinak než mile… (úsměv).

Ovlivňuje vás nějak netradiční prostředí restaurace, ve kterém se hra uvádí?
Monika Horká: Ano, samozřejmě. Každé představení měníme podle dispozic hracího prostoru… A hlavně – každé publikum má trochu jinou energii. Já se obracím k divákům přímo. Takže vycházím i v tom, co říkám, často z jejich reakcí.
Jaroslava Tihelková: To určitě. Hraní v restauraci je úplně jiné než v divadle. Hrajeme mezi lidmi, občas s námi i neplánovaně diskutují (úsměv). Člověk musí být víc při věci a v pohotovosti. A pravdou je, že tato inscenace je pro prostor restaurace díky svému tématu jako stvořená.

Co vás na Čarodějnicích nejvíc baví?
Monika Horká: Asi právě ta komunikace s diváky. Je to nejnepředvídatelnější, takže mi to přijde i nejvíc zábavné. I když někdy je to docela napínavé! Tuhle jsme při představení oslovili a pozvali na scénu diváka, který mě začal na jevišti velice objímat. On to myslel dobře, ale mně se dost zvýšil tep, v první chvíli jsem se lekla, že je příliš rozjařený a že se z toho tak lehce nedostanu… Ale dopadlo to bezvadně.
Jaroslava Tihelková: Co mě nejvíc baví? Asi to, že nikdy nevíme, co nás čeká. Lidé v tomto miniprostoru ztrácejí zábrany a občas nás i překvapí (úsměv). A myslím, že i my překvapujeme je! Takže… ideální stav (úsměv).

Čarodějnice se vracejí do Beef & Beer

Kanadskou komorní komedii Caroline Smithové z roku 2006 uvedlo Slovácké divadlo v evropské premiéře na podzim loňského roku v netradičním prostoru uherskohradišťské restaurace Beef & Beer. Přes zimu měla inscenace kvůli počasí pauzu, nyní se opět vrací. "Hra je skvělou příležitostí pro dvě dámy a jednoho mladého muže," uvedla dramaturgyně hry Iva Šulajová. Hlavní role ztvárňují Monika Horká, Jaroslava Tihelková a Josef Kubáník v alternaci s absolventem brněnské JAMU Viktorem Zavadilem. Hraní v restauraci, kdy jsou diváci přímo svědky vaření, je podle divadelníků zajímavé stejně jako inscenování samotné hry. "Například do jedné scény režisér vymyslel, že si postavím nůž špičkou na dlaň a roztočím ho. To jsem si zkoušela doma a málem jsem si probodla ruce. A tak mi ukázal různé fígly. Je vidět, že tomu rozumí a to téma je mu blízké. Čarodějnice však nejsou o tom, ukázat, jak jsme zručné, ale spíše o vztazích ve hře. Naštěstí!," řekla představitelka Isabely Lomaxové Jaroslava Tihelková. Do prázdnin divadelníci odehrají v prostředí restaurace Beef & Beer ještě tři reprzy. (kaj)

Komedie přivádí na jeviště, respektive do televizního studia, dvě dámy v nejlepším věku, dvě skvělé kuchařky, sokyně v lásce a také slavné moderátorky oblíbených televizních kuchařských show, Isabelu Lomaxovou a Dolly Biddleovou. Problém je, že se už třicet let vroucně nenávidí, protože Larry Biddle s jednou z nich chodil, a tu druhou si vzal. „Přiznám se, že když jsem to přečetla úplně poprvé, tak jsem se docela pobavila, protože role Moniky je podle mě velmi vtipně napsaná. Ale potom jsem si říkala, že to není tak jednoduché," říká Jaroslava Tihelková. Inscenaci režíroval Michal Skočovský, premiéru měla v polovině loňského října, Slovácké divadlo hru uvedlo jako první v Evropě.

Autor: Redakce

26.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slovácký krúžek Háječek za podpory obce uspořádal ve Lhotě pětadvacáté Hody s právem. V průvodu šlo 23 krojovaných párů.
36

Čí sú hody? Naše. Čí sú dluhy? Starostovy. Znělo o víkendu v Ostrožské Lhotě

Ilustrační foto

Za ovce roztrhané vlkem dostala majitelka odškodné

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Požár stohu slámy v Huštěnovicích zaměstnal šest jednotek hasičů

Stoh slámy hořel v neděli dopoledne u Huštěnovic. Na místě zasahovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na Velkém Lopeníku se setkali Češi a Slováci

Popětatřicáté vystoupal v sobotu na Velký Lopeník Jaroslav Struhár z místní části Nové Bošáce Zabudišová.

Hodové zpívání ve vlčnovských búdách přerušila přeháňka

I s osvěžením to měli v sobotu v podvečer návštěvníci hodového zpívání ve vlčnovských búdách. Program jim totiž přerušila dešťová přeháňka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení